Jaką pamięć RAM wybrać?

Obecnie posiadam 2x1GB, chciałabym zamienić je na 2x2GB. Nie potrzebuję powiększać ramu pod coś wymagającego jak np. gry lub obróbka filmów, chcę po prostu jakoś przyspieszyć starszawy komputer.
Aktualnie specyfikacje są takie:

Jeśli to istotne:
Pentium® Dual-Core CPU E6700 @ 3.20GHz Socket 775 LGA
Gigabyte EG41MFT-US2H

Czy taka pamięć będzie dobra?
https://www.oleole.pl/pamieci-ram/g-skill-ripjawsx-ddr3-4gb-2x2gb-1600mhz-cl9-czerwony.bhtml

Będę wdzięczna jeśli ktoś sprawdzi mój wybór lub coś zaproponuje, bo ja nie orientuję się w temacie.

Oj nie, to bardzo NIE dobry wybór.
Technicznie powinno być OK, ale przepłacisz i niewiele zyskasz.

Podaj model płyty głównej, jest taki program CPUZ, wystarczy print screen main board/motherboard.

Coś mi mówi, że a 130 zł to Cię ubierzemy nie tylko w 4 lub nawet 8 GB Ra, ale tez w jakieś 4 rdzeniowy procesor z Allegro. Twój jest dość słaby i przy stronach zaspamowanych skryptami (WP np.) pewne tnie niemiłosiernie.

Mam przy sobie plik html wygenerowany z CPUZ, ponieważ dotyczy to innego komputera daleko stąd, do którego teraz nie mam dostępu;) Załączam plik.
Tak, komp chodzi dosyć wolno ogólnie np. przy korzystaniu z przeglądarki. Wymiana procesora zaczyna brzmieć dla mnie bardzo poważnie.

Mainboard Model EG41MFT-US2H (0x00000327 - 0x59BB5D00)

komputer.zip (4,9 KB)

Jaki i ilu bitowy masz system? (Prawym na mój komputer i właściwości).
Masz 4 gniazda pamięci RAM, więc możesz dołożyć, nie musisz wymienić.
Obecne włożysz w gniazda jednego koloru a “nowe” w gniazda drugiego koloru (razem 6GB).
Sugeruje coś takiego.

1 polubienie

64-bit
Czy częstotliwość będzie się zgadzać? CPUZ podaje 667MHz

Tak, bo mnożysz x2 to co jest w cpu-z.

Dokładnie, częstotliwość ta sama (maksymalna dla takich wiekowych kompów), a razem będzie 6GB RAM, czyli szał.

Tym się nie martw, to nie są duże koszty,
z 50 zł z wysyłką. Wyjęcie, nałożenie pasty i zamontowanie, to filmik na youtube pokarze.
Najtańszy Quad będzie wystarczający do netu na najbliższe 3 lata.

A tu amsz pamięci, ograniczyłem Ci do 2x2 GB KIngstona, bo takie masz i mniejsze ryzyko “konfliktu” :wink:
Możesz napsiać do tych z aukcjami “ile” lub brać “kup teraz”.
https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-komputerowe-pamiec-ram-257226?string=ddr%202gb&bmatch=baseline-n-ele-1-1-0131&typ-pamieci=DDR3&order=p&pojemnosc-calkowita=4%20GB&producent=Kingston

Razem stówki raczej nie przekroczysz, do tego dojdzie jeszcze strzykawka pasty do procka, koszt 2,50 (odżałuj i nie bieraj za 1 zł :wink: ) +2,50 za list ekonomiczny.

“Jakieś Quad”, 6 GB RAM, jakbyś wrzuciła jeszcze jakaś grafikę, to właściciel by i mógł jeszcze pograć , więc sprzęt (jak na koszt modernizacji) wychodzi przyzwoity :wink:

1 polubienie

Żeby Ciebie nie pokarało :smiley:
PS: Nie każdemu do szczęścia potrzebny jest quad i umiejętność wymiany procesora.

… i to by było na tyle w temacie “autokorekta w przeglądarce”.

OK, wolę zjadać ogonki od gramatyki.
Masz rację, to może być nowość.
Nie ejst to jednak fizyka kwantowa, a serio szkoda kupić 4 GB ram dodatkowego i zostawić tak słaby procek…

Obawa związana z wymianą procesora raczej by mnie nie uszczęśliwiła;) Sama bym się tego nie podjęła, chyba, że kupię części i udam się do jakiegoś serwisu. Gwarantuję, że osobę, która obecnie używa ten komputer zadowala gra w Pasjansa :stuck_out_tongue_winking_eye:

Z tą grą był to lekki żart, ale jeżeli babcia/dziadek, tak z opisu wnioskuję wiekowo :wink: nie zamierzają go wymienić na nowszy “póki chodzi dobrze”, to ten procesor Ciebie i tak czeka. Szykuj więc się psychicznie na wyzwanie :wink:

Rozbudowa pamięci RAM, tłumacząc po ludzku, spowoduje, że komputer będzie mógł trzymać więcej rzeczy w gotowości i mniej będzie wyciąganie z szuflady - dysku twardego. Czyli nie zawiesi się przy 3 otwartych stronach, ale wytrzyma 6.

Jednocześnie nie spowoduje ona jako takiego wzrostu szybkości “wczytywania” strony przy pierwszym jej otwarciu. Poniżej wrzucam Ci link jak to wydajnościowo wygląda, E Twój, N obecne netbooki, quad, to proponowane. Szczerze wymiana procka w serwisie wyniesie Ciebie 3x jego cena na Allegro, może któryś sąsiad jest w wieku “gamingowym” (tzn. tak pomiędzy 15 i 40) i zrobi podmiankę za dwa Żubry lub inne środki płatnicze :wink: Komfort by wzrósł znacznie, ale skoro poczekać wolisz na następne zamówienie o modernizację …:wink:

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Pentium-E6700-vs-Intel-Pentium-N4200-vs-Intel-Core2-Quad-Q8300/1106vs2886vs9

Dziękuję za pomoc. Zdam się więc na Twoje podpowiedzi marcin20000.

Jakby co, pisz śmiało, wiele dziadka się nie podciągnie, ale jest, pracuje sobie, to niech ma, a co; :wink:

Tak jak ci kolega napisał ram szybkości nie poprawi, SSD za to może zdziałać cuda w takim dziadku.
Dwa tygodnie temu podmieniłem znajomym dysk w kompie z Centrino Duo 1,8Ghz i 2GB DDR2.
Komp na Linuksie ale pracuje naprawdę żwawo, w jego przypadku własnie HDD był ograniczeniem, stara Toshiba 40GB z transferami po 20MB/s.

Z tego co masz można po niewielkich kosztach zrobić całkiem sensowną maszynkę jeszcze na kilka latek zwłaszcza że masz na nim Win7 - można go ciągle zaktualizować do dyszki przedłużając wsparcie.
Podbicie ramu do 3-4GB, Core2Quad i jakiś mały tani SSD to koszt max 2 stówki a komputer będzie pracował szybciej niż użytkownik będzie w stanie pomyśleć.

Witam ponownie, czy ktoś mógłby mi jeszcze podpowiedzieć czy BIOS będzie wymagał aktualizacji przed wymianą procesora na core 2 quad?

aktualnie:
bios2

Masz najnowszy BIOS, więc dowolny quad z tej listy pójdzie.
http://www.gigabyte.pl/products/ajax?block=GetCpuList&id=2043

Dziękuję za odpowiedź panicagaming.

Powiedz nam po operacji jaka opinia użytkownika :wink:

Niestety jest problem. Po wymianie procesora i dodaniu ram komputer po włączeniu wydaje co chwila krótkie, piszczące dźwięki, ekran monitora pozostaje czarny. Po jakimś czasie komputer sam się wyłącza. Na płycie głównej świecą się dwie żółte lampki i jedna czerwona. Na ile jest to poważny problem? Co mogło się zepsuć?