Jaka nagrywarka DVD i jej montaż

(Wolin) #1

Witam

Chciałbym zakupić nagrywarkę DVD w granicach 300 zł Chodzi mi o dobry sprzęt, który nie padnie po kilku nagraniach. Mam na myśli oczywiście oferty sklepów internetowych.

Równocześnie proszę o instrukcję montażu (najlepiej szczegółową bo nie jestem dobry w tych rzeczach) tejże nagrywarki.

Z góry dziękuje

(system) #2

Polecam LiteOn 1673S. Do kupienia za ok. 170-200zł. Obecnie moim zdaniem najlepsza na rynku. Co do montażu to jest banalnie prosty dla kogoś kto nie ma "dwóch lewych rąk". Wyjmujesz zaślepkę z obudowy, następnie wsuwasz napęd od przodu po prowadnicach, przykręcasz go, podłączasz zasilanie i taśmę IDE (obie czerwonymi elementami do środka). I to cała filozofia. Resztę roboty wykona za nas system operacyjny.

(JNJN) #3

1.Ciężko polecić z czystym sumieniem.

LG

2.To do poczytania i Forum dużo o tym i jak będziesz miał problem to rozwiążemy.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=30139

Forum specjalistyczne o napędach - tu poczytaj.

http://www.cdrinfo.pl

(Wolin) #4

Ok, zamówiłem LiteOn DVD R/RW +/- SOHW1673S BOX lecz nie wiem jak ją podłączyć, chodzi o to iż mam już dwa napędy. Jeden to nagrywarka CD-R/RW a drugi to zwykły czytnik CD-ROM. W związku z tym mam pytanie: czy nie będzie żadnych komplikacji z tym związanych.

(system) #5

Jeśli masz jeszcze miejsce i wolne wtyczki, to nie powinno być problemów. W ostateczności odłączyłbym zwykły CD-ROM.

(JNJN) #6

Dobrze by było z czegoś zrezygnować np CDROM.

Na I kanale IDE zostawić dysk systemowy podpięty na ostatniej wtyczce jako Master.

Na II kanale IDE nagrywara DVDR jako Master na końcowej wtyczce taśmy,nagrywara CDR jako Slave i środkowa wtyczka.

Oczywiście obowiązuje metoda prób i błędów w podpinaniu.

Zainwestuj w nowe taśmy sygnałowe,obie kup 80 żyłowe,te nowe nagrywary to lubią,choć ich specyfikacja mówi o 40 żyłach.

(Wolin) #7

JN :shock:

Wiem, że siedzisz w tym już kawał czasu (widziałem twoje porady), ale ja jestem w hardware laikiem :roll: i proszę o mały translate.

?

?

?

Z góry dzięki

(JNJN) #8

Komp z reguły ma dwa kanały IDE - kontrolery urządżeń ATA.

Książka do płyty i zobacz na schemacie,oraz opis przy gniazdach na płycie,otworzysz kompa i nie będzie problemu z identyfikacją.

Master i Slave - nadrzędny i podrzędny,ale to nieważne.

Napędy z tyłu mają zworki i przestawisz je na nich zgodnie z opisem nad zworkami.

Nagrywara DVDR - zworka ustawiona na Master

Nagrywara CDR - zworka ustawiona na Slave

Na Forum są screny tego,poszukaj.

Pamiętaj w biosie napedy i dyski i transfery ustaw na auto - choć tak powinny być ale sprawdź.

(pazdzioch) #9

ja itak mam inaczej podłączone, i mi działa ? jest jakas w tym roznica ? musi byc koniecznie na jeden tasmie czy moze byc odzielnie ?

(Yole) #10

powiem tak : bedzie działało poniewaz obojetnie na ktorej tasmie i tak bedzie działało . jednak producenci płyt głownych zalecaja ustawienie takie jak napisał JN jednak jeli jstes zieony to jest jeszcze ostatnia zworka ktora CS (cable select) . ona automatycznie wykrywa czy jest pod łaczone na slave czy master

(pazdzioch) #11

nagrywarke mam na MASTER

(Yole) #12

jesli chcesz aby Ci sie system ładował szybciej to mozesz "z reki" wpisac ilosc cylindrow sektorow i klastrow :)<

(pazdzioch) #13

a gdzie ?

(Yole) #14

w biosie

(pazdzioch) #15

do biosu wole nie zaglądc

(boczi) #16

Nie ma się czego bać. Nie spróbujesz - do nieczego nie dojdziesz.

W razie czego masz tu jeszcze artykuł:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=18