Jaka jest różnica między Agile a Scrum?


(Toner92) #1

Cześć

Czy jest wstanie ktoś mi wytłumaczyć, nie czystą definicją z wikipediii, lecz jak facet facetowi jaka jest różnica miedzy Agile a Scrum ?


(tarantul) #2

Agile to grupa metodyk (sposobów, koncepcji tzw. zwinnego programowania). Scrum jest jedną z tych właśnie metodyk.

Agile - Zbiór samochodów sportowych, Scrum - to. np. Ferrari


(__Tux__) #3

W firmie ostatnio mieliśmy taką rozkminę. Poza odpowiedzią jak wyżej, dla szeregowego pracownika jest niewielka, bo i tak robi swoje i zdaje raporty np. co tydzień (a nie np. co miesiąc). Widoczne tak naprawdę mogą być konkretne zadania, które robi w takiej a nie innej kolejności, ze względu na postępowanie iteracyjne… Dla lidera zespołu to już trochę więcej, bo owe postępowanie iteracyjne trzeba zaplanować i dać na to jakiś termin.


(Frankfurterium) #4

 

Bzdura. Scrum to konkretne wytyczne odnoszące się do jasno zdefiniowanych czynności dotyczących każdego szczebla drabinki produkcyjnej. Szeregowy pracownik codziennie uczestniczy w standupach, które mają określony przez metodykę przebieg. Cyklicznie stawia się na planningach, gdzie ma wpływ na ocenę złożoności zadań, a zespół (złożony z szeregowych pracowników właśnie) samodzielnie wybiera zadania, które wykona w następnym sprincie. Na koniec sprintu nie składa żadnych raportów, tylko na żywo prezentuje ficzery i zmiany. Poza tym jest jeszcze masa innych “rytuałów”, przez które praca w poważnym scrumie to coś więcej niż “rób swoje i wysyłaj raporty”.


(__Tux__) #5

 

Przecież. te same rzeczy robisz i bez scrum, kwestia tylko organizacji.


(Frankfurterium) #6

 

Każda jedna metodyka to “kwestia tylko organizacji”, a jednak te (nawet jeżeli wychodzą z pnia agile’owego) potrafią różnić się drastycznie. Na przykład to, co opisałem, nijak się ma do kanbana albo XP.


(__Tux__) #7

 

Kurna panie, ale się szczegółów uczepiłeś. Wyjaśnij w punktach różnicę z pytania zamiast się czepiać odpowiedzi :slight_smile: .