Jaka pamięć wirtualna przy 1024mb ramu?


(uphate) #1

Witam jaki najlepiej ustawić plik stronicowania przy 1gb ramu bo teorii jest bardzo bardzo dużo, ale która jest prawdziwa?


(_tommy_) #2

Mając tyle ramu zawsze ustawiałem 512-1024 MB.

Nie musi być tak, jak ustawisz np. 512 to też będzie ok.


(Xemidra) #3

Co najmniej 1GB moim zdaniem. 

Jednak osobiście nie warto samemu tej opcji zmieniać. System sam dobierze odpowiednią wartość zgodnie z zainstalowaną pamięcią RAM.


(Bogdan_G) #4

System dopasowuje, jak mu wygodnie, ale pozwala na lepsze ustawienia. Do działania aplikacji potrzebna jest pamięć. Bezpieczne jest i zalecane ustawienie na sztywno pliku stronicowania, na półtorej wielkości RAM. Na sztywno, to klika się w ustaw wirtualną pamięć na rozmiar niestandardowy, początkowy powiedzmy 1500MB i rozmiar maksymalny 1500MB. Daje to taką korzyść, że plik stronicowanie pagefile.sys nie ulega fragmentacji i aplikacje mają łatwiejszy dostęp do pamięci stronicowania.

To sprawdzony sposób. Na sztywno, to od wielu lat mam na pc z XP i na laptopie z win7 x64. Nigdy nie obserwuję zapychania się pamięci, czy braku dla aplikacji. Kiedyś na kompie chodził Photoshop, trochę gier, biuro i net, choć pc ma 1GB RAMu. Ale stronicowanie zawsze na sztywno.

Dużo o tym można poczytać w necie, zwłaszcza, jak trudna jest defragmentacja pagefile.sys. Ludzie chcą pograć, uruchamiać cięższe aplikacji i robią co mogą, żeby zoptymalizować pamięć. Optymizery, to zło. Wystarczy ustawienie stronicowania tak, żeby system miał lekko.