Jaką komendą zaktualizować jądro?

jak w temacie bo mam 2.6.32-22-generic a jest juz 34… Czy jest na to komeda? System ubuntu 10.04

Wersja 34 będzie dopiero w 10.10, w ubuntu nie ma często auktalizacji jądra, możesz jedynie poszukać na launchpad jakiegoś nieoficjalnego repo z nowszym jądrem. Oczywiście można też zbudować jądro z źródeł, ale do tego trzeba mieć już trochę większą wiedzę i trochę czasu (zależnie od sprzętu nawet do kilku godzin).

a wersja 10.10 jest testowa, niestabilna czy jaka? Dużo w niej bugów? Czy jak jestem zielony w linuxach to lepiej zostać przy 10.04? Bo chcę zaktualizować kernela, bo cos mi stery od karty wifi cienko działają…

10.10 nie jest nawet jeszcze w fazie beta :). Jedyny sposób to launchpad (poszukał bym ci ale z Opery Mini jest to wybitnie nie wygodne, zajrze jak będę w domu). Jak masz kartę wi-fi i jakie problemy? Na Win ich nie ma?

Nie mam windowsa. Karta wusb54gc. Aktualnie mam sterownik rt73usb, przed reinstalacją systemu też taki miałem.

Od biedy można by było skorzystać z repozytoriów dla Debiana ale nawet 2.6.33 jest jeszcze w experimental z tego co widzę to 2.6.34 tym bardziej. Nie pozostaje Ci chyba nic innego jak własnoręczna kompilacja. Przede wszystkim zastanów się czy warto aktualizować jądro, jeśli nie masz szczególnego powodu. Jeśli po prostu chcesz gonić za numerkami to daj sobie lepiej spokój z aktulizacją jądra, obecna wersja i tak będzie łatana, jeśli będą wykryte jakieś luki.

Bez przesady, chyba że masz na myśli jakiś na prawdę wiekowy komputer, kompilacja jajka na przykład na moim Celeronie M440, który do mocnych nie należy zajmuje koło 20 minut. Jajko we FreeBSD kompilowało mi się w podobnym czasie. Prędzej sama konfiguracja jądra może zająć trochę czasu, szczególnie jeśli robi się to pierwszy raz w życiu. Poza tym jajko można skompilować skrośnie na mocniejszym sprzęcie :slight_smile:

Jeśli się zdecydujesz to może przydać Ci się ten poradnik http://jarekm3.ovh.org/ :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dobrze byłoby zmienić temat dyskusji.

Zajrzyj pod ten link:

http://hardware4linux.info/component/38478/

Ze stronki wynika, że karta powinna być wspierana przez rt73usb, ale także przez rt73(to chyba ten od producenta urządzenia). Mam kartę dwlg-122 i muszę stwierdzić, że sterownik rt73 jest lepszy.

Za twoimi problemami może się kryć jedna z przyczyn:

  1. Sterownik rt73usb nie działa z tą kartą, a nie masz zainstalowanego rt73

  2. Masz zainstalowane oba sterowniki, lecz się gryzą(potrzebujesz pododawać wpisy do blacklisty modułów - również niektóre sterowniki z których rt73usb korzysta)

  3. Nie masz zainstalowanego firmwaru(sterownik może być w systemie, lecz i tak musisz mieć firmware, który ze względów licencyjnych nie może być dystrybuowany z systemem).

Zacznij od ostatniego punktu.

Pokaż, co Ci wykazuje dmesg i co jest w /var/log/messages

Szczególnie możesz plik z komunikatami wyszukać na wystąpienie fraz rt73usb, jak i firmware.

Co do aktualizacji jądra, ja znalazłem coś takiego https://launchpad.net/~kernel-ppa/+archive/ppa . Dajesz polecenie:

sudo add-apt-repository ppa:kernel-ppa/ppa

A następnie:

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Jeżeli się nie zasintluje nowsze to dajesz jeszcze

sudo apt-get install linux-maverick

Po tym powinno się pokazać nowe jądro do wyboru w grub-ie.

Kernel z Debiana nie ruszy w ubuntu. Różnią się konfiguracja

co do karty sieciowej ja postawiłem swoją przez ndiswrapper 1.56 http://sourceforge.net/apps/mediawiki/ndiswrapper/index.php?title=Main_Page, do tego potrzebny bedzię ci sterownik windows .inf który jest na płycie do karty jeżeli nie to ściągnij z internetu

aby zainstalować ndisa wpisz w terminalu, wszystkie polecenia wykonujesz prawami roota lub przedrostkiem “sudo” !

to zainstaluje ndisa, teraz czas na instalacje sterownika -

oczywiście podmieniasz, po instalacji wpisz

aby sprawdzić czy sterownik został zainstalowany powinno wykoczyć

teraz wpisujesz

co spowoduje powrót do głównego katalogu, teraz aby uruchomić sterownik wpisujesz

i zostanie uruchomiona sieciówka, na sam koniec aby sterownik ładował się razem z systemem wklep

i to na koniec.

nargoriel ja tylko dodam że to nie zadziała na systemie 64 bitowym (w takiej sytuacji można próbować 64bitowych sterowników pod Win, tylko najlepiej wybierać te pod xp, a niestety pod 64 bitowego xp ciężko znaleźć). I po co instalować ndiswrapper z źródeł, na pewno jest w repo ubuntu. mati75 ale za to mój sposób zadziała.

Hmm. Dzieki wszytskim za pomoc. Zanim napisaliście zaktualizowałem firmware na routerze i narazie jakoś wszystko jest ok. A co do kernela to zastanawiam się nad aktualizacją… :-k :-k :-k I czy jak zrobię tak:

To nie będzie problemów? Zadziała?

Powinno, a jeżeli dalej nie będzie to jeszcze zrób to trzecie polecenie, ryzyka uszkodzenia przy tym systemu jest prawie równe zeru, stara wersja jądra pozostaje w systemie (będzie ją można wybrać w grubie), tak że jak będą problem to po prostu wrócisz do starej wersji.