Jaką pamięć ram dokupić?

Przedstawiam log z programu CPU-Z:

 

http://wklej.org/id/1364799/

 

Jestem posiadaczem Toshiby Satellite A200 - bodajże 6-cioletni już laptop. Zacząłem używać bardziej wymagających programów inżynierskich. Obecnie mam zaledwie 1 GB ramu i pytania mam do Was dwa:

 

Czy warto dokupować ram do tego laptopa? (Myślałem o tym by do 1GB dokupić 2GB (rozumiem, że zasada “im więcej tym lepiej” tu zawsze obowiązuje?)) Czy może lepiej uzbierać coś grosza na laptop z nowszym procesorem? 

Dodam tylko, że przewiduję w przeciągu 2-3 lat zakup nowego laptopa już pod kątem pracy z wymagającymi programami technicznymi. Ale póki co chciałbym na tym raczej “przebidować”.

 

 

Jeśli jednak polecicie mi póki co dokupić 2GB (z programu wynika, że mam dwa sloty, chyba nie muszę tego sprawdzać osobiście?) to prosił bym o wskazanie jakie parametry będą pożądane, ew. w jakich zakresach danego parametru mogę wybierać. 

 

Pozdrawiam serdecznie!

Maksymalnie to coś takiego http://www.ceneo.pl/509162

Nie wypisuj bzdur.Można tam spokojnie dołożyć 2 giga.

Nie napisałeś dokładnie jaki model posiadasz. Satelitte A200 obsługują max. 4 GB RAM DDR-2 667 MHz. Możesz mieć jedno lub dwa gniazda pamięci. Jeśli jedno, posiadaną pamięc należy wymienić, jeśli dwa dołożysz drugi moduł.

Dokładne oznaczenie to Satellite A200-1YW.

 

Sprawdzę wieczorem ile tych slotów tam faktycznie jest. Jeśli dwa, no to dokupił bym te 2GB na drugi slot.

Lecz chciałem w sumie spytać, co mam “wpisać w allegro”, żeby mi wyskoczyły tylko pasujące oferty? PC3-5300 wystarczy? Wszystkie wyniki będą pasować?

Wpisujesz " sodimm ddr2  2gb" Uwaga czytaj dokładnie opisy aukcji ponieważ niektórzy oferują 2x1giga jako 2 giga .   Masz dwa sloty na pamięć. W sumie możesz tam włożyć dwa razy po dwa giga.Ale zapewne system masz 32bitowy który obsluzy max 3.5 giga. Mozesz rownież wymienić procek na mocniejszy np.Core2Duo T7800.

A więc na żadne częstotliwości nie muszę zwracać uwagi?

 

A dokupowanie lepszego procesora to w przyszłości (powiedzmy rok, dwa) gra warta świeczki-mając w perspektywie ciągle taniejące laptopy ze standardem np. USB 3.0?

Jeśli chcesz tylko dołożyć to nie musisz.Procek który podałem kosztuje ok stu złoty.Tak na marginesie do czego Ci w programach inżynierskich usb3.0  ?

Chodziło mi o to, że nowsze komputery są po prostu szybsze i pracują w innych już standardach, USB było przykładem, Bluetooth, może lepsze konstrukcje, nie wiem… Oczywiście myślę pod kątem normalnego użytkowania, więc kopiowanie plików np., a tu się USB3.0 przydaje :slight_smile:

 

 

A to na koniec spytam jeszcze tak by nabrać wyobraźni:

w skali od 1;10;

 

o ile przyspieszy mój laptop jak mu dołożę 2 GB ramu do drugiego slotu?

o ile przyspieszy mój laptop jak zainstaluje mu w/w procesor?

Na pewno przyspieszy w sposób zauważalny.Dołożenie pamieci spowoduje szybsze otwieranie sie stron i rzadsze przycinanie kompa. Z tej samej pamieci korzysta grafika (łyka prawie 400 mega) Podany procek ma nie tylko szybszy zegar 2.6 giga ale także szybszą szyne FSB 800mega i dwa razy większą pamięć cache L2( 4 mega zamiast 2 mega).Będzie szybszy o jakieś 50 procent lub więcej zależnie od wykonywanych operacji.

Łe, no to widzę, że w cenie powiedzmy 200 zł (ram+procesor) jestem w stanie zrobić z tego jeszcze na “prawdę dobry” komputer :stuck_out_tongue:

 

 

Dzięki panowie za rady! Później się jeszcze tylko tu upewnię, czy dobry ram wybrałem :slight_smile: