Jaka obudowa? Ciepły zestaw i 300zł

Witam ponownie. Tym razem mam kilka pytań dotyczących obudowy. Próbowałem znaleźć coś na forum, ale chyba wyszukiwarka jeszcze nie działa - klik, klik.

Mam zamiar złożyć sobe taki zestaw:

  • Intel Core2 Duo E6850 3,00GHz (S775) BOX

  • Foxconn P35A

  • GeForce 8800 GT Palit 512MB TV & 2x DVI (PCI-E)

  • OCZ Technology 2x 1GB DDR2 800MHz Platinium CL4

  • Samsung HD161HJ 160GB SATA II

  • Amacrox Warrior AX500-A

Komp nigdy nie będzie kręcony.

Początkowo chciałem wsadzić to do starej budy, ale stwierdziłem, że przydałoby się coś o lepszym wyglądzie i chłodzeniu. No i tutaj pojawiają się moje lamerskie pytania (nie znam się totalnie).

  1. Czy taki zestaw potrzebuje jakiejś wybitnie chłodnej obudowy czy będzie działał sprawnie w przeciętnej?

  2. Lepiej żeby obudowa wyrzucała powietrze na zewnątrz czy wciągała do środka? A może najlepiej, aby był pełny przepływ?

  3. Czy przez to, że obudowa ma dużo otworów, wentylatorów itp. nie będzie ZA BARDZO się kurzyć?

Upatrzyłem sobie jedyną obudowę, która odpowiada mi pod względem wizualnym. Mianowicie - klik. Mam jedno pytanie z nią związane. Jej przyciski (on, reset) są dotykowe. Czy takie rozwiązanie jest dobre? Czy może jest mniej trwałe niż tradycyjne przyciski? Osobiście wydaje mi się, że takie przyciski powinny być bardziej trwałe, bo nie wykonują pracy mechanicznej, mamy tam tylko jakiś czujnik, ale nie wiem i wolę się spytać :stuck_out_tongue:

Jeśli ta obudowa z jakichś przyczyn nie jest dobra (psujące się przyciski lub nieskuteczne chłodzenie - bo może ktoś taką ma) wrzucajcie tutaj inne propozycje. Warunki: cena poniżej 300zł, czarny kolor, jak najprostrzy wygląd.

Z góry dzięki za pomoc.

obudowy cud miód :wink: :

http://allegro.pl/item276949409_chiefte … black.html

http://allegro.pl/item278558985_chiefte … ro_pl.html

http://allegro.pl/item279451811_obudowa … zarna.html

wybrałbym z tych 3 :wink: zwłaszcza 1 i 3.

Obudowę polecam CHIEFTEC Szczególnie tą co podał kolega wyżej w pierwszym linku :slight_smile: A jeśli chodzi o twój zestaw to ja wziąłbym dysk WD i kartę od ZOTAC :slight_smile:

Czy wy w ogóle przeczytaliście treść mojego posta? Prosiłem żeby podawać inne propozycje tylko jeśli ta moja jest z jakichś powodów niedobra :clever:

Zależy mi na odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania.

Ad 1. Uważam iż każdy zestaw potrzebuje w miarę komfortowych warunków pracy.

Ad 2. Generalna zasada : z przodu (dołem) wciąganie zimnego powietrza,

z tyłu (górą) “wyrzucanie” ciepłego powietrza. Obudowa zamknięta.

Ad 3. Obudowa nie jest “szczelnie zamknięta”, zawsze są jakieś mniejsze otwory.

Na wentylatory wciągające powietrze należy założyć filtry.

Odkurzanie i tak będzie potrzebne, ale nie tak często.

Co do wyboru obudowy. Marka CHIEFTEC ma dobre opinie (tak czytałem). Niestety nie mogę się więcej

na ich temat wypowiedzieć gdyż nie posiadam takiej obudowy.

Ze swej strony mogę zaproponować wzięcie pod uwagę markowe obudowy firmy ANTEC.

Ostatnio wymieniałem obudowę i kupiłem Antec NSK6000.

Niestety firma Antec ma na chwilę obecną obudowy z zasilaczem.

Chyba, że jeszcze zostało coś z wyprzedaży.

Zobacz np. Antec NSK6580 ale już z zasilaczem.

Ewentualnie inne obudowy firmy Antec.

Mój sprzęt :

9a7fa415df7d5f99m.jpg

bb73eb7c55650f4em.jpg

231215ead6b7aefdm.jpg

I takiej pomocy oczekiwałem :wink: Dziękuję bardzo Maryś.

Co myślicie o tej obudowie: klik? I ewentualnie jakie wiatraczki do niej kupić? Muszą być ciche, trwałe i nie przesadnie drogie (do 40zł/sztuka). Czy warto też zamontować wiatraczek na boku obudowy?

całkiem fajna, dobra jak np będziesz montował dysk w kieszeni montowanej 5,25"

co do wentylatorów to mozna kupić dosyć tanio acutake:

http://www.allegro.pl/item280234453_acu … acyjn.html

są ciche i wydajne… Błażej je posiada, nie ma obudowy i mówi że w ogóle ich nie słychać :wink:

Czyli jednak są tak ciche, jak piszą :wink: Obawiałem się czy to prawda - na innej aukcji były oferowane inne wentylatory za 70zł i wg danych były głośniejsze, więc tak ciche wentylatory za 14zł wydawały mi się podejrzane.

Na forum o elektronice dowiedziałem się, że przełączniki zastosowane w obudowie z mojego pierwszego postu (http://www.allegro.pl/item281419393__ae … odel_.html) są bardziej trwałe niż tradycyjne przyciski, więc raczej wezmę tę pierszą :wink:

Jeszcze tylko jedno pytanie: warto montować wentylator/y na bocznej ściance? Czy wystarczy przepływ taki jak opisał Maryś w Ad. 2?

ja mam np wentylator 25cm w bocznej ściance i temperatury poszły mi w dół nawet o ~20*C moja buda to enermax chakra 3052-BS

co do wentylatorów w bocznej ściance to się przydają, zawsze dostarczają chłodnego powietrza…

Ok, rozumiem.

Dzięki wielkie :wink:

Witam.

Wentylatory Acutake : Posiadam 2x92 przód, 1x120 zasilacz, 1x120 tył, 1x80 bok (opcja).

Rzeczywiście, trzeba przyznać, że są ciche nawet przy 12V.

Co do wydajności to uważam, że jest wystarczająca, ale nie aż tak bardzo duża.

Ścianka boczna i wentylator : Teoretycznie zamontowanie wentylatora na bocznej ściance

zaburza obieg powietrza w obudowie. Lepsze osiągi powinny być przy konfiguracji

przód-nawiew, tył-wywiew.

Natomiast praktyka pokazuje, że można dodatkowo schłodzić np. procek czy grafikę.

To wszystko zależy od konkretnej konfiguracji chłodzenia elementów PC-ta.

Przy moim rozwiązaniu 80-ka na boku za bardzo się nie sprawdza.

Raz ze względu na rozmiar wentyla, dwa ze względu na rodzaj chłodzenia procka.

Generalnie uważam : iż najlepsze efekty powinno się odnieść przy konfiguracji :

  • dobre chłodzenie procesora,

  • dobre chłodzenie karty graficznej,

  • wentylacja obudowy, wentylatory : przód-nawiew-dołem, tył-wywiew-górą.

  • przy okazji jeśli dysk jest zamontowany na dole będzie schładzany przez przedni wentyl.

Obudowa Sharkoon Rebel 9 Eco Black : czytałem opinie, że to bardzo dobry wybór w stosunku do ceny.

Oglądałem osobiście. Dobrze wykonana. Zaletą jest 9 zatok 5,25", które można dostosować dla swoich potrzeb.