Jaka płyta pod G4560 z 10 portami sata?

Witam,
poszukuję płyty pod Pentium G4560 z 10 portami sata. Generalnie wszystkie mają 6 portów sata3. Czasem pojawia się złącze sata express, które ma w sobie dodatkowe 2 porty. Raz widziałem taką płytę z dwoma złączami sata express, ale nie mogę jej teraz odnaleźć. Czy te porty sata express się nadadzą do podłączenia dodatkowych dysków sata? czy użycie interfejsu sata express nie wyłącza przypadkiem tradycyjnych portów sata? Cena tak do 500zł, choć im mniej tym lepiej. Nie potrzebuję żadnych emulacji raid, najlepiej jakby te porty były zupełnie przeźroczyste. Całość będzie chodzić pod Arch Linux.
(Od biedy zadowolę się 8 portami, ale wolę 10, bo na starcie będzie zajętych 7 a gdzie jakaś rozbudowa w przyszłości)

10 portów ma AsRock Z170 Extreme7+, Asrock Z270 SuperCarrier, AsRock Z270 Taichi, AsRockFatal1ty Z270 Professional Gaming i7, EVGA Z170 CLASSIFIED K.
8 portów mają Asus Z170-Deluxe oraz Z170-Premium. Gigabyte Aorus Z270 Gaming 9 & Gaming 8, AsRock Z270 Extreme4 i jeszcze kilka by się znalazło.

O płyty z 10 portami SATA ciężko, a wynika to z prostego powodu - chipsety Z170 oraz Z270 obsługują natywne 6 portów SATA. Zazwyczaj dodatkowe 2 pochodzą z zewnętrznego kontrolera wbudowanego w płytę główną.

Pytanie jaki jest sens płyty gł. z 10 portami SATA, która będzie znacznie droższa niż ten budżetowy procesor Intel G4560 i na bank się nie zmieści w przedziale 500zł.

1 polubienie

Masz absolutną rację. Do 500zł nie ma szans.
Ale klient nasz pan.

Skoro to nie realne, to pewnie zostanie płyta z 6 sata i kontroler na pcie na 4 sata. Znalazłem taki model GA-B250M-D3H który ma 6 sata i 1 sata express, ale w instrukcji napisali, że w tym modelu sata express nie działa ze zwykłymi hdd, więc nawet jeśli będzie ten sata express to nic z tego, chyba, że jakiś inny producent umie to zrobić lepiej. [quote=“Domker, post:3, topic:527570, full:true”]
Pytanie jaki jest sens płyty gł. z 10 portami SATA, która będzie znacznie droższa niż ten budżetowy procesor Intel G4560 i na bank się nie zmieści w przedziale 500zł.
[/quote] Na co mi mocniejszy procesor, skoro to ma być magazyn danych?

MSI B250M mortar:

Dorzucę swoje trzy grosze.
Okazuje się, że na wielu płytach nie działa zintegrowana karta graficzna w tym procesorze, więc i tę okoliczność należy brać pod uwagę.