Jaka komenda pobierze akutalizacje w Debianie?

Witam. Jaka komenda mozna wykonac aktualizacje systemu i zainstalowanych programow ? Oraz jak wlaczyc polskie znaki w Debianie ?

To poczytaj

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=6073

Wnioskuję, że nigdy nie używałeś Debiana, jeśli tak to nie podawał błędnych informacji. Po pierwsze, Debian na starcie nie używa sudo (oczywiście można wybrać sudo i skonfigurować podczas instalacji systemu, jeśli ktoś chce tego używać). Po drugie, Debian standardowo używa Aptitude zamiast Apt ale Apt jest oczywiście dostępny w systemie, tak samo jak Aptitude w Ubuntu, nie zaleca się jedynie mieszać tych dwóch menedżerów.

Żeby zaktualizować system, wykonaj jako root:

su -c 'aptitude update' && su -c 'aptitude upgrade'

System czasem zaleca wykonać aptitude safe-upgrade ale również nie należy go mieszać z upgrade. Natomiast w przypadku mieszanego systemu, np. testing z Sid przy dist-upgrade należy uważać i wiedzieć co się robi, inaczej można sobie rozwalić system.

Pozdarwiam!

Aptitude to nakładka (front-end, manager, czy jak go zwał) do apt.

To to ja wiem ale każdy z nich i tak działa po swojemu a na przykład Synaptic jest nakładką również dla Apt i działa tak samo jak on a Aptitude działa po swojemu jakby nie patrzeć :slight_smile: Wspomniałem również, że można używać Apt w Debianie tak samo jak Aptitude w Ubuntu ale nie powinno się ich mieszać, bo może wyjść buba, dla niedoświadczonego użytkownika skończy się to reinstalem :slight_smile:

Pozdrawiam!