Jaka nagrywarka DVD i jej montaż

Witam

Chciałbym zakupić nagrywarkę DVD w granicach 300 zł Chodzi mi o dobry sprzęt, który nie padnie po kilku nagraniach. Mam na myśli oczywiście oferty sklepów internetowych.

Równocześnie proszę o instrukcję montażu (najlepiej szczegółową bo nie jestem dobry w tych rzeczach) tejże nagrywarki.

Z góry dziękuje

Polecam LiteOn 1673S. Do kupienia za ok. 170-200zł. Obecnie moim zdaniem najlepsza na rynku. Co do montażu to jest banalnie prosty dla kogoś kto nie ma “dwóch lewych rąk”. Wyjmujesz zaślepkę z obudowy, następnie wsuwasz napęd od przodu po prowadnicach, przykręcasz go, podłączasz zasilanie i taśmę IDE (obie czerwonymi elementami do środka). I to cała filozofia. Resztę roboty wykona za nas system operacyjny.

1.Ciężko polecić z czystym sumieniem.

LG

2.To do poczytania i Forum dużo o tym i jak będziesz miał problem to rozwiążemy.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=30139

Forum specjalistyczne o napędach - tu poczytaj.

http://www.cdrinfo.pl

Ok, zamówiłem LiteOn DVD R/RW +/- SOHW1673S BOX lecz nie wiem jak ją podłączyć, chodzi o to iż mam już dwa napędy. Jeden to nagrywarka CD-R/RW a drugi to zwykły czytnik CD-ROM. W związku z tym mam pytanie: czy nie będzie żadnych komplikacji z tym związanych.

Jeśli masz jeszcze miejsce i wolne wtyczki, to nie powinno być problemów. W ostateczności odłączyłbym zwykły CD-ROM.

Dobrze by było z czegoś zrezygnować np CDROM.

Na I kanale IDE zostawić dysk systemowy podpięty na ostatniej wtyczce jako Master.

Na II kanale IDE nagrywara DVDR jako Master na końcowej wtyczce taśmy,nagrywara CDR jako Slave i środkowa wtyczka.

Oczywiście obowiązuje metoda prób i błędów w podpinaniu.

Zainwestuj w nowe taśmy sygnałowe,obie kup 80 żyłowe,te nowe nagrywary to lubią,choć ich specyfikacja mówi o 40 żyłach.

JN :shock:

Wiem, że siedzisz w tym już kawał czasu (widziałem twoje porady), ale ja jestem w hardware laikiem :roll: i proszę o mały translate.

?

?

?

Z góry dzięki

Komp z reguły ma dwa kanały IDE - kontrolery urządżeń ATA.

Książka do płyty i zobacz na schemacie,oraz opis przy gniazdach na płycie,otworzysz kompa i nie będzie problemu z identyfikacją.

Master i Slave - nadrzędny i podrzędny,ale to nieważne.

Napędy z tyłu mają zworki i przestawisz je na nich zgodnie z opisem nad zworkami.

Nagrywara DVDR - zworka ustawiona na Master

Nagrywara CDR - zworka ustawiona na Slave

Na Forum są screny tego,poszukaj.

Pamiętaj w biosie napedy i dyski i transfery ustaw na auto - choć tak powinny być ale sprawdź.

ja itak mam inaczej podłączone, i mi działa ? jest jakas w tym roznica ? musi byc koniecznie na jeden tasmie czy moze byc odzielnie ?

powiem tak : bedzie działało poniewaz obojetnie na ktorej tasmie i tak bedzie działało . jednak producenci płyt głownych zalecaja ustawienie takie jak napisał JN jednak jeli jstes zieony to jest jeszcze ostatnia zworka ktora CS (cable select) . ona automatycznie wykrywa czy jest pod łaczone na slave czy master

nagrywarke mam na MASTER

jesli chcesz aby Ci sie system ładował szybciej to mozesz “z reki” wpisac ilosc cylindrow sektorow i klastrow :)<

a gdzie ?

w biosie

do biosu wole nie zaglądc

Nie ma się czego bać. Nie spróbujesz - do nieczego nie dojdziesz.

W razie czego masz tu jeszcze artykuł:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=18