Jaka jest różnica pomiędzy YouTube a Spotify?


(BLEKBLEKBLEK) #1

Witam, jaka jest różnica pomiędzy Youtube a Spotify oprócz tego, że w Spotify można słuchać muzyki na offline?


(Johny) #2

YouTube służy głównie do odtwarzania video z muzyką włącznie.Spotify jest do słuchania samej muzyki.Spotify to serwis ukierunkowany na muzykę i do tego jeszcze jest płatny.


(Ijon Tichy) #3

A radio jest darmowe. Polecam streamWriter.

 

edit: poleciłem streamWritera mimo tego iż nie jest “off-line”, ale zapisze wszystko co sobie zażyczysz.


(Kpc21) #4

Różnica jest zasadnicza.

 

YouTube odtwarza pliki filmowe (nie da się tam umieścić samej muzyki), Spotify muzyczne.

 

YouTube działa zasadniczo przez stronę WWW, Spotify przez dedykowaną aplikację (jest możliwość korzystania z YT przez aplikację, a ze Spotify przez stronę, ale mówię o podstawowych sposobach).

 

YouTube jest w zasadzie bezpłatne (choć ma reklamy) , Spotify jest dostępne w wersji darmowej i płatnej, gdzie darmowa ma gorszą jakość dźwięku i odtwarza reklamy (dźwiękowe, jak w radiu) co którąś piosenkę.

 

Spotify grupuje utwory w albumy (płyty), na YouTube każdy film jest osobnym tworem - można je grupować w playlisty (także takie odpowiadające faktycznie wydanym płytom) i te playlisty udostępniać, ale to nie jest podstawowy sposób korzystania z tego serwisu.

 

YouTube jest serwisem typowo społecznościowym, gdzie każdy może dodawać filmy oraz je komentować (są także oficjalne kanały poszczególnych artystów, tzw. Vevo) - nie jestem pewien, jak to działa w Spotify, ale tam tej społecznościowości jest na pewno mniej (o ile jakakolwiek jest wcale, mało korzystam ze Spotify’a), a serwis zorientowany jest na udostępnianie płyt wydanych przez poszczególne zespoły czy piosenkarzy.


(Cedar) #5

Polecam zapoznać się tymi informacjami:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Youtube
https://pl.wikipedia.org/wiki/Spotify
https://pl.wikipedia.org/wiki/Vevo


(Rosemary Kid) #6

 

Przecież na YT są też całe płyty…

https://youtu.be/k6vv1W3DBmk

https://youtu.be/_6DQLx4p5nE

https://youtu.be/i8sQV_IpfsE

 

 


(Cedar) #7

Które nadal są pojedynczym filmem (możesz sobie robić składankę  np. tysiąca teledysków)  nie powiązanym z innymi filmami a Ty nie rozumiesz tego co zacytowałeś.


(Kpc21) #8

Co z tego, że są całe płyty, jak nie możesz łatwo przejść do wybranego utworu?

 

W Spotify są całe płyty w formie listy utworów.

 

W YT da się coś takiego stworzyć za pomocą playlist - ale to jest coś, co można stworzyć za pomocą dostępnej tam funkcjonalności, a nie coś, co oferuje sam portal.