Jaka płyta główna do laptopa asus x551ma

Witam. Padła mi płyta główna na której był zainstalowany procesor Intel Celeron 2.16GHz.
Procesor powolny więc zmiana płyty na tą samą nie wchodzi w grę.
Pytanie: Czy istnieje możliwość zmiany płyty głównej na inną aby pasowała do danej obudowy?

Płyta musi pasować nie tylko do obudowy ale i do konkretnego sprzętu. Jeżeli narzekasz na powolny procesor sprawdź jakie CPU wspiera dana płyta główna i rozważ czy kupno nowej płyty i procesora jest zasadne, czy może lepiej przymierzyć się do wymiany całego urządzenie na nowe.

niestety dana płyta wspiera pentium lub celeron

Teoretycznie istnieje, poszukaj jakie laptopy dany producent robił w tym okresie, potem porównaj zdjęcia, specyfikacje płyt etc.
W praktyce jednak wyjdzie CI pewnie na to, że nic nie zyskasz lub, nawet jeżeli znajdziesz, to po zakupie okaże się, że……. w tamtych laptopach był inny sterownik ekranu i obrazu nie będzie :wink:

Niestety jest to zbyt skomplikowana sprawa, dodając jeszcze, ze matryce też mają swoją żywotnośc, dyski, wiatraczk, to istnieje spora szansa, że reszta też by niedługo padła;)

Zamiast kupować płytę spzredaj co masz (licencje windowsa i dysk zostaw sobie) i powiedz co i za ile chcesz, a Ci znajdziemy nowe i na gwarancji :wink:

Spodziewałem się że to nie będzie proste. Poszukalem trochę i jest możliwość zmiany płyty głównej na wspierającą i3-2xxx ale zbyt dużej różnicy nie ma co się spodziewać. Niestety koszt nowej płyty to 350-400zl więc pod względem finansowym mało opłacalny.
Dziś laptop wrócił z serwisu, okazało się że wejście od ładowania było uszkodzone dlatego nie reagował, teraz działa ale celeron nadal mnie nie fascynuje… wartość tego laptopa jest znikoma a żeby kupić coś przynajmniej z i5 to trzeba byłoby 3x więcej dołożyć

…ach te wlutowane procki, zgadza się :)?

…to mogłeś sam zrobić, jeżel się nie mylę to do gniazda dochodzi lutowany kabelek. Lut ma to do siebie, że pracując się wukrusza, ojciec Ascera sprzed 10 lat średnio co roku lutuje;)

Nie wiemc zy i5 ma sens, wydajnościowo ma się ok, ale w wielu przypadkach budowa laptopa ograniczy tzn. niski pobór mocy i temperaura :wink: Wydajność do stacjonarek raczej. Obecnie pomiędzy i3 a i5 ciekawie wyglądają ryzeny z okolic 2000. Mają znośną grafikę w przeciwieństwie do i3;)

Ps. wstaw ssd, w casualu da wzrost wydajności, niestety nie w grach.