Jaką kupić płytę główną do RAID0 z NVMe PCIexpres 4.0 do AMD Ryzen 3-gen?

Jaką kupić płytę główną do RAID0 z NVMe PCIexpres 4.0 do AMD Ryzen 3-gen?

Pytanie o tyle ciekawe, że nie sposób odgadnąć co w sklepach mają na myśli.

Przykładowo:
Czytam, że płyta jakaśtam na czipsecie X-570 posiada 2 sloty M.2 PCI-EXPRESS 4.0.
Jeśli włożę 2 dyski M.2 SSD NVMe PCI-EXPR 4.0 i zepne je w RAID0 to przy założeniu, że prędkość odczytu jednego wynosi 5500 MB/s, zapisu 5400 MB/s to czy otrzymam sumę 11000 MB/s odczytu i 10800 MB/s zapisu na macierzy RAID0 ?

Czy może będzie to obcięte ograniczeniem 64 GB/s w jedną czy w 2 strony?

Jak się połapać w tym aby wybrać taką płytę, żeby nie przycieła.

Są na przykład takie, że jeden slot jest PCIex 4.0 a drugi 3.0.

Jak to będzie?

takie same

prawie na 100% a+b w rad zeo < suma a+b.

Tworzysz hipotetyczne sytuacje, Raid 1 bym rozumiał, ale co ma Ci na m2 przycinać to nie wiem, obliczenia molekularne na studiach robisz na zbiorze 10 milionów komórek pantofelka. :wink: ?

@anon7248146 Co mi ma przycinac? Ilość linii PCI-EXPRESS i ograniczenie 64 GB/s. Nie bardzo to kumam więc proszę o pomoc, a i jeszcze jedno - co Ci do tego co robię?

Bo nie mam szklanej kuli żeby wiedzieć co i po co zrobić usiłujesz, a bez tego …no wybacz. :wink:

@anon7248146 bez tego da się. Pytanie dotyczy płyt głównych, procesorów i tego jak to jest tam poukładane. Wszystkie dane potrzebne dostarczyłem.

Znaczy pytanie chyba powinno brzmieć - na co Ci aż taka wydajność. Już mało kto potrafi wykorzystać przepustowość 3.0 w zastosowaniach nieprofesjonalnych.

@LORDEK ale przecież w topicu nie chodzi na co mi, po co mi, itd. tylko pytam się jak dobrać podzespoły by uniknąć potencjalnego zagrożenia jakie płynie z konstrukcji danej płyty, ilości linii PCI-EXpres, procesora itd. Czy to tak trudno zrozumieć. Czy to wspaniałe forum dotyczy IT czy dotyczy obgadywania sobie ludzi i wtrącania się w nie swoje sprawy, gdy proszeni są o pomoc w zupełnie czymś innym.
Z całym szacunkiem Panie Moderatorze, proszę się nad tym zastanowić gdyż co ostatnio wypuszczam zapytanie zostaję z ręką w nocniku. Gdyby to było forum dla ćwierć-innteligentów byłoby ok ale przecież wiemy, że nie jest. Forum DP to numer 1 w Polsce - dlatego do przychodzę prosić o pomoc najlepszych z najlepszych!

A jaki masz problem w policzeniu sobie ile linii PCIe masz i ile Ci te dyski ich ukradną? Druga rzecz to wystarczy sobie zapytać Google’a i odpowiedź znajdziesz od razu:

A teraz co co wersji slotów na płycie to nawet w moim X570 TUF Gaming oba są 4.0 (o ile zamontujemy Ryzena 3 gen), ale znowu, wystarczy zapytać Googla lub wyszukać specyfikacji płyty, którą chcielibyśmy kupić. Nawet producenci dają instrukcje jak skonfigurować RAID.

Wszystko o co pytałeś znajdziesz w instrukcji obsługi płyty głównej.

Może się czepiam, ale jeżeli nawet nie wiesz tak podstawowych rzeczy jak, które wersje PCIe mają poszczególne porty M.2 na płycie to znaczy, że nawet nie szukałeś tylko czekasz aż ktoś Ci poda na tacy.

@LORDEK

Dziękuję - zaraz zabiorę się do odtwarzania tego materiału.

Cały problem polega właśnie na tym, że wiem iż istnieje coś takiego jak linie pciexpress i że jakoś to jest powiązane. Czytałem poradniki ale nadal nic z tego nie rozumiem. Zadałem pytanie bardzo proste - takie jak większosć ludzi tutaj zadaje gdy nie wie czegoś. Z innymi problemami rusza rzesza ludzi do pomocy, a ja pozostaje sam najczęściej z dziwnymi pytaniami.
Instrukcje płtyty głównej - nie myślisz chyba że miałbym czytać każdą jaka jest na rynku, po to jest to forum aby owszem zapytać się kogoś dla kogo jest to proste jaki sprzęt dobrać i żeby mu to podali na tacy. Temu właśnie służy to forum. Gdyby każdy ze wszystkim szedł do google to forum nie miało by sensu. Ja byłem w google i wyszedłem zdezorientowany. Na yt nie zaglądam przyznaje się gdyż zabiera mi to za dużo czasu, często tytuły są mylące i trzeba obejrzeć kilkunastominutowy materiał z którego nie dowiadujemy się niczego i tak w kółko.
Proszę Cię nie tylko we własnym imieniu ale i każdego zagubionego abyście nie traktowali ich tak surowo. Może Cię to zdziwi ale widziałem tutaj wiele osób odpowiadających z chęcia nawet na najprostsze pytania,w których wujek google daje rade. Ja z chęcią udzielam odpowiedzi nawet na “najgłupsze” pytania, chociaż powinniśmy wiedzieć, że takich nie ma.
Wystarczy trochę wysiłku od Mistrzów tego Forum aby pomóc tym którzy nie są tacy biegli.
Widzisz ja myślałem że zdobyłem szczyt świata i wiedziałem wszystko o płytach głównych do czasu pojawienia się terminu linie pciexpress które totalnie zniszczyły moje pojęcie na ten temat.

EDIT: czytałem jeden manual i z niego wyszło, że mimo posiadania Ryzena 3-gen jeden slot jest 4.0 a drugi 3.0 - ciężko się połapać. Czy możesz mi powiedzieć do którego modelu kupiłeś tę płytę i jaki masz tam config (chciałbym się na konkretnym przykładzie też czegoś dowiedzieć i nauczyć).

Nie traktuję surowo, ale czekanie na odpowiedź zajęło Ci 10h ,a w tym czasie przejrzałbyś przynajmniej kilka popularnych płyt głównych i przejrzał kilka poradników. Ja nie szukam informacji na forum zakładając wątek, bo taka wiedza w 99% przypadkach jest już dostępna gdzieś w sieci.

Nie wiem jak jest w innych płytach, bo ja już miałem swojego faworyta jakiś czas ,ale warto przeczytać dokładne manuala, bo gdzieś jest rozszerzenie informacji

Przykład z mojego TUF:

Tłumacząc gniazdo M.2_1 przy zamontowanym Ryzenie 3gen wspiera urządzenia PCIe 4.0 i SATA. Przy R 2gen tylko 3.0 i SATA, bo jego kontroler jest w procesorze.

Drugie gniazdo M.2_2 wychodzące z chipsetu wspiera 4.0 niezależnie od procesora.

Pytanie na czym nam zleży. Bo sam transfer to wcale nie podstawowe kryterium szybkości działania dysku. Zwłaszcza jeśli chodzi o represyjność systemu. Mam np. EX920 i o ile w większości operacji radzi sobie nieźle, o tyle TRIM działa stosunkowo wolno. Czyli jest zauważalny czas oczekiwania na gotowość do pracy, po kasowaniu sporej ilości plików.
Deklarowana trwałość, też jest taka sobie.

Prędkość zależy od procesora, płyty, dysku i sterowników do kontrolera. I w tym ostatnim przypadku potrafi diametralnie zmienić działanie macierzy. Niektórzy producenci dodają własne sterowniki, bo te z M$ mają różne babole. Np. standardowy kontroler NVM Express jest niby z 2006 roku, według informacji, mimo, że poszczególne pliki są nowsze. Jednak sterownik od HP działa wolniej, a np. Patriot daje swój, który działa w przypadku jego dysków szybciej. I to znacznie. TUF GAMING X570-PLUS jest na forach polecana jako płyta obsługująca dużo pamięci RAM, o wysokim taktowaniu (nie do końca prawda, walczę z 64GB pamięci 3600, niby pewne, sprawdzone itp. ale nie jest stabilnie). Oraz szybkie dyski, bez problemu. (też nie do końca prawda, bo trzeba trochę pokombinować.)
Zawsze można też dokupić dodatkowy kontroler, nie są jakieś specjalnie drogie.

@anon84989015 Czyli mówisz, że mieć na RAID0 wolniej niż na normalnym dysku w Windowsie jeśli sterownik nie jest wydajny?

A co jeśli chodzi o Linuxa?

Czy ta płyta gówna będzie dobra?

Do trzymania dysków NVMe na pełnej szybkości PCIEXPRES v.4 w RAID0?

W podręczniku do niej (link i 3 kliknięcia potem) nie jest jasno napisane.

Poza tym, co mi daje Xpander - ile tam dysków mogę zmieścić, czy muszę wyjąć z płyty jakiś, czy na nim chodzić będzie szybciej?

Najważniejsze pytanie czy RAID0 z minimum 2 dysków M.2 PCIEXPRES 4.0 będzi w pełni wykorzystany czy tak jak na innych płytach “ułomny” bo część portów M.2 idzie przez chipset?

W instrukcji jest napisane czym jest Xpander. To karta rozszerzeń dodająca 2 kolejne sloty M.2 PCIe 4.0 x4. Na samej płycie masz 3 sloty PCIe 4.0 x4 gdy zamontujesz Ryzena gen 3. Kombinujesz z tym RAID0, zakładasz masę wątków. Jeszcze chwila i dostaniesz zakaz pisania, bo powoli nie chce mi się tego bałaganu sprzątać. Jasno dostałeś do zrozumienia, że RAID0 jest możliwy, ale nie spodziewaj się idealnie dwukrotnie większej prędkości, bo wszystko rozchodzi się o dyski. JEzeli zamontujesz więcej jak dwa Dyski NVMe to slot pod GPU może zacząć pracować w trybie x8, zamiast x16, bo wyczerpiesz ilość linii. Wysłałem Ci filmik, gdzie DerBauer testował Raid0 na płycie X570 i to działało, ale do zastosowań domowych czy półprofesjonalnych nie ma to sensu.

Temat scalam z poprzednim wątkiem.

@Lordek sam przyznasz, że to jest wszystko nie jasne. Napisałem nowy wątek z nowym pytaniem, zobacz o co chodzi, tutaj zgeneralizowałem:

Chodzi mi o to, czy w przypadku tej płyty nie ma dławika dla transferu bo w innych płytach na tym czipsecie 1 M.2 leci z prędkością PCIEXPRES 4.0 wprost do procesora, a drugi M.2 PCIEXPRES 4.0 leci przez chipset i dopiero od czipsetu do procesora. Tam jest chyba wtedy wolniej dla tego czipsetowego natomiast w tej płycie jak to może być rozwiązane?

zobacz instrukcję/ dokumentacje techniczną/zapytaj producenta. Większosc z nas płyty tej na oczy nie widziała i możemy bazować na inżynierze Google, tak samo jak i Ty. :wink:

@Lordek @anon7248146

@Lordek zaburzyłeś zcalając temat to, że chciałem podkreślić szczególność tej płyty. Nie zakładam wątków o to samo, wczytaj się dokładnie. Nie ma bałaganu bo wypowiadamy się tutaj. Ty uważasz, że się powtarzasz ale to tylko złudzenie bo te wątki się może zacierają o siebie ale nie są tak naprawde te same bo jak poświęcisz trochę czasu to zauważysz że pytam o coś innego. Dlaczego traktujesz mnie jak jakiegoś wulgarnego trolla lub nie wiem nawt jak to nazwać. Forum jest po to właśnie, a nie żeby każde odpisywanie polegało na “szukaj wujek google”, “czytaj manual”, “szukaj na youtube”. Fora są po to żeby skrócić czas bo być może są osoby które to już przerabiały i mogą pomóc szybko. Po co wałkować ten sam problem skoro ktoś już ma rozwiązanie i może odpisać w wątku czyniąc osobę pytającą szczęśliwą

Tylko na Forum nie ma inżynierów, którzy projektowali konkreta płytę. Jeżeli faktycznie chcesz uzyskać 100% pewna informacje na tak egzotyczne pytanie jak podział linii pcie w raid na pcie 4… musisz zapytać pomocy technicznej producenta. Gwarantuje Ci, ze nawet tam od ręki Ci nie powiedzą…

Odwracajac: chcesz konkretne, 100% pewne informacje do zestawu, czy gdybanie ignorantów, którzy tego o czym mówią w ręce nawet nie mieli. :wink: ?

@anon7248146 Nawet gdybanie jest pomocne chociaż to bardzo spłaszczone i skrócone oraz niesprawiedliwe określenie tego stanu rzeczy. Są tu wspaniali ludzie, którzy z chęcią napiszą np. że wydaje im się że coś albo w inny sposób. Nawet to wydaje pomaga, a nawet lekki(!) offtop pomaga o ile nie jest złośliwością i nie ma prowadzić do większego offtopu.

Serwis/ Obsługa klienta / Call Center / Części zamienne
TEL:
(+48) 800 080 990 / (+48) 71 881 10 16 (dni robocze w godzinach 8.00 - 16.00)
E-mail:serwis@msi.com

… i zadaj proste pytanie:
Czy na tej płycie prędkość 2 dysków połączonych w Raid będzie bliżej sumy matematycznej obu prędkości bazowych (tzn. 200% nvm), czy przez ograniczenia liczby PCIE, przechodzenie przez czip płyty, prędkość nvm wyniesie niewiele ponad 100% pojedynczego dysku nvm. Tzn. czy Raid dwóch dysków na tej płycie ma sens.