Jaką nawigację GPS warto kupić?

Wiem ze temat nawigacji GPS do auta trzeba trochę “naciągnąć” by pasował do tej kategorii ale cóż próbuje. Chciałbym kupić nawigację do auta w granicy cenowej 400-500 zł. Musi mieć polskie menu. Czy polecicie jakieś konkretne modele? Jeśli nie to napiszcie na co mam zwrócić uwagę przy zakupie jakich producentów polecacie a jakich odradzacie.

W tej kwocie brałbym Mio Moov 500 PL

lub naciągając twój budżet - TomTom One XL

Rok temu kupowałem i znajomy sprzedawca (sklep z kompuuterami, części, nawigacje, drobny serwis) twierdził, że najważniejsza jest mapa reszta sprzętu jest i tak we szystkim taka sama i w dodatku z Chin.

Ja używam Tom-Toma One 3,5’ z mapą polski i europu środkowej - w tamtym roku kosztowal 399zł. Bez problemu działał w lesie w mieście w tunelu (krótkim) itp. Szybko lokalizuje satelity, dobra aktualizacja przez net.

Tylko, że mapa na ten rok to koszt 350 zł :slight_smile:

Na polskę najlepsza mapa była AutoMapa, na europę właśnie TomTom.

Czyli jak to jest z mapami w cenie sprzętu są dawane jakieś mapy? czy trzeba kupić osobno? Czy w cenie sprzętu sa po prostu słabe mapy i lepiej dokupić inne lepsze droższe?

Przy pierwszym zakupie masz zainstalowaną najaktualniejszą mapę. W TomTom’ie masz dodatkowo 3 miesiące od daty zakupu gwarancję, że jak wydadzą aktualizację to możesz pobrać ją za darmo. Nie wszystkie mapy można zamiennie instalować na wszystkich nawigacjach.

Dodatkowo nie radzę jeździć po europie zachodniej na pirackich mapach. Mój znajomy w niemczech miał kontrolę drogówki i co kontrolowali? … licencję na mapę w nawigacji, u nich jest prawo, że mogą ci skonfiskować całą nawigację za nielegalną mapę, jak później odzyskasz użądzenie z niemiec?

Najlepiej kupić nawigację przed samymi wakacjami - wtedy producenci wydają nowe aktualne mapy, a dzisiaj sytuacja na drogach zmienia się z tygodnia na tydzień.

Nie jestem tego taki pewnien, czy sprzęt jest ten sam. Produkują tam jeansy Lewis-a, a także podkoszulki kurczące się po praniu. Zależy od fabryki, nie można uogólniać.

Ciekaw jestem bardzo, jak stwierdzają legalność licencji na mapę? Po kluczu produktu?

Czyli teraz jest najlepszy okres na kupno mapy dzięki za informacje. Z tego co piszecie to chya Tom Tom jest godny polecenia czy mi się wydaje?

Nie wiem jak sprawdzają , może to blef. Mój kumpel miał w pełni legalną nową nawigację więc nie pytał za dużo żeby go puścili :slight_smile:

Ale fakt jest faktem. Nowa mapa ma swój klucz programowy (można go wyświetlić) i jest on na naklejce znamionowej na urządzeniu. Nie wiem jak to wygląda po akualizacji.

Pewnie, że stwierdzenie o jednakowym sprzęcie jes dużym uproszczeniem, ale w stosunku do mapy to jest drugorzędna sprawa. Wydaje mi się że lepiej mieć porządną mapę na średnim sprzęcie niż najlepszy sprzęt z byle jaką mapą.

Zresztą kolego podał konkretną cenę możliwą do zaakceptowania. Za 500 zł nie kupi nic lepszego niż TomTom’a. Za porządną nawigację musi zapłacić w okolicach 1000zł (owszem będzie mieć pewnie mapy Europy Zachodniej)

Mój tani jak barszcz TomTom spisuje się równie dobrze jak inne nawigacje - przy prędkości 90-100 na trasie wyłapuje odraniczenie prętkości idealnie w punkcie mijanego znaku ograniczenia.

Proszę zmienić temat na konkretny, opcja EDYTUJ i popraw.JNJN

Ja proponowałbym kupić Mio Moov 500 PL. Obsługuję AutoMapę, ma panoramiczny duży LCD, SiRFstar III. Takie urządzenie można kupić na Allegro już za ~430zł. Sam zamierzam kupić jakąś navi (jak na razie używam garmina w tel.) w połowie czerwca i raczej nic lepszego w tej cenie się nie znajdzie

Nie wiem jak sprawdzają legalność map np. tomtoma , nie ma takiej opcji gdyż np w holandii mapy tomtoma dodawane są jako dodatek np. do telefonów/smarfonów czy palmtopów , można mapy tomtoma i w dodatku całej europy otrzymać również za punkty w sklepach z materiałami budowlanymi (np. w baumacie) i nie dostaje się na to żadnego potwierdzenia jedynie jest to odnotowane w bazie komputerowej sklepu , np. w sieci GSM vodafone do wybranych modeli telefonów (miedzy innymi HTC) również jako dodatek jest nawigacja tomtoma , umowa z siecią nie zawiera żadnego odnośnika dotyczacego wydania oprogramowania tomtom , jest tylko płyta CD z aplikacją i mapami która nie zawiera żadnej umowy licencyjnej w postaci pisemnej a jedynie umowe w wersji elektronicznej. W dodatku ten dodatek tomtoma czyli nawigacja do telefonów w tej umowie licencyjnej nie zawiera żadnego odnośnika że należy go zainstalować na otrzymanym z sieci vodafone telefonie , więc można go instalować na wszystkim co posiada system windows mobile , dziwna polityka producenta tomtoma ale jednak prawdziwa zresztą tak liberalna jak cała Holandia.

Jest jeszcze inna sprawa dotycząca głównie działania samych satelit GPS , satelity są już tak przestarzałe że już nie powinny działać od 2008 z powodu wyczerpującego się paliwa potrzebnego do korekty satelit , działa ich obecnie już tylko 17 z 24 jakie działały, z tych 17 co najmniej 2 “odpadną” w przyszłym roku i to 2 obsługujące “europe” , do prawidłowego działania systemu GPS w europie potrzebne jest co najmniej 7 satelit i tyleż pozostanie w przyszłym roku w działaniu , wystarczy awaria lub zejście z kursu jednego satelity i nawigacja przestaje działać , 3 lata temu miała zostać wyniesiona na “niebo” seria satelit europejskich sponsorowana między innymi przez francje ale niestety rakieta startująca z gujany francuskiej nie zdołała ich wynieś , miejmy nadzieje że jednak amerykanie “zasilą” niebo nowymi satelitami i nawigacja będzie działać jeszcze długie lata.

Mapa polski i europy środkowej w TomTom kosztuje 308zł, ale nowością jest dwuletni okres darmowych aktualizacji. :slight_smile:

Co prawda na wybrane modele nawigacji, ale i tak atrakcyjne…

http://allegro.pl/item643082137_nawigac … ratis.html

Na moje oko jedna z lepszych propozycji w tej sferze cenowej. Znajomy ma :smiley: chwali : ]> dobrze się prezentuję i spełnia swoją funkcję bardzo dobrze.

pZdr.

Urządzenie ciekawe tylko co z tego jak mapa jest o dwie klasy za TomTomem? Jaka jest aktualizacja, jak wygląda sprawa z bazą radarów, lokalnych utrudnień w ruchu, tymczasowych robotach drogowych itp. Przy dbaniu o darmową aktualizację TomTom ma to wszystko w “standardzie”, potwierdza to moje wywody, że nie urządzenie jest najważniejsze.

Mój znajomy wziął niedawno tą nawigację od TP (przy zamówieniu neo). Na razie chyba działa mu ok, a z tego co się orientuję w sklepie mozna dostać identyczną za 250-300 zł.

W polsce a i pewnie w europie najwieksze pokrycie dróg i danych teleadresowych posiadają tylko dwie “nawigacje” , auto mapa (bardziej odpowiednia na polske) i tomtom (lepszy na europe zachodnią ) aczkolwiek obie te “nawigacje” mogą bez problemu działać i w polsce jak i prawie w całej europie , auto mapa bardziej rozwinięta pod kątem grafiki jak i mnogością dodatkowych opcji przez co może bardziej skomplikowana w użyciu dla początkującego użytkownika , tomtom bardzo przyjazny intrfejs i prostota użycia (intuicyjna) obie te “nawigacje” nie odbiegają od siebie pod wzgledem procentowym dróg jak i adresów , można nawet powiedzieć że posiadają 99,9% danych teleadresowych , niestety ale inne “nawigacje” bardzo dużo odbiegają pod względem posiadanych sieci dróg (max to 70%) i jeszcze mniej danych adresowych, są one rozwijane więc z biegiem czasu dogodnią te dwie przodujące , aczkolwiek tomtom i auto mapa są już rozwinięte na maxa i w tej chwili jedynie co w nowych wersjach jest to tylko poprawki na drogach i nowe drogi. Jeżeli ktoś porusza sie tylko czasami i pragnie dojechac tylko do danego miasta (nie pod konkretny adres /pod drzwi) to wystarczą inne mapy/nawigacje typu sonymaps , mapamap, googlemaps , garmin , czy wiele innych , ale jeżeli ktoś pracuje za kuriera to polecam wyłacznie i tylko wybierać z tych podanych powyżej czyli tomtom lub automapa te “nawigacje” w 99% prowadzą prosto pod drzwi adresata. Co do samego urzadzenia to nie ma roznicy co to bedzie , kwestia jest tylko poroducenta i trwalosci urzadzenia , nawigatory tomtoma ,bardzo solidne , maloawaryjne , i polecam , jezeli komus nie zalezy na wielkosci ekranu i 3,5 cala wystarczy do polecam niedrogi tomtom one za okolo 380-400zl , a jezeli nie zalezy na twalosci i dlugotrwalosci uzytkowania to mozna kupic juz za okolo 280zl larka z automapa 4,3 cala

No teoretycznie może i tak, ale np. w tym larku, co pisałem w poprzednim poście, to fabrycznie jest wgrana MapaMap (i też daje radę).

Mojej ulicy w TomTomie nie ma. Mapy z MapyMap można znaleźć na tej stronie:

http://www.mapgo.pl/mapgo/

Moja ulica już tam jest.

Z tych:

http://www.targeo.pl/

map z kolei korzysta AutoMapa. Moja ulica też tam jest.

Znaczy to więc, że lepsze pokrycie w Polsce od TomToma ma AutoMapa i MapaMap.

Osobiście kożystam jak jest taka potrzeba z dwóch map tomtoma i auto mapy , jak na jednym nie ma adresu to na drugim jest i odwrotnie , więc nie moge powiedzieć która jest lepsza. Bardziej dokładne adresy w wiekszych miastach posiada tomtom , natomiast auto mapa dokładniejsza jest na małe miasteczka i wioski.

Tak jak moje.

Tak więc już wszystko jasne.