Jaka jest różnica między Pascalem a Turbo Pascalem?


(rycerz2000) #1

Chciałbym się dowiedzieć jaka jest różnica pomiędzy Pascalem a Turbo Pascalem. Możecie mi to wytłumaczyć?


(Adammo) #2

Pascal to po prostu język programowania.

Turbo Pascal to kompilator (a właściwie to całe środowisko programistyczne, czyli IDE). Na siłę jest to też dialekt Pascala, ponieważ Borland dodał własne rozszerzenia które nie istnieją w standardzie języka (ISO-7185).


(scripter1) #3

Do powyższego dodałbym jeszcze że określenie Pascal w zasadzie odnosi się zarówno do klasycznego języka strukturalnego jak i do jego obiektowego rozszerzenia ale dla rozróżnienia przyjęło się używać nazwy Pascal do pierwotnej strukturalnej wersji tego języka natomiast wersję rozszerzona o obiektowość nazywa się Object Pascalem lub językiem Delphi od nazwy kompilatora firmy Borland która to ten język zaadoptowała i dalej rozwija.

Kompilator Turbo Pascal służy w zasadzie do tworzenia konsolowych/tekstowych programów i wszystko koduje się tam ręcznie pisząc kod natomiast w środowisku Delphi można łatwo tworzyć bardzo zaawansowane graficznie programy a prostsze interfejsy graficzne programów można błyskawicznie tworzyć posługując się metodą przeciągnij i upuść.


(Hala Ntamustagil) #4

Wiele języków programowania/programów ma w sobie jakieś standardowe komponenty jak Button, pole tekstowe, checkbox, radiobutton, ImageView (do wyświetlania grafiki) itd. Delphi (te nowsze wersje) mają ich całą masę standardowo. Do tego delphi (te nowsze wersje) pozwalają pisać programy na Windows, Android, iOS, a Lazarus (darmowy) chyba na Linux itd.

W przypadku Javy to np. netbeans ma trochę komponentów w sobie, eclipse też ma i w eclipse często ludzie piszą programy na androida (choć sam eclipse moim zdaniem niedopracowany jest, ma bugi i kilka rzeczy nieprzemyślanych, do tego lubi przymulać).

A w c++ popularny jest QT (do javy może też).

Podsumowując, różne języki umożliwiają ci korzystanie z komponentów i szybkiego tworzenia GUI dla programów twoich.


(Edgarus) #5

To może takie małe sprostowanie, 

Język programowania nie zawiera komponentów GUI, bazodanowych. Język programowania to zbiór poleceń i reguł, preprocesor i inne

 

To, co zawiera kontrolki, komponenty i inne elementy ułatwiające jak obiekty bazy danych to już są frameworki (VCL u Borland, .NET, MFC, QT, wxWidgets).