Jaka komenda odpowiada za aktualizacje w madnriv'ie?


(CrashJack) #1

Jaka komenda odpowiada za aktualizację systemu i aktualizację rep w OpenMandriva 2014?

Coś podobnego do sudo apt-get update oraz sudo apt-get upgrade oraz sudo apt-get dist-upgrade.


(roobal) #2

Dostęp do dokumentacji albo wyszukiwarki Ci zamknęli? Pytasz o tak podstawowe rzeczy, że ten temat powinien za lenistwo w koszu wylądować. Słyszałeś o RPM albo URPMI? Jeśli nie, no to teraz już wiesz czego szukać.


(CrashJack) #3

Ok sprawdzę. :slight_smile:

No dobrze, niech do kosza pójdzie ten temat. No nic. :) 

Trochę się śpieszyłem, temu napisałem temat.


(icywind) #4

Widzę, że to jest drugi twój temat o Mandrivie więc radzę poszukać tu: https://wiki.openmandriva.org/en/Welcome

przed zadaniem pytania na forum.

Swoją drogą to nie sądziłem, że w dzisiejszych czasach ktoś jeszcze używa Mandivy :mrgreen:


(CrashJack) #5

Dlaczego nie radzisz używać mandriv’y ?

To mój drugi linuks który zainstalowałem na komputerze przenośnym, a dokładnie na netbooku, strasznie obciąża procesor i laguje, efekty powyłączałem. Może go zmienie, testowałem PCLos, ale mi się on podobał na początku a potem już coraz mniej.

Conky pokazuje obciązenie ‘x’ od 30-40%, średnio 35%


(icywind) #6

Wcale nie odradzam, zresztą nawet jej w ostatnich latach nie testowałem. Po prostu Mandriva wypadła z mainstreamu lata temu i teraz jest w rankingu (distrowatch) na 64. miejscu. Nie ma zbyt dużej popularności stąd moje zdziwienie, że znalazł się ktoś kto jej używa :slight_smile:


(roobal) #7

Bo Mandriva nie jest już rozwijana. Dla miłośników Mandrivy powstała OpenMandriva.


(Latający Turban) #8

Bo Mandriva tak w zasadzie nie istnieje. Większość zespołu odpowiedzialnego za rozwój tej dystrybucji założyło fundację i rozwijają swój projekt pod nazwą mageia. Ta openmandriva to jakiś klon rosa linux, który też jest klonem poprzedniej mandrivy.


(CrashJack) #9

Ja nazywa zamiennie OpenMandriva bądź mandriva.

Aha, czyli mageia bazuje na OpenMandriv’ie ? I jest bardziej rozwijana, lepszy support posiada, popularność również lepsza ?


(system) #10

Szukajcie a znajdziecie :wink:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mageia


(Latający Turban) #11

W zasadzie można powiedzieć, że mageia to taka spuścizna po starej mandrivie. To raczej openmandriva jak i rosa i pclos czerpią z rozwiązań magei. Czy mogę ci ją polecić? Raczej średnio. Co warte jest odnotowania to to, że z każdym wydaniem rozwijają elementy pomagające przesiąśc się zwykłemu użytkownikowi z windowsa. Niestety rozwój następuje kosztem aktualizacji. Podobno też mieli nad tym popracować ale jak widzę, to pakiety są dalej bardzo stare. Taki Firefox ma numerek 31, gdy już masz 33. Taki np. wine też już jest nierozwijany. Stabilność jest niezła, chociaż mnie naprzykład wysypywał się często program do instalacji programów i musiałem czekać na następne wydanie aż to poprawili, tyle, że to trwało 9 miesięcy, ale co kto lubi.