Jaka płyta główna pod AM2?

(Maly10000) #1

Jak w temacie rozważam zakup płyty i procesora, o ile co do procesora jestem raczej zdecydowany (athlon 64 x2 am2 3600+ bądź 3800 bądź 4000) o tyle wybór płyty już taki prosty nie jest. Interesuje mnie przede wszystkim obsługa pamięci od 400MHz do 800MHz (+obsługa DualChannel), przynajmniej 2 PCI (a najlepiej 3 - posiadam tuner i dobrą kartę dźwiękową :D, oraz FireWire na PCI ale to akurat nowe płyty mają raczej na pokładzie), przynajmniej jeden kanał IDE (mam DVD-RW i CD-RW i nie chce mi sie z nimi rozstawać), ze 2 lub więcej kontrolerów SATA (najlepiej SATA II), przynajmniej 6 portów USB (niekoniecznie panelu I/O płyty). Co do firmy no to preferowałbym Asus, Gigabyte (myślę że też markowa) bądź MSI (też chyba solidna firma. I to chyba tyle ;]

(Jinx83) #2

65nm

Abit KN9 i temat do zamknięcia 8)

(Craker92) #3

Też go polecam ale dobra jest także ASUS M2N4 SLI

(Li0n) #4

Płyta główna: Abit KN9

Procesor: AMD Athlon 64 X2 3800+

(Maly10000) #5

Wszsytko cacy tylko, że ona nie obsługuje RAMu poniżej 800MHz :frowning:

(system) #6

oczywiście że tak obsługuje wszystkie dostępne moduły pamięć ddr2 z 800Mhz włącznie.

(Maly10000) #7

No tak, ale 400MHz nie obsługuje :frowning:

(Inferno Pl) #8

Nooooo... bo nie ma czegoś takiego jak RAM DDR2 400MHz :wink:

(Maly10000) #9

No zgoda wiadomo, ale ja na początku napisałem że chcę obsługi od 400MHz a wydaje mi sie ze kiedys taką płytę widziałem, że obsługiwała od 400 do 800, ale niech będzie raczej wybiorę sposród asusa i abita ale asus wydaje się być tańszy (lepszy stosunek jakości do ceny).

(Jinx83) #10

Możesz ustawić odpowiedni dzielnik na pamięci aby pracowały 400MHz jak bardzo tego chcesz... jakie masz pamięci do tej płyty ?

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1700-9

http://www.agito.pl/product/31423?bid=40

i niech Ci Asus z głowy wyleci tak szybko jak wlecial.

są ale nie do takich zastosowań :slight_smile:

(Michal Kolatek) #11

Asus kosztuje tyle samo, Abit jest dużo lepszy

jakość, Asus ostatnio się opuszcza tu np padła podczas testu

http://www.egielda.com.pl/forum/index.p ... topic=7740

(Maly10000) #12

No pamięć mam 512 MB 400MHz Kingstona (CL 2,5 chyba) a nie chciałem jej (od razu) zmieniać, dopiero po jakimś czasie bo muszę najpierw zarobić ;]

To dziwne, bo sądziłem że ASUS chłamu nie robi ale w sumie Abit też dobra firma a wersja SLI KN9 kosztuje koło 430 zł ale chyba warta tej ceny.

(piotrekplay) #13

DDR 400. Jak chcesz je zachować musisz kupić coś pod s939. Pod AM2 płyty mają obsługę tylko DDR2 więc pamięć do zmiany.

(McDracullo) #14

Mam tego Abita i obsługje pamięci począwszy od 400MHz do 800. Szybsze obsłuży po OC.

Z płytą nie ma żadnych problemów, kręci się bdb (jednak ostatecznie wyników jeszcze nie podam :slight_smile: ).

HTT - zamknąłem BIOS (czyt. 400MHz) i przeleciał w ten sposób SuperPI 16 mega. Szkoda tylko, że procek nie lata tak wysoko :frowning: :stuck_out_tongue:

Płyta ma też dobre ułożenie wszytskich potrzebnych złącz, obrócone o 90 stopni port IDE co ułatwia umieszczenie taśm do dysków, a co za tym idzie ulepszyć przepływ powietrza w obudowie. Heatpipe na płycie spełnia swoją rolę bardzo dobrze.

Jedna wada - Nie ma portów com i LPT jednak z nich jużteraz żadko kto korzysta, a polepsza to chłodzenie heatpipea w jego górnej częsci (chłodzacej Mosfety).