Jaką kartę graficzną kupić?

Czyli że rx570 nie pójdzie na mojej płycie głównej?

Na 90% pójdzie, 10% za niepewność “dziwnego producenta”. Zasilacz analogicznie na 90% utrzyma, ta akyga, ale bezie mocno miała 12 obciążona z 80% w peaku…. Podobnie procek utrzyma kartę, ale z 10-20% wydajności możesz stracić przez niego i stare pcie v2, nie v3.

Ogólnie wszystko powinno zadziałać, ale wszędzie może wyniknąć “problem”.

Rozumiem, a gdybym tak teoretycznie podłączym bym ten zasilacz jedynie do RXa po przez 6pinowe złącze a stary byłby nadal podłączony do płyty głównej ? Byłaby wtedy jakąś różnica?

Szybciej przyjedzie straż pożarna, w sumie dzwoń już teraz.

i5 2400 do 95 wat
Karta weźmie z płyty 75W
Płyta i przyległości, strzelam 60W
Stzrelam 220-230 na 12

a ile ten zasilacz ma…?
A 12V 15 A, czyli 180W
No w porywach na 20 sekund 12 x 17 = 204W.

Dostrzegasz problem…?
Bo ja tak, to niestety cała jednostka centralna…

Więc jestem w kropce. Mój aktualny zasilacz nie pociągnie RXa, nie mogę wymienić na lepszego bo moja płyta główna na to nie pozwala więc muszę kupić nową płytę główną i zasilacz. Akurat ostatnio mój komputer się popsuł i po włączeniu od razu się wyłącza i ponownie się wył i wł. Mam wrażenie że próbuje się uruchomić ale ma z tym problem zakładam że to wina zasilacza, ale nie jestem pewny bo kilka razy się uruchomił tylko że ekran był czarny a radiator w procesora strasznie chałasował.

To nie ma sensu… koszty ….

To wygląda jak drobny problem z padniętym zasilaczem, do wymiany…

Moja Rada: pomysł ile chcesz w niego zainwestować i do kiedy używać, bo ten sprzet wiekowy i nowa płyta równie…ryzykowna.

Więc co mam robić? Najwyraźniej i tak już jestem skazany na zakup płyty która obsłuży zasilacz który pozwoli mi na zakup lepszej karty graficznej, narazie nie widzę sensu kupować RXa, który nie będzie działał tym bardziej że mam zepsuty zasilacz. No chyba że kupię taki sam zasilacz Fujitsu który chodzi po 130 zł na allegro, komputer znowu będzie działał ale nie kupię już RXa. W końcu chciałem kupić lepszą kartę a tu nagle skończyło się na zasilaczu i płycie gł.

No bo u Ciebie wszystko niepasuje :wink:
OK żeby nie ciągnać, masz dwie opcje bierzesz zasilacz/płytę i rx 560 (tanio, ale brak perspektyw i ryzykownie. Opcja dwa zmienaisz platformę na najtańszego Ryzena 1200 lub lepiej 1400/1600+8GB RAM+płyta za circa 600+(plus sprzedaż tego co masz odejmujesz) i dobierasz zasilacz/kartę, które chcesz.

Decyzja należy do Ciebie, ja osobiście trochę bym miał opory z inwestowaniem w sprzęt sprzed dekady niemal. :wink:

Faktycznie nie ma co już przedłużać, chyba wybiorę pierwszą opcje z RXem. Dziękuję wam wszystkim a przede wszystkim Marcinowi za pomoc, uwagę i poświęcony dla mnie czas :slight_smile:
Do zobaczenia następnym razem.

PS. Jak ktoś ma radę i uprzedzenia dot. Zakupu karty graficznej to niech śmiało pisze :wink:

a powinieneś mnie opierniczyć, bo dopiero dzisiaj uświadomiłem sobie, też pierwsza opcja z RX tez jest ryzyowna. Przecież rx 560 75W, bo takie wersje też są, będzie zasilany z pcie w płycie. Czyli pobierze z niej dokładnie tyle samo mocy co rx 570…

To znaczy jeżeli będziesz miał taki sam zasilacz jak miałeś, te 180W w 250W to prawdopodobnie przekroczysz lub będziesz balansował na granicy. Z gt 730 to działało, GT brała niecałe 30W i ta 40-50 W różnica kluczowa. Jeżeli więc zdecydujesz się na ryzykowanie, może płyta nie bierze z przyległościami 60 a np. 30W czy 40W, to zrób underwolting procka i karty. Ogólnie w większości procków i kart można lekko obniżyć V bez utraty wydajności, to może zaoszczędzi Ci 10-20W sumarycznie i jakość tego nie spalisz, jak już chcesz isc tam.

Ogólny poradnik o laptopach, o swoim modelu w desktopie (jak, ile) musisz pogooglwoać:slight_smile:
https://pclab.pl/art75311-3.html

Trochę pomyślałem i postanowiłem że nie mam zamiaru modernizować sprzęt, który był modny dekade temu, myślę nad zakupem płyty która umożliwi na podłączenie zasilacza akyge wtedy będę myślał nad zakupem RX570.

Jeżeli chcesz złożyć nowy komputer to sugerowałbym poważnie przemyśleć Akygę z RX 570. To naprawdę nie jest zasilacz do komputera gamingowego, te 600W jest fikcja, realnie masz 312 na 12, która najważniejsza. Żeby nie było: może on chodzić latami, a może i się wyłożyć i cos uszkodzić przy dużym (dla niego!) obciążeniu. Takie budżetowe marki nie wkładałbym do niczego bardziej prądozernego od komputera biurowego z integrą lub 10 letniego core duo wartego ze 200 zł.

Jestem nowicjuszem w tych sprawach i nie dawno zacząłem interesować się komputerami. Kiedyś wszystko powiązane z komputerami było dla mnie skomplikowane i obce. Teraz to wszytko powoli nabiera sensu i coraz bardziej ten świat rozumiem. Ale nie przedłużając, czas na podsumowanie: Nie warto modernizować w mój dotychczasowy sprzęt, ponieważ jest już przestarzały. Mój obecny zasilacz i akyga się nie nadają. Nowy gamingowa zasilacz nie będzie pasował do mojej płyty głównej, też do wyrzucenia. Procesor 4 rdzeniowy jest najgorszego sortu i mogą pojawić się pewne problemy. Oznacza to że jedynie zachowują się ramy i dyski twarde. Myślę nad złożeniem nowego komputera bo raczej taniej wyjdzie. Więc muszę kupić ryzen 1200 lub lepszego, zasilacz do gier (400W chyba wystarczy, jak nie to poprawcie mnie), RX570, 8GB ram już posiadam + 4 dodatkowe ramy czyli 3 po 4 ramy = 12 i płyta główna, będę wdzięczny wam jak mi pomożecie z wybraniem prawidłowej płyty głównej do tych podzespołów. Z góry przepraszam jeśli coś źle napisałem.
Edit: Ramy też do wymiany

Oj namieszało się :wink:

  • Ramu Nie zostawisz, masz DDR3, obecnie nowe wymagają DDR4 (inne wcięcie w gniazku, nawet nie wciśniesz).

  • Tak sprzęt jest przestarzały, nie tragicznie, ale mocno owszem. Na upartego można by modernizować, ale i z płyta problem i procek mało wydajny-> wszystko wymienić.

  • Osobiście do porządnego komputera bym Akygi nie pchał, 450 W SIlentium powinien być tani za ~150, to już raczej bezpieczna marka.

  • Przy składaniu nowego 8GB (2x4) Ram podstawa, rx 570 4GB najbardziej budżetowe (i wydajne) rozwiązanie do gier.

  • Płyta 4 sloty Ram

  • procek, jak budżet napięty, może być i Ryzen1200 z Allegro za 200 zł, jak się zmieścisz za ok 400-450 dostaniesz starego Ryzena 1600. Słowa “stary” nie należy się bać, to pierwsza generacja, słabsza od 2 i 3, ale nadal 6 rdzenii i 12 wątków wróży mu przynajmniej kilka lat życia. 1200 z 4/4 raczej jest “tymczasowa”.

  • Dysk HDD możesz zostawić jako magazyn, sprawdź stan HD Tune, warto jednak przynajmniej 240GB najtańszego SSD dodać. System+przeglądarka+1-2 gry.

Dziękuję za odpowiedź, a jaką płytę główną możesz mi polecić ?

Jak po kosztach:
https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-prime-a320m-a-90mb0va0-m0eay0-1492597/
jak cos odrobine lepszego ( nadal taniego) to
https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b450m-pro4-f-6047641/
ta druga pozwoli na delikatne OC o 100 czy 200 bez większego ryzyka.

Mam zamiar kupić kartę z jednym wentylatorem/radiatorem
https://allegro.pl/oferta/grafika-sapphire-pulse-radeon-rx-570-4gb-gddr5-802591726

Tylko że ta karta ma rodzaj pamięci GDDR5, mam nadzieję że nie będzie sprawiała żadnego problemu. Czy to jest dobry wybór ?

GDDR5 nie ma znaczenia, on wlutowany w kartę - nic nie popsuje się. :wink:
PS. RX z Allegro uważaj, szukaj minimum te 3 -6 miesięcy gwarancji i najlepiej sklepowej, nie osoba prywatna czy Julek LTD, sporo koparkowych i pewne ryzyko.

A czy 1 kość Ramu 8GB ram będzie samowystarczalna i będzie pasowała ? np ta https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-hyperx-fury-black-8gb-2666mhz-ddr4-hit-8441776391?bi_s=ads&bi_m=listing%3Amobile%3Aquery&bi_c=MGE4ZDIwMDMtNGRjYy00MzY3LTk3MWUtN2E0Njc2Nzg5MzlmAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=a643211a-87ab-482c-8eee-a579723fea0e

Tak, będzie działało. Biorąc 2666 i w jednej kości masz gwarantowane -15% do wydajności. Ryzeny na XMP obsługują 2933 (czyli 3000), a single channel woje tez robi.