Jaką płytę główną kupić?

(Dombyrush) #1

Witam wszystkich. Powoli pada mi płyta główna w komputerze (Gigabyte GA-P35-DS3L), komputer raz się załącza, a raz podczas uruchamiania słyszę 3 dźwięki 1 długi i 2 krótkie, system się załącza ale nie ma obrazu, więc zastanawiam się nad wymianą płyty. Sprawdzałem podzespoły i są sprawne, rozmawiałem również z dobrym informatykiem/elektronikiem i stwierdził on że na 95% jest to pęknięcie między przewodami na płycie głównej. Socket 775 i minimum 1 gniazdo PCI-E_16 (mam kartę NVIDIA Geforce 8600 GTS). Jakie płyty pod ten socket polecacie ? Reszta cfg: RAM DDR2 Kingmax 667Mhz, procesor Intel Core 2 Duo E6550. Czekam na sugestie.

Pozdrawiam

(Ja$) #2

…1 długi, 2 krótkie mogą sygnalizować uszkodzenie RAM-u jak i karty graficznej.  Karta Geforce 8600 GTS należy do grupy kart najbardziej “awaryjnych” - odklejające się układy BGA. Sprawdź ją w innym komputerze czy na pewno nie jest uszkodzona.

(falcon89) #3

Oznacza błąd karty graficznej (potencjalną przyczynę podał kolega wyżej).

Sprawdź komputer na innej/sprawnej karcie graficznej.

(Dombyrush) #4

Udzielający się chyba nie doczytali mojego posta do końca - sprawdzałem podzespoły, RAM jak i karta graficzna zostały sprawdzone są sprawne, gdyby były trwale uszkodzone komputer nie załączyłby się wcale, a jeszcze dzisiaj byłem w stanie uruchomić go 2 razy. A dźwiękami z głośniczka naprawdę nie warto się sugerować.

(Odyniec_Stary) #5

Jak czytam zdania o znajomym informatyku, to zawsze mam ochotę coś ironicznego napisać :wink:

W jaki sposób sprawdziłeś RAM? Przeleciałeś memtestem po kilka godzin dla każdej kości?

Kartę graficzną sprawdziłeś pod dłuższym obciążeniem?

Dźwiękami z głośniczka jak najbardziej należy się przejmować, gdyż mówią nam one zazwyczaj co dolega komputerowi.

(Dombyrush) #6

Nie twierdzę, że nie należy się nimi przejmować, ale sugerować z pewnością nie bo mogą dotyczyć każdego podzespołu. Sprawdzanie RAMu memtestem jest przereklamowane (moim zdaniem) i jest stratą czasu. Po prostu wziąłem RAM i sprawdziłem na innym komputerze, działa bez problemu, przyniosłem sprawny RAM od kolegi, wsadziłem do kompa - to samo, czyli brak obrazu. Po wyjęciu karty graficznej występuje ten sam dźwięk. Nie wiem gdzie wyczytałeś, że jest to znajomy informatyk :slight_smile: gość siedzi w temacie od 20 lat, polecił mi go pewien kolega który również zajmuje się serwisowaniem różnych sprzętów… Może powtórzę pytanie: jaką płytę główną z socketem 775 i DDR2 oraz min. 1 PCI-E_16 polecacie ?

(DiamondBack) #7

Śmiało kupuj sobie płytę skoro twierdzisz, że “skoro się później włączał” to na pewno grafika jest sprawna :wink:

http://allegro.pl/nowa-plyta-intel-dq965gf-lga-775-ddr2-promocja-24h-i4286258322.html np ta.

a później będziesz mieć 2 sprawne płyty :slight_smile:

(Werniks) #8

A czy po tym “wyjęciu” wkładałeś jakąś inną kartę graficzną?

Jak napisał @falcon89 ta sygnalizacja Biosu “oznacza błąd karty graficznej” a to niekoniecznie musi być jej uszkodzenie. Przyczyna tego błędu może leżeć po stronie niestabilnego zasilania spowodowanego albo dogorywającym (i/lub marnej jakości) zasilaczem, albo wysychaniem kondesatorów. Możliwe też jest zanieczyszczenie lub mechaniczne uszkodzenie slotu PCI-E. Zakładam, że karta była za każdym razem dobrze osadzona w slocie. “Pęknięcie ścieżki” jest dużo mniej prawdopodobne (no, chyba że płyta była baaardzo mocno wyginana przy montażu w obudowie).

(Dombyrush) #9

Owszem, próbowałem wkładać działającą kartę graficzną i nic. Skończyły mi się już pomysły. Raz nawet było tak że przełożyłem kości RAMu w inne sloty i komputer się załączył - nie wiem to cuda jakieś, ale po ponownym uruchomieniu już nie działał. Niemożliwe aby to był RAM - nierealne aby wszystkie sloty na płycie głównej na raz padły poza tym pisałem już że RAM jest sprawny. Zanieczyszczenie slotu wykluczam, jest czysty, uszkodzenie slotu - być może, ale jeśli tak to pozostaje wymienić płytę, bo co innego w takiej nawet sytuacji ??

(Werniks) #10

Jeśli sprawdzałeś już zasilacz podmieniając go na inny, pożyczony od kolegi, to rzeczywiście przyczyną uszkodzenia najprawdopodobniej  będzie płyta główna.

Jeśli odpowiada ci taka sama płyta, to propozycja, którą przedstawił @DiamondBack, będzie najkorzystniejsza pod względem ceny.

(Odyniec_Stary) #11

Lepiej tą:

http://allegro.pl/gigabyte-ga-ep43-ud3l-8-1-8-usb-lga-775-ddr2-i4300983298.html

(Dombyrush) #12

Sprawdzałem, niestety, ale od początku wiedziałem, że nie jest to zasilacz bo komputer się włącza (słychać dźwięk windowsa) tylko obrazu nie ma :confused: jeszcze pomyślę i jutro zamówię jakąś płytę, dam znać jaką i jak ta cała sprawa się zakończy, dzięki za odpowiedzi !