Jaką pamięć RAM wybrać?

Prawdopodobnie nic nie jest zepsute, problemem nie jest tez raczej Twój procesor :slight_smile:

Jeżeli możesz sprawdź czy Ram jest dobrze włożony, jak są ok, to wyjmij nowe i uruchom na starych, jak ruszy, to wróż nowe i uruchom.

Zanim zaczniesz przekładać, to zrób zdjęcie jak włożono pamięci RAM.

Może być, że jedna z kości Ram jest uszkodzona lub akurat te dwa modele nie są kompatybilne, takie ryzyko zawsze jest, niewielkie, ale jednak.

Sprawdź producenta BIOS i odszukaj co dane kody dźwiękowe oznaczają. Lampki też sprawdź - w instrukcji.

Coś mu nie spasowało …

EDYCJA I:

Rób tak jak kolega wyżej napisał, a jeśli z którymś modułem komputer się uruchomi to sprawdź jeszcze za pomocą memtest:

= LUB =

EDYCJA II:
Chyba się nigdy nie doczekam mjĘtGKej spacji :rofl::joy::stuck_out_tongue_winking_eye:

Okazało się, że stare i nowe kości RAM nie chcą razem współpracować. Teraz włożone są tylko nowe, 4GB. Komputer działa i czuć, że jest szybciej niż było :wink:

Serdecznie dziękuję wszystkim za okazaną pomoc! :slight_smile:

Okej, cieszę się, że użytkownik zadowolony :wink: Quad z 4 GB wystarczy na dobre kilka lat do maila i worda.

Co do RAM: tam masz na płycie “sloty” w różnych kolorach, jakby czasu zostało i wcześniej nie przetestowaliście, to zmienić układ np. stare w żółtym razem, w niebieskim nowe :slight_smile:

Jak już w jakiejś części weszłam w tematy procesorów i wymiany podzespołów, to zwróciłam uwagę na temperatury rdzeni. Jeden odbiega trochę w górę od pozostałych. Dla testu przy włączonych dwóch przeglądarkach z otwartymi kilkoma kartami rdzenie osiągały ponad 70 stopni (79 max). Trochę mnie to niepokoi. Być może chłodzenie jest niezbyt dobrze zamontowane lub może teraz jest niewystarczające. (Użyta pasta Pactum PT-1). Jeśli taki stan będzie się utrzymywał to zastanowię się albo nad ponownym montażem tych elementów, albo nad zastosowaniem innego chłodzenia (dobrze kombinuję?)

q8200_temp_stres

Oj, z tą pastą się szarpnęłaś, prawie tyle co procek. :slight_smile:
Możesz przełożyć jeszcze raz radiatorek, może niezbyt dobrze pastę dałaś?
Ja stosuje metodę: delikatnie szpatułką do lodów po całej powierzchni (z 2-3 mm od krawędzi zostawiam, tak żeby nie wypłynęło przy nakładaniu).

Z zakupem nowego chłodzenia niezbyt jest sens, za 10 no 20 zł używane do quadów znajdziesz, użyłaś tego z dwurdzeniowca, które może być słabsze (już nie pamiętam ile wielkości miał stockowy radiatorek).Jakie masz obroty ustawione w Biosie?

Oficjalnie maksymalna temperatura dla niego to 71 stopni, według forów dociąga do ~90 spokojnie, bo niektórzy podkręcają je. Czyli tu bym nie panikował.

Najlepsze, najtańsze najprostsze wydaje mi się poświęcić z 5% wydajności coby go ochłodzić o 10-15 % :slight_smile: To powinnaś zrobić stosunkowo prosto, przy starcie systemu wejdź w BIOS (UEFI) to z niebieskim tłem i prymitywnym wyglądem :slight_smile:

Dalej, zgodnie z poradnikami, danych nie znam dla tego modelu:
This CPU has a default voltage of 1.25V which, after VDrop and VDroop reflects the following voltages:
Idle voltage: 1.136V
Load voltage: 1.184V

Takie dane powinnaś przy procesorze zobaczyć, autor obniżył tak:

Now, by following the steps above, I have lowered the voltage to 1.05V which, after VDrop and VDroop reflects the following voltages:
Idle voltage: 1.008V
Load voltage: 0.992V

W Twoim jednak przypadku obniż 1,250 na 1,225, a jeżeli nie da to widocznego efektu to na 1,200, czyli po 25 setnych jednorazowo. Ogólnie jednak Quady się grzeją. Szczególnie idące na 100%, w czasach ich projektowania nikt na serio nie myślał o 100% obciążeniu przez 100% czasu, tak jak obecnie z i9:slight_smile: Jednauwaga: jak zapiszesz w BIOS ustawienia, to musisz być świadoma, ze może czekać Cie wymiana bateryjki, jak w systemie zacznie znikać data, to ustawienia biosu się będą resetowały (jedna bateryjka wytrzymuje z 5-10 lat).

1 polubienie

Przegapiłam z tą pastą i trzeba było brać co mają w sklepie stacjonarnym, bo nie byłoby czasu na czekanie na przesyłkę;)

Dzięki za rady co do temperatury, jestem już o to spokojniejsza. Niestety kolejne zmiany w komputerze będą musiały na mnie poczekać, na razie temat w zawieszeniu :stuck_out_tongue_winking_eye: Dziękuję raz jeszcze :slight_smile:

No z tym spokojem nie przesadzaj i wpadnij w odwiedziny przed wakacjami, bo inaczej przewiduję kłopoty :wink:
Tzn. obecnie trochę granice przekraczasz, przy 25-30 w cieniu temperatura wzrośnie na procku i zadziała bezpiecznik przegrzania - tzn. komputer się sam wyłączy. Dlatego lepiej obniżyć to napięcie, może 1,2, może nawet 1,15 czy 1.1 tak żeby jednak w jakimś benchmarku (np. oct) 65 stopni nie przekraczało :slight_smile:

Jeżeli się nie uda, to czeka Ciebie jeszcze inwestycja 10-20 zł w radiatorek, musisz tylko zobaczyć - “zmiezyć” ile Twój ma wysokości, prawdopodobnie masz “niskie” boxowe do energooszczędnych, a do tego by potrzeba raczej czegoś takiego, wysokiego (w każdy razie jakieś większe->lepiej odda ciepło-> chłodniej). https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-intel-s775-alu-wyskoie-211203-7750839296

Ja bym jednak poszedł w lepsze chłodzenie. 79 stopni na rdzeniu w trakcie normalnej pracy to zdecydowanie za dużo. Mam jeszcze lepszą grzałkę w kompie (Q6600@3,4GHz), a temperatury dobijają do max. 73 stopni - i to w stresie, przy skręconym chłodzeniu (cisza).

Zgadza się, i pewnie tak śie skończy, że vcore jednak nie ustabilizujemy poniżej 70. Może więc Autorka poszukać czy z odbiorem osobistym nie ma gdzieś chłodzenia “do quada” :slight_smile: Pretensje do Intela, że radiatorek dali na styk i nie opisali do ilu TDP :slight_smile:

Ps. Ja bym z czystej ciekawości spróbował, ale to trochę czasu pewnie zajmie.

Witam ponownie. Wymieniłam chodzenie na wysokie, temperatury spadły. Tu porównanie temperatur, gdy spróbowałam otworzyć po kilka stron internetowych w dwóch przeglądarkach. Widać duże różnice przy maksymalnych temperaturach. Wydaje mi się, że poprzednio mogłam niedokładnie założyć stare chłodzenie i piny nie były dobrze wbite w płytę główną. Mam nadzieję, że te zmiany już wystarczą i komputer nie będzie źle znosił upałów :wink: A bardziej niż intensywne korzystanie z internetu nie będzie przeciążany :wink: Obecnie temperatury ‘w spoczynku’ wahają się pomiędzy 44-51 st. C.

temp_chlodzenie

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc, dowiedziałam się kilku nowych rzeczy o komputerach i teraz potrafię wymienić procesor i chłodzenie;) Mam nadzieję, że temat tu pozostanie i być może zawarte w nim informacje komuś też się przydadzą :slight_smile:

68 stopni na najgorętszym rdzeniu to bardzo ładna temperatura. Masz zapas na lato :slight_smile:

1 polubienie

No i najważniejsze. Przestałaś być taka zielona :wink:

1 polubienie

To jeszcze ode mnie bonus, cobyś wiedziała jaki “skarb” miałaś w rekach - Twój Procesor 10 lat temu :wink:

Wielu lat dalszej służby dziadkowi życzę i cieszę się, że mogliśmy Ci pomóc, acz z przygodami :wink:

1 polubienie