Jaka lutownica precyzyjna?


(klaudek1974) #1

Witam!

Potrzebuję kupić sobie lutownicę do lutowania precyzyjnego najlepiej stację lutowniczą . Będę jej używał do lutowania kabelków o małym przekroju. Chciałbym wydać max 200-250zł. Co proponujecie? Proszę o odpowiedz osoby które maję styczność z takimi rzeczami. Na allegro znalazłam takie coś http://allegro.pl/lutownica-koncowki-bl ... 77810.html ale nie wiem co to jest wart. Dobre są z firmy Weller ale kosztują około 600zł. :wink:


(Kita626) #2

Moim zdaniem lepszy o klasę sprzęt to takie coś http://allegro.pl/stacja-lutownicza-936-cyna-pasta-chwytak-inne-i1240797891.html


(klaudek1974) #3

kita626

a miałeś już ją kiedyś w ręce?


(Kita626) #4

Bawiłem się taką w profesjonalnym zakładzie napraw tv, i powiem że jest niezła bynajmniej za taką cenę się opłaca.

A mają tam 5 szt takich, i nie narzekają.


(klaudek1974) #5

Znalazłem parę opinii o tej stacji lutowniczej i rzeczywiście większość opinii dobrych. Jedynie niby jest problem z zakupem grotów. Dziękuję Tobie odpowiedz i chyba kupie to cacko :smiley: .


(Kita626) #6

Groty to nie jest aż taki problem bynajmniej mi się tak wydaje, ale lutownica jest niezła dosyć, sporo firm ją używa z tego co wiem i masz płynną regulację temp. a to jest ważne aby nie przegrzać danego elementu. Pozdrawiam


(scripter1) #7

Ja osobiście używam zwykłej transformatorówki (podobnej do tej: http://allegro.pl/lutownica-lutola-6a-7 ... 69164.html) tylko że kupuję groty do lutowania precyzyjnego (takie jak te: http://allegro.pl/grot-miedziany-precyz ... 86329.html)

Do tego jeszcze mam elektryczny odsysacz (http://allegro.pl/odsysacz-elektryczny- ... 21474.html) i takim zestawem lutuję scalaki w tv.


(Michal Kolatek) #8

Wystarczy znaleźć sklep co się zajmuje sprzętem do lutowania np

http://allegro.pl/show_user.php?uid=5553485

Ma spory wybór grotów do tej stacji.

Waga takiej lutownicy nie pomaga w lutowaniu małych rzeczy, i to mało bezpieczne moc 75W można przegrzać, i taka lutownica sieje polem elektromagnetycznym.


(scripter1) #9

Tobi , co do wagi to osobiście lepiej mi się używa transformatorówki (ale to subiektywna ocena) a zawsze mogę tego odsysacza o którym wspomniałem zamontować grot do precyzyjnego lutowania (pasują takie jak do lutownicy prostej).

Jeśli chodzi o moc to chyba nie to jest istotne tylko temperatura grotu, lutownicą prostą (badziewiastą stacją lutowniczą też) znacznie łatwiej przegrzać jeśli nie ma nastawu temperatury bo dłużej się one rozgrzewają i co ważniejsze dłużej stygną niż transformatorówki.

Co do pola elektromagnetycznego to możesz mieć rację że transformatorówka daję większe ale nie sądzę aby większość układów była aż tak wrażliwa na to bo w końcu transformatory są dosłownie wszędzie (zasilacze zewnętrzne i wbudowane, ładowarki, nawet w twoim kompie).


(Sitemaster) #10

Również polecam zakup stacji z regulacją temperatury.

Podana przez kita626 wygląda interesująco.

Ja zaś korzystam z Solmon SL-10 (150-450 C) i jestem z niej zadowolony. Jak dla mnie dla minimalnej temp. 50 C różnicy to jednak sporo.

Podobna do niej jest stacja Wetekom JLT-01 (ta ma zamiast suwaka pokrętło i dodatkowo wyświetlacz)

Ich ceny to ok 150zł.

Czasem też przydaje się gazówka.


(klaudek1974) #11

Hi! Kolega zaproponował mi to: http://www.prodin.pl/p,8238,stacja-lut- ... w-led.html i chyba przy tym zostanę. On jest zadowolony z niej. Co myślicie o tej stacji lutowniczej? :wink:

Dziękuję wszystkim za gorącą dyskusję :smiley: na ten temat.


(Sitemaster) #12

Jest zbliżona do podanych przeze mnie. Na oko widać że są podobne i o podobnych parametrach, a różnice sprowadzają się głównie do regulatora i sygnalizacji.

-ta ma pokrętło i diody, moja SLka ma suwak na kolorowej skali i w tymże suwaku diodę sygnalizującą temp., zaś JLT ma pokrętło i wyswietlacz

http://allegro.pl/profesjonalan-stacja- ... 78341.html


(klaudek1974) #13

api którą byś z nich wybrał? Obie są chyba tego samego producenta , groty z tego co widzę mają te same. Ceny podobne. Więc która z nich? #-o [-o<


(Sitemaster) #14

Jak już pisałem w zasadzie to żadna różnica. Wszystkie są tak samo dobre i każdą z nich zrobisz co trzeba.

Polecić jednak bym mógł jednak taką http://allegro.pl/profesjonalan-stacja- ... 78341.html -a to z uwagi na bardziej precyzyjną sygnalizację temperatury na lcd. Cyferki zawsze konkretniejsze niż sygnalizacja diodowa.

Moja lcd nie posiada a tylko jedną diodę, a mimo to działa jak należy i wszystko nią zlutuję. :smiley:


(klaudek1974) #15

Ta którą proponujesz na allegro JLT-01 nie ma gwarancji, tylko rozruchowa miesiąc. Pisałem w tej sprawie do gościa i dlatego taka cena. Normalnie ten model kosztuje koło 200zł. Ale zgadzam się z tobą w zupełności ze z każdą z nich można zrobić to co trzeba, a to podstawa. Dziękuję i pozdrawiam! :slight_smile:

Dam znać którą z nich kupiłem. :wink:


(jarekm26) #16

Ja kiedyś nabyłem tą stacje od tego sprzedawcy, i sprawdza się całkiem fajnie,

groty są o dziwo dosyć trwałe, i dostępne u tego samego sprzedawcy...

http://allegro.pl/stacja-lutownicza-936 ... 32733.html

Co prawda jest to wyrób z dalekich chin, ale konstrukcja dosyć prosta i po

gwarancji nie będzie problemów z częściami/naprawami, transformatorówkę równiesz

mam w posiadaniu, ale służy jedynie do lutowania kabli...

Możesz kupić równiesz wersję z wyświetlaczem LED, ale pod warunkiem

że będziesz miał czym skalibrować temperaturę tej stacji....