Jaka pasta termoprzewodząca do laptopa?

Jakich termopast używacie do laptopów gamingowych? Na zagranicznym forum polecono mi Arctic Silver, produkty IC Diamond lub Coollaboratory. Ludki w opiniach piszą, że produkty tych dwóch ostatnich marek to spadki temp. nawet o 20 stopni C - aż takie dobre te pasty?

Serio metal ciekły… ? Nie mam pytań.

taaaa, jakby takie pasy istniały to sam bym się nimi smarował w upalne dni. :wink:

1 polubienie


Zupełnie wystarczy i jest nieprzewodząca
PRZEWODZĄCYCH NIE STOSUJ !

2 polubienia

A termopady? Polecicie coś konkretnego?

Tyle ciepła generujesz??? Gorący chłopak :grin: PS. Zbankrutowałbyś :wink:

1 polubienie

Gdzie to był, chyba na dp nawet, ten post o facecie, który wywiercił dziury w obudowie nad chłodzeniem. :slight_smile: ? Jak obudowa do luftu, to i pasta płynne złoto z diamentowymi drobinkami się zagotuje. :stuck_out_tongue:

Pooglądałem sobie na YT recenzję tych ciekłych metali. I cóż - zniechęciły mnie. Raz, że są niebezpieczne dla naszego sprzętu, dwa zysk zbicia temperatur waha się między 3 a 5 stopni. Biorąc więc pod uwagę ryzyko uszkodzenia cennego sprzętu kosztującego nie raz kilka lub nawet kilkanaście tysięcy to gra nie jest warta świeczki.
Oglądając materiały na YT zastanawiałem się nad jedną rzeczą. Wszyscy którzy używają ciekłego metalu ostrzegali by nie miał on styczności z elektroniką płytki. I tak się zastanawiam nad jego konsystencją, która jest dużo bardziej rzadka niż pasty. I zastanawia mnie taka rzecz czy po aplikacji ciekłego metalu na chip i przykryciu go i dociśnięciu radiatorem przez to, że jest dużo płynniejszy nie spowoduje to że metal zacznie wyciekać spod radiatora i spływać na elektronikę płytki powodując jej zwarcie. Zwłaszcza gdy stosujemy go w laptopach gdzie często przenosimy laptopa, wkładamy go pionowo do plecaka, przechylamy. Czy takie manewry nie spowodują wycieku metalu spod radiatora. Ja bym jednak nie ryzykował. Zostaję więc przy paście która nawet jak będzie miała kontakt z elektroniką płyty głównej to nie spowoduje zwarcia bo po prostu nie przewodzi prądu.

Toteż ludziska takie patenty wymyślają jak ten lub ten.

To tylko stawia kropkę nad “i” że jednak to rozwiązanie nie jest warte uwagi.

Ponawiam pytanie o termopady - polecicie jakieś konkretne do lapka?

No, był.

Cos w tym stylu - sa różne grubości:

Jeszcze jedno pytanko - całkowite zastąpienie pasty termopadami - fikcja czy realne?

Pasty nigdy nie zastępuję się termopadami. Termopady mają za zadanie zniwelować stosunkowo większe odległości i bardziej nierówne niż pasta. Pasta która ma wypełnić tylko mikroubytki/nierówności.