Jaką pamięć RAM wybrać?

Witam

Mam problem z doborem pamięci gdyż spotkały mnie plotki, że podobno powyżej 32 GB RAM robi się niestabilnie.

Moje pytania:

  1. Czy to prawda?

W Jednym kompie AMD Ryzen 3xxx. mam 48 DDR4 i uruchamiam tam w ramdisku Linuxa programy i pliki wielkie przerzucam na pendrive jest wszystko ok. W dodatku są to pomieszane kości 1 singiel 8GB 2400CL13, 1 singiel 8GB i dual 2 x 16 3000CL16. Całość zredukowana do najwolniejszej w BIOS czyli wszystkie chodzą na 2400 CL13 z profilu XMP.

  1. Jaki ram kupić do AMD Ryzen 3900XT? Czy 3200MHz CL16 będzie lepsze czy gorsze niż 3600MHz CL18?

  2. Planuję wszystkie 4 gniazda DIMM obsadzić kostkami by dały 128 GB więc co polecacie? 4 single po 32 GB Czy 2 duale po 64?

  3. W końcu jaki producent i model? Czy król stabilności i bezawaryjności Kingston? Czy króle podkręcania typu G.Skill, Crucial, Patriot?

  4. Jak najlepiej ustawić podzielniki pamięci dla danych propozycji? (FCLK itd. są chyba 3 rodzaje, 3600 MHz daje współczynnik 1:1 tym trzem)

Nie. Wydaje mi się, że ten mit powstał w momencie, gdy okazało się, że niektóre płyty i procesory nie współpracują prawidłowo w momencie, gdy są zajęte wszystkie banki pamięci. To np. przypadłość płyt B450 - profile XMP działają prawidłowo z dwoma kośćmi pamięci; z czterema potrafią sypać błędami.

Ryzeny lubią szybkie pamięci (taktowania). Wybrałbym 3600 CL18.

A kupisz kości po 64GB każda?

Na początek sprawdź jakie pamięci są rekomendowane przez producenta płyty.

Dziękuję @anon67650823 pierwszy odważny!

Niestety nie kupię dualu lub singla 64 GB.

Wszystkie pamięci są rekomendowane przez producenta płyty. Sprawdzałem te dostępne na rynku z których utworzę 128 GB. Są na liście QVL.

@anon67650823
Czy Twoim zdaniem wybór Kingstona Xpyerx (nie Predator) będzie lepszy niż Crucial lub Patriot lub G.Skill?. Podkręcać raczej nie zamierzam bo gdy się nie gra to nawet kopiowanie z 100 GB z ramdysku na RAID0 z PCIexpres4.0 nie będzie zauważalne długie. Chociaż bedzie to trwało długo bo powtarzam to wiele razy aż (obróbki plików i backup i obróbka i backup).

Nie mam zbyt dużego doświadczenia. Osobiście wybrałbym G.Skill, w wersji Trident Z Neo lub RGB.

Internety polecają Patriot Steel albo Crucial Ballistix Max 4400 lub 4133. Będzie drogo.

To nie chodzi o to, że powyżej 32GB jest niestabilnie, tylko o to, że po zajęciu czterech banków jest problem z wyższymi taktowaniami XMP na niektórych pamięciach.

Najpewniejsze na dzień dzisiejszy do Ryzenów są Gskille i Patrioty, ale zawsze najlepiej rzucić okiem w QVL gdzie masz listę w jakich kombinacjach pamięci działały stabilnie. QVL ma tę wadę, że zazwyczaj jest ograniczona do pamięci obecnych na rynku w dniu premiery płyty i w dodatku nie zawsze są przetestowane wszystkie dostępne warianty/modele, a nawet producenci. Przykładowo bardzo rzadko jak nie prawie wcale pamięci Goodrama nie są ujęte, a ludzie zgłaszają, że stabilnie działają nawet przy czterech bankach.

Na HyperX i Cruciala (z wyjątkiem Ballistix, choć bywa różnie powyżej 3400) bym uważał. Tu bywało różnie z Ryzenami.

a co byś powiedział na Patriot Viper Steel DDR4 64GB (2x32GB) 3600MHz CL18 PVS464G360C8K kupione 2 razy bo nie ma 2 x 64 w PL ?

Mam te same tylko CL17, ale w dwóch bankach po 8GB. Działają jak należy, ale widziałem w sieci, że z czteroma problemu ludzie raczej nie mieli.

Dzięki, a czy przpominasz sobie, że mieli tam aż 128 GB i przy jakm opóźnieniu CL?

Sprawdź lepiej czy Twoja płyta obsługuje kości 64GB.

Limit X570 to 128GB RAM. Podobnie B550.

Dziękuję za ten wpis.

Nie obraź się, bardzo doceniam Twój wszelki wkład w dyskusję, znamy się nie od dzisiaj ale skoro obsługują 128 GB to powinny obsługiwać kości które dają taką możliwość.

Bez sprwdzania wiadomo że płyta musi obsługiwać pojedyńcze kości po 32 GB bo inaczej nie osiągnelibyśmy 128 GB przy tylko 4 slotach DIMM.

Wyczuwam jednak o co Tobie chodzi - polecasz pewnie to co każdy by polecał czyli sytuację w której na płycie zajęte są tylko 2 sloty pamięciami typu duał. Czyli tutaj 2 x 64 GB = 128 GB.

Niestety w Polsce nie widziałem w sprzedaży takich kości zatem tym sobie głowy nie zaprzątałem.

Płyta obsługuje wiele kości z 32 GB. Nie obsługuje (narazie) żadnej 64 GB.

Ale ja się nie obrażam. Chodzi mi tylko o to, że skoro płyty nie obsługują kości 64GB, to szkoda Twojego czasu na zastanawianie się co lepsze: 4x32GB czy 2x64GB.

Słusznie, jedna opcja odpada chociaż byłem pewien że w Ameryce i tym samym na liście QVL płyty będzie wpsarcie dla 2 x 64 GB. A tu pech. Dzięki za czujność|!

Skoro płyta obsługuje 128 GB to jeśli chodzi o wydajność lepiej zapełnić wszystkie sloty nawet jeśli nie obsługuje quad channel. Widziałem testy, na których się okazywało, że w niektórych zastosowania, np. chyba bardzo dużo jednoczesnych operacji dawało do 4% zysku, bo pc miał więcej kanałów adresacji, czy coś :stuck_out_tongue_winking_eye: Poza tym, są tańsze :wink:

Co do tego że są tańsze nie ma żadnej wątpliwości nikt na świecie. Jednak większość osób pisze, że płyta lepiej chodzi przy dual channel (dwa sloty zajęte, dwa wolne) gdyż kontroler pamięci nie dostaje wtedy tak mocno po D… i można kręcić pamięci. Wiele doniesień prasowych jest, że jak zapełnisz 4 /4 to pożegnaj się z kręceniem pamięci. Gracze zwłaszcza o tym więdzą, mimo że gram na PC.

Może tak, a może tylko na tańszych płytach… Ja o tym nie słyszałem, to się nie wypowiem.

Niestety problerm nadal występuje i to nawet na najdroższych płytach świata segmentu mainstream.

Dual-channel można mieć także przy czterech slotach zajętych, to się nie wyklucza.

Tak, masz rację. Jednak tu chodzi o coś zupełnie innego. Przy zajętych wszystkich 4 slotach pamięci RAM, jej kontroler jest bardziej obłożony pracą i nie radzi sobie z równoczesnym obsługiwaniem 4 DIMMów i podkręcaniem ich.
Tak zrozumiałem jak Gracze i Overclockerzy przedstawiali to zagadnienie na wielu niezależnych portalach.

A pojedyncza kość kręci się jeszcze wyżej.

Gracze i spece od OC to bardzo specyficzna grupa, która dołoży wszelkich starań (czyt. $$$), żeby wycisnąć ze sprzętu ostatnie poty. Dla reszty świata różnice w wydajności i tak rozbiją się o najwęższe gardło, czyli SSD.

pewnie tak i pod warunkiem że nie jest dla zintegrowanej z prockiem karty graficznej.