Jaka karta graficzna do starszego komputera

Witam

Posiadam PC jak poniżej
Płyta: K9N6PGM2-V
Procesor: AMD Athlon64 X2 Dual Core Processor 5000+
Pamięć: 8 GB (2x4 GB DDR2 800 MHz)
Zasilacz: 500 W

Chciałbym wymienić kartę graficzną na lepszą, i tu moje pytanie - która generacja kart lub konkretny model byłby najwydajniejszy i do uciągnięcia przez tą dość leciwą konfigurację?

Wszystko zależy od tego ile chcesz wydać i jaką masz wydajność zasilacza
Jaką kartę masz obecnie?

Zasilacz to Modecom MC-500ATX 2.0 PFC. Ma być tanio więc kupię kartę używaną, najlepiej do 150 zł. Teraz mam GeForce 9600 GT i nie wiem, czy przy tych podzespołach da się go wymienic na coś zauważalnie mocniejszego.

Powiem tak. Do tej kwoty raczej nie znajdzie się niczego dającego się porównać do demona wydajności. Jeżeli masz wolne 150zł polecam poszukać jakiejkolwiek karty graficznej lepszej od 9600GT. Zmiana może być zauważalna tylko w wypadku gdy dana karta będzie sobie lepiej radzić w benchmarkach. Te wyniki możesz sprawdzać i porównywać np na tej stronie: http://www.benchmark.pl/ranking/gpu

Tak myślałem, po prostu zamiast kupować nowego PC chciałem zmodernizować obecny, żeby trochę przyśpieszył. Dzięki za link.

Jakąkolwiek lepszą kartę procesor będzie ograniczał.

Właśnie obawiałem sie tego, że procek będzie za słaby. Czyli zmiana z obecnej grafiki nie ma większego sensu?

Lepiej zbierać kasę na nowy komputer

Super wydajności w grach nie przyniesie.Ogranicza w ten sposób,że nie daje rady z obliczeniami przy grach.

Nie sztuką jest kupić nowy sprzęt :slight_smile: Znalazłem taką oto kartę:

Radeon HD 4890

Benchmarki pokazują wzrost wydajności co najmniej o 100 % w porównaniu do 9600 GT. Czy przy tym procku będzie to w ogóle zauważalne?

Nowe gry wymagają 4 rdzeniowego procesora.

Czyli przy obecnym 2-rdzeniowym procesorze taka karta nie wykorzysta większej mocy?

Nie to nie jest do końca w ten sposób. Oczywiście wszyscy moi przedmówcy mają rację iż procesor będzie ograniczał możliwości karty graficznej. Jednak jak sam zauważyłeś nie sztuką jest wydać kasę na nowy sprzęt. Umówmy się 150zł to nie jest aż tak dużo jeśli chodzi o kartę graficzną, więc Titana X albo 1080Ti nie kupisz w tej cenie. Obecny procesor który posiadasz ma niewykorzystany potencjał przy obecnej karcie graficznej.

Inaczej mówiąc obecna karta stanowi wąskie gardło wydajności w Twojej konfiguracji jej zmiana może podnieść wydajność w grach o kilka może kilkanaście procent.

Podsumowując - czy zmiana grafiki bez wymiany procesora np. na 4-rdzeniowy ma sens, czy na tej konfiguracji niewiele to da? 150 zł. to szacunkowy koszt, przy odrobinie szczęścia można kupić przyzwoitą używaną kartę graficzną. Szału nie będzie, ale PC jeszcze rok, dwa mógłby posłużyć przy mniej wymagających grach i zyskać na ogólnej płynności.

Według mnie ma to sens, zważywszy na dość długi okres dzielący Cię od zakupu nowego komputera. Wydajność nie wzrośnie drastycznie (jak pisałem wcześniej od kilku do kilkunastu procent), ale na pewno wykrzesasz 100% możliwości swojego procesora z nowszą lepszą kartą graficzną.

[quote=“gregory82, post:14, topic:524653, full:true”]
Podsumowując - czy zmiana grafiki bez wymiany procesora np. na 4-rdzeniowy ma sens, czy na tej konfiguracji niewiele to da? 150 zł. to szacunkowy koszt, przy odrobinie szczęścia można kupić przyzwoitą używaną kartę graficzną. Szału nie będzie, ale PC jeszcze rok, dwa mógłby posłużyć przy mniej wymagających grach i zyskać na ogólnej płynności.
[/quote]Reasumując, to 14 postów wyżej jest bezproduktywne. Dlaczego? Albowiem nie podałeś zastosowania (jeżeli gry, to konkretnie jakie, jaka rozdzielczość i monitor oraz oczekiwany poziom detali, OC?) oraz budżetu. Temat założony niedbale i bez pomyślunku. Może się skończyć kasą wywaloną w błoto.

Reasumując - zastosowanie ogólne, dlatego też i post nie jest szczególnie wyczerpujący technicznie, ponieważ nie było takiej potrzeby. Pytałem tylko o sens upgrade’u i ew. współpracę karty z pozostałymi komponentami. Budżet podałem, jak również konkretną kartę graficzną.