Jaką kartę bezprzewodową wybrać dla Linuksa?

Witam wszystkich.

Przeglądałem forum aczkolwiek nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie - przeoczyć mogłem za co przepraszam.

Ale do rzeczy.

Obecnie ciągnę sobie internet z kablówki i chciałem zrobić sobie sieć bezprzewodową. Wybrałem router D-Link Wireless G Router DIR-300 i do niego potrzebny byłby jakiś moduł Wi-FI do kompa z tego co się orientuje :wink: Pytanie teraz czy moduł lepiej wybrać tradycyjny jako karta rozszerzenia na PCI-E czy tez może jako USB - z czym linux sobie poradzi lepiej - mam tu na myśli konkretnie dystrybucje gentoo - jeśli jeszcze mogłibyście wskazać jakieś konkretne modele czy to tradycyjne czy to USB byłbym wdzięczny. Względnie dodać na co zwrócić uwage przy wyborze modułu jeśli chodzi o działanie pod systemem Linux

Z góry dizękuję za pomoc.

Moim zdaniem lepsza będzie karta na PCI po co sobie zaśmiecać USB :stuck_out_tongue: Do tego powinna się lepiej sprawować. Z tego co się orientuję to najlepiej brać coś na chipsecie Atherosa mają dobre wsparcie dla Linuksa ewentualnie RaLink, też powinien mieć dobre wspracie a przynajmniej swego czasu miał. Unikaj jak ognia wszystko co od Broadcoma :wink: Unikaj również kart, które produkuje Asmax, miałem 2 i obie padły - jedna po 2 miesiącach druga po ok. 6 (całe szczęście dostawałem je od ISP, który w końcu zdecydował się na kupno kart innego producenta). Póki co nic więcej mi do głowy nie przychodzi :wink:

Porozglądaj się jeszcze na tej stronie http://linux.pl/hardware tam ludzie piszą jaki sprzęt dobrze działa z Linuksem :wink:

Pozdrawiam!

dziękuje bardzo za zainteresowanie i radę :slight_smile:

Nie ma sprawy. Zapomniałem dodać też, że lepiej brać na PCI, bo z tymi na USB to często sporo zabawy jest z instalacją sterowników.

Pozdrawiam!

Jeszcze możesz patrzyć karty 3Coma, bo on też ma dobre wsparcie, do tego każda jego karta jest na dożywotniej gwarancji :slight_smile:

Bardzo dobrze współpracują też Realteki oraz pewne no-name.

Polecam tplink model wn550/551G (swego czasu świetnie chodził dzięki madwifi, w późniejszym okresie sterowniki zdaje się zostały dołączone do jądra [nie pamiętam dokładnie jak to wyglądało bo dawno nie używam ale mimo wszystko sprawowała się super]).