Jaka moc żarówek w ASTRZE 2?

(Filifera) #1

Kiedyś widziałem w sieci artykuł - specyfikację wszystkich żarówek stosowanych w Oplu Astrze 2. Szukam i nie moge już nic odnależć....

Chodzi mi o dopuszczalna moc i typ takich żarówek...

Może ktos wie gdzie taki spis znajdę.

Szukajka jest czasem zawodna......

(Panciasteczko) #2

w instrukcji obsługi samochodu powinna taka specyfikacja być, ew. pomogą w serwisie autoryzowanym Opla.

(MaRa) #3

Chyba są standardowe żarówki, a one mają standardowe moce. Nigdy nie widziałem innych.

Czasem można kupić chińskie żarówki "tuningowe" do przednich reflektorów, ale z reguły nie mają homologacji oraz niedopuszczalne przepisami kolory, więc nie wolno ich używać- grozi mandat, a nawet zabranie dowodu rejestracyjnego (oddany będzie po badaniu technicznym) i odcholowanie na parking policyjny na koszt właściciela przez "zaprzyjaźnioną" z policjantami firmę, więc odpowiednio droższą.

A te 5-10W mocy przednim reflektorom nie zaszkodzi, tylko po co używać, skoro różnica w świeceniu jest niedostrzegalna. Już lepiej kupić Philipsa czy Bosha, mają kilkukrotnie większą żywotność i wyższą jasność przy tej samej mocy co tanie z marketu. Przy odpowiedniej technologii wykonania żarówka halogenowa może mieć jasność nawet 30 procent większą.

Ale o wiele ważniejszy jest sam reflektor- ukształtowanie obłyśnika itd. W jednym samochodzie drogę daleko widać, w innym prawie w ogóle, a żarówki takie same..