Jaka jest różnic między wersją OEM a BOX?


(Konrad Glejt) #1

Jaka jest różnic między wersją OEM a BOX?


(Mrader) #2

W odróżnieniu od wersji OEM, oprogramowanie BOX może być zainstalowane na dowolnym komputerze posiadanym przez użytkownika tego oprogramowania. W odróżnieniu od oprogramowania OEM które jest przypisane do urządzenia na którym jest zainstalowane, oprogramowanie BOX można wielokrotnie przenosić pomiędzy komputerami - jest przypisane do użytkownika. Ciekawostką jest, że Microsoft Office w BOX jeden użytkownik może używać go na komputerze i dodatkowo na notebooku - w ten sposób jeżeli osoba używa dwóch maszyn taniej będzie kupić BOXa zamiast dwóch OEMów.


(SilberPunkt) #3

Hmmm…

  • Microsoft Windows XP Home Edition PL OEM - 250,00 zł brutto;

  • Microsoft Windows XP Home Edition PL BOX - 930,00 zł brutto;

Kupowanie wersji BOX nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Nawet biorąc pod uwagę pechową awarię płyty głównej po okresie gwarancji to musiało by się to zdarzyć trzy razy pod rząd. A jeśli uwzględnimy fakt, że Microsoft Polska nie robi problemów przy przeniesieniu licencji OEM na inny komputer (np. po awarii płyty głównej) to kupowanie BOXa ma sens tylko w przypadku bardzo częstej wymiany sprzętu.

  • Microsoft Office 2007 Basic Edition PL OEM - 540,00 zł brutto;

  • Microsoft Office 2007 Professional PL OEM - 880,00 zł brutto;

  • Microsoft Office 2007 Standard PL BOX - 1700,00 zł brutto;

  • Microsoft Office 2007 Professional PL BOX - 2130,00 zł brutto;

  • Microsoft Office 2007 Home & Student PL BOX Promo - 199,00 zł brutto;

Według mnie dalej wychodzi, że taniej można kupić dwie licencje Office w wersji OEM niż jednego BOXa… chyba, że weźmiemy pod uwagę Office 2007 Home & Student w promocji ale tylko do zastosowań niekomercyjnych! Zaletą tej wersji jest jednak możliwość zainstalowania na trzech stanowiskach komputerowych.

Pozdrawiam…

P.S.

Ceny pochodzą z oficjalnego kanału dystrybucyjnego z typową marżą stosowaną przez dobre sklepy komputerowe.

:roll:


(Mrader) #4

hm… założenia wersji BOX i OEM są jasne i przejrzyste.Co komu się opłaci lepiej, to już zależy od indywidualnych potrzeb kupującego. :slight_smile:


(Venger) #5

Po pierwsze w przypadku aplikacji a więc Officea licencja OEM nie może być sprzedawana bez sprzętu.

Po drugie to nie chodzi o padnięcie płyty, niektórzy zmieniają sprzęt bardzo często, wymieniają podzespoły, reinstalują systemy na rózne sposoby.

Mam trzy komputery i z racji wykonywanego zawodu robię takie rzeczy bardzo często - dlatego też mam trzy systemy Windows różne w wersjach BOX włąśnie.


(SilberPunkt) #6

Co do tych założeń w przypadku OEMa to bym polemizował… :wink: Przyznaję Ci rację - wszystko zależy od indywidualnych potrzeb kupującego - jeśli ktoś akceptuje koszt zakupu BOXa to jego prywatna sprawa.

:roll:


(SilberPunkt) #7

Aplikacje OEM są rozpowszechniane w identycznych opakowaniach dla OEM System Builderów jak i systemy operacyjne. Zgodnie z informacją na opakowaniu są przeznaczone dla producentów komputerów, co zgodnie z zamysłem Redmont oznacza firmy komputerowe. Praktyka w kraju nad Wisłą wskazuje na to, że polski oddział Microsoftu podciągnął pod to określenie domorosłych składaczy, tak więc jeśli składasz sobie kompa to możesz zakupić OEMa bez jakiegokolwiek sprzętu na dokumencie zakupu. Możesz zainstalować go na starym komputerze oświadczając, że kupiłeś sprzęt z drugiej ręki i zalegalizowałeś oprogramowanie kupując system i aplikację biurową w wersji OEM a instalując je stałeś się producentem własnego komputera. Jedyny negatywny skutek to taki, że sam sobie musisz świadczyć pomoc w przypadku wystąpienia problemów z systemem operacyjnym. :slight_smile:

Druga ewentualność na zakup MS Office w wersji OEM bez jakiegokolwiek sprzętu to skorzystanie z preinstalowanej fabrycznie wersji próbnej 60-dniowej - od momentu jej aktywacji można do 60 dni zakupić OEMową wersję Office i zainstalować.

Doskonale to rozumiem. Napisałem przecież, że: “kupowanie BOXa ma sens tylko w przypadku bardzo częstej wymiany sprzętu”.

:roll:


(Venger) #8

Ze strony Microsoftu:

  • Produkty w wersji OEM należy zgodnie z licencją producenta systemów OEM dostarczać użytkownikowi końcowemu wyłącznie preinstalowane na „całkowicie zmontowanym systemie komputerowym”.

(SilberPunkt) #9