Jaka jest różnica między formatem a reinstalacją?

Witam. Nie znam się zbyt dobrze na tej tematyce więc pytam, mimo iż moje pytanie zapewne wyda się śmieszne #-o

Na czym polega różnica między formatem dysku (tzw. format: C) a reinstalacją systemu (to znaczy ustawiam w BIOSie bootowanie z płyty, wkładam cd z windowsem, wydzielam tam nowe partycje i instaluję system na nowo)? Chyba w obydwu przypadkach tracę z kompa wszystko łącznie z systemem prawda? Liczę na zrozumiałe wytłumaczenie :wink:

Formatowanie dysku to usuwanie tablicy danych z dysku twardego. Formatuje się dysk odpowiednim systemem plików np. FAT32, NTFS, EXT3 itp. “Kasują się” dane, (choć można je potem odzyskać), a dysk jest prawie pusty, poza standardowymi plikami typu $MFT itp.

Reinstalacja systemu to poprostu instalacja np. Windowsa czy Linuksa i MBR w pierwszym sektorze HDD. Po prostu po instalacji masz “nowy”, czysty system i go możesz używać. Więcej mi się nie chce tłumaczyć.

Podczas formatowania kasujesz tylko dane, a podczas reinstalacji systemu formatujesz dysk (a więc i kasujesz dane) i instalujesz system od nowa.

Longhorn2009 , Nie do końca prawda. Są systemy, podczas których instalacji nie trzeba formatować dysku, o ile ma odpowiedni system plików. Takim systemem jest np, Windows XP; podczas wyboru partycji i przejścia do następnego kroku - formatowania należy wybrać wtedy, aby nic nie zmieniał, a partycja się nie zformatuje, a system zainstaluje się. Większość Linuksów też nie wymaga formatowania dysku, jeśli jest w Ext3.

Dobrze wiem o tym, ale taką reinstalacje systemu bez formatowania to ciężko nazwać “reinstalacją”.