Jaka jest technika overclockingu?

Witam,

Jak widać mam obecnie procesor AMD Athlon 64 X2 4800+ na firmowym chłodzeniu, podkręcony do 2,9GHz (bez zmiany napięć), mam już stałą wartość szyny, którą ustawiam i daje stabilne 2,90GHz jak coś mi się sypnie! Teraz pytanie, chciałbym go pociągnąć wyżej! Teraz pytanie, czy mogę dalej podkręcać na firmowym chłodzeniu (spróbować), czy coś spalę? Ostatnio jak dałem do 3.0GHz to Orthos zaczął wywalać błędy i wszystko padło :frowning: Słyszałem, żeby coś pozmieniać na RAMACH, ale nie wiem czy to nie spowolni samej pamięci operacyjnej? Jaka jest technika delikatnego pięcia się w górę, w moim przypadku?

Dodane 30.01.2009 (Pt) 20:05

Obecnie mam tak http://s5.zapodaj.net/29085176.jpg.html

Musisz zwiększyć napięcie dla CPU i DDR. Tempki ok czyli możesz zwiększać.

Jak to co wyżej napisałem nie pomoże to trzeba zmniejszyć dzielnik CPU:DRAM i wtedy zmniejszysz taktowanie ram.

A jak to zrobić, bo CPU już zmniejszaliśmy i wysiadło, czyli dodatkowo RAM?

taktowanie ram zmieniasz w advanced menu > CPU configuration > memory controller > memory configuration > memclock frequency i jak masz standardowo 400 to zmieniasz na 333.

Napiecia masz w advanced menu > Jumperfree configuration > al overclocking ustaw na manual, potem masz ddr voltage i processor voltage i zwiększasz.

jutro poszukam, jak dzisiaj zwiększyłem DDR voltage to mi siadło, ale spróbuje zmniejszyć taktowanie RAM, a czy to na pewno nie spowolni mi kompa (RAMU)?

Spowolni ale nie odczujesz tego. Tylko w SUPER PI będzie wolniej o parę setnych sekundy.

A w grach? Czyli nie zmieniać napięcia (bo nie zmieniałem, mam 2,94GHz), tylko obniżyć taktowanie RAM i pojechać bez zmiany napięcia do 3,0GHz?

Spróbuj. Jak to nie pomoże to trzeba już zwiększać napięcia.

nie wiem jak, dochodzę do memory frequency i mam na 200MHz ustawione (po przełączeniu na manual)??

memory frequency ustaw na manual i potem frequency na 333.

z 200? Bo mam tylko 200 w frequency :slight_smile: myślałem, że będzie 400