Jaka karta dźwiękowa

Mam kartę dźwiękową Realtec ,Jak mogę sprawdzić jaki to jest układ

Może po identyfikatorze sprzętu się uda?

Dxdiag

pomidor… :slight_smile: też coś bezwartościowego wniosę do tematu. Obawiam się, że żadna z odpowiedzi nie pomoże.

Moja podpowiedź: Zacząłbym w rozpoznaniu modelu płyty głównej (może masz pudełko?), często w specyfikacji jest podany układ karty dźwiękowej.

Uruchom HWiNFO i w 95% dostaniesz odpowiedz.

Najpewniejsze jest po prostu odczytanie oznaczeń z układu. To ten z rysunkiem rogów jelenia, czy szczypiec kraba, oznaczony ALC. Okolice portów audio. Oprogramowanie wcale nie musi wykrywać dokładnie modelu karty, większość sterowników Realtek jest na tyle uniwersalna, że działa jakość nawet na sterownikach od innego modelu, aczkolwiek bywa, że pojawiają się problemy, np. często w niektórych laptopach pojawia się szum gdy są uniwersalne sterowniki zamiast dedykowanych.

Temat jest w dziale laptopowym więc „odczytanie z układu” czy „pudełko do płyty głównej” może być problemtyczne :wink:

co racja, to racja :slight_smile: w takim razie przychylam się do HWiNFO

Z tym, że sterowniki lepiej instalować ze strony producenta, z uwagi na to o czym wspominałem wyżej.

Intel Tiger Lake PCH-H - cAVS (Audio, Voice, Speech) [B1]
Identyfikator sprzętu kontrolera dźwięku: PCI\VEN_8086&DEV_43C8&SUBSYS_88F7103C&REV_11

HWiNFO64

Bang & Olufsen, dźwięk jest wyjątkowo dobry ale to nie to samo co x-fi, ciekawi mnie co to za moduł, nie ma żadnej informacji

To nie Realtek :slight_smile: tylko Intel

Na tym spieprzonym pasku zadań w Windows 11 pisze, że Realtec

Co to za laptop? Może tak będzie łatwiej :slight_smile: no i pytanie czy masz teraz podłączony jakiś zewnętrzny monitor czy coś co mogłoby odbierać audio?

Taki

Bardzo dobrze jest napisane. Realtek, bo taki jest tam przetwornik w parze z intelem i Realtek zrobił do tego sterowniki, które zresztą są dostępne na stronie. Laptop ma głośniczki Bang & Olufsen które nawet znośnie grają.

Jak, procesor od dźwięku/?

Karta dźwiękowa ma własne DPS, oraz przetworniki. Mogą być zintegrowane a mogą osobne. Wiele wysokiej klasy kart korzysta z takich samych przetworników jak tańsze konstrukcje.

Myślę, że chodziło o to, czemu audio wychodzi „z procesora” :slight_smile:

Tu jest to schematycznie przedstawione, w jaki sposób CPU i chipset komunikują się i za co odpowiadają dalej :slight_smile: