Jaką pamięć kupić?

Witam. Chciałbym zwiększyć pamięć RAM w kompie. Tylko nie wiem jaką wielkość i z jakiej firmy kupić. Posiadam takiego kompa:

płyta główna - MSI 785GM-E51

procesor - Athlon II X3 435 2,9 GHz

pamięć ram - 2GB 1066MHz Kingston (system wykrywa 1,75)

karta graficzna - ASUS Radeon 5770 512MB

Nie wiem czy dokupić do tych czy może lepiej kupić inne lepsze.

DDR3 , 16GB max. Masz dużą dowolność, aczkolwiek najlepiej dwie pamięci identyczne. Do tych 2 GB (jeśli jest pojedyńcza płytka), które masz, dodałbym taką samą pamięć Kingston 2 GB/1066 MHz, ze względu na dwukanałowość slotów.

Zajmujesz dwa pierwsze sloty, patrząc od procesora, albo wszystkie cztery.

Jeśli nie używasz systemu 64 bitowego - zwiększenie ilości pamięci nic ci nie da. Jeśli zaś używasz - to przy dzisiejszych cenach pamięci - zalecałbym zakup 2x4GB (najlepiej 1600, choć jeśli znajdziesz 1333 z niskimi timingami to też mogą być). Czy kupować lepsze ? Kwestia preferencji (i możliwości finansowych).

No właśnie mam XP i się zastanawiam nad przesiadką na 7. Oczywiście chodzi mi o jakąś rozsądną cenę i w miarę dobre. Teraz jak mam włączonego firefoxa z kilkonastoma kartami to całą pamięć RAM mi używa do tego ;/ To lepiej kupić szybsze 1333 i przejść na Win 7, czy dokupić 2GB do tych co mam? XP obsługuje do 4GB??

Idąc od końca: o ile nie jest wersją 64 bitową - to tak XP obsługuje do 4 GB.

Co i czego kupić, determinuje kwestia systemu operacyjnego. Chcesz pozostać przy XP - dokup pamięci do tych co masz (2 x 1 GB), niekoniecznie muszą być szybsze. Jeśli zamierzasz migrować do Windows 7 - to znów w zależności od wersji - jeśli 32 bitowa - to tak jak w przypadku XP, dla wersji 64 bitowej - kup od razu 2 x 4GB.

Duża jest różnica między 1066 a 1333? A lepiej się przesiąść już na 7 64bit czy zostać przy XP?

Różnica jest bardzo mała. Co do drugiego pytania - to niestety - musisz sam sobie na nie odpowiedzieć, uwzględniając kwestię dostępności sterowników oraz używanego oprogramowania.

A między CL7 a CL9 też nie ma dużej różnicy?

Też nie ma (znaczy się - w normalnej pracy jest ona nieodczuwalna). Natomiast coś mi tam świta, że w przypadku kontrolera pamięci AMD, lepiej mieć pamięci z niższymi timingami niż z wyższym taktowaniem.

A czemu system wykrywa mi 1,75GB?

Pewności nie mam - ale … może masz nadal włączoną zintegrowaną kartę graficzną ?

Mam wyłączoną, nawet sterowników do niej nie mam zainstalowanych, bo ostatnio miałem problemy ze sterami i przeinstalowywałem je.

Dodane 25.03.2012 (N) 16:43

A jeszcze mam pytanie jak sprawdzić jakie dokładnie mam RAM-y? Bo nie mam stuprocentowej pewności czy są to 1066.

Skoro kartę wyłączyłeś - to jedynym co mi przychodzi do głowy są dwie kwestie:

  1. czy wyłączyłeś również rezerwację pamięci dla karty zintegrowanej ?

  2. jeśli tak, to możliwe jest że R5770 “pożycza sobie” część RAM (choć osobiście w to wątpię).

Najdokładniej rozpoznasz pamięci odczytując dane znamionowe z naklejki. Ponieważ jednak są to Kingstony, to np CPU-Z powinien wyświetlić ci ich symbol.

A jak to się wyłącza?

Dodane 25.03.2012 (N) 17:32

Na naklejce tego nie ma, a w CPU-Z nie wiem gdzie to sprawdzić. NB Frequency 2009.1MHz a DRAM Frequency 535.8MHz

Generalnie - powinno się samo wyłączyć automatycznie po wyłączeniu “Onboard VGA”. Szukaj więc opcji typu “Shared Memory” “Mamory Reservation” bądź “On Chip frame buffer” (choć to ostatnie to raczej tylko w przypadku Intela …)

Pewną podpowiedzią powinno być, że obecnie będzie przy niej widniała wartość 256 MB (ale może też być Auto …)

Zajrzałem do dokumentacji twojej płyty - ale jak to zwykle z MSI bywa - nie ma tam pełnego opisu opcji BIOSu.

W zakładce SPD - pola Manufacturer i Part Number.

OK, czyli mam 1066. Dzięki ;] A teraz mam inne pytanie, nie wiem czy mogę w tym temacie, ale w niektórych modelach mojego procka da się odblokować rdzeń. Gdzieś przeczytałem że wystarczy w biosie coś tam przestawić na auto, core coś tam, no i przestawiłem i po resecie komp się nie chciał włączyć, musiałem zrobić reset biosu i na nowo pliki systemowe zainstalować. Czemu tak się stało?

Mnie nie pytaj. Ja jestem fanem obozu “niebieskich” :slight_smile:

Może ktoś inny odpowie? ;]

Dodane 30.03.2012 (Pt) 18:32

Dzisiaj doszła pamięć i mam pytanie, czemu kość jest dwa razy mniejsza od tej co mam? I czemu teraz wykrywa mi 3GB? Przedtem 1,75GB wykrywało, gdy miałem 2GB.