Jaką komendę wpisać aby skopiować nazwy

W jakimś folderze mam kilkaset plików. Jaką komendę powinienem wpisać w wierszu poleceń, aby skopiować nazwy tych plików do jednego pliku *txt lub *xls. Nie chce ręcznie przepisywać aż tylu nazw.

ls > plik.txt

Powinno działać na większości UNIXo-podobnych :slight_smile: Pod windows odpowiednikiem ls jest dir, ale nie wiem czy to zadziała na tym systemie.

Nie wiem czy w wierszu poleceń jest taka możliwość. Ostatnio widziałem program, który zapisywał nazwy plików znajdujących się w danym katalogu do pliku tekstowego - niestety nie pamiętam nazwy programu. Jednak taką możliwość na pewno ma Total Commander. Zaznaczasz wszystkie pliki (lub inne, których nazwy chcesz zapisać), następnie w menu wybierasz zakładkę “Zaznacz”, a tam opcję “Kopiuj wybrane nazwy do schowka”. Następnie uruchamiasz notatnik, “Edycja” -> “Wklej” i zapisujesz.

dir /b > spis.txt

trzeba użyć przełącznika bo inaczej bedą wszystkie podsumowania, nagłówki zbędne

załóżmy że mój folder nazywa się “okno”

Więc komenda powinna wyglądać tak: dir /okno > spis.txt

Zgadza się?

nie, jeśli nie jesteś w tym katalogu którego spis chcesz stworzyć to byś napisał:

dir okno /a-d /b > spis.txt

/a-d - powoduje, że spisuje tylko pliki a nie katalogi, jak chcesz też podkatalogi katalogu okno to bez /a-d

Ołki dołki.

Wszystko działa jak należy.

WIELKIE DZIĘKI :slight_smile: