Jaką płytę główną kupić?

Witam wszystkich. Powoli pada mi płyta główna w komputerze (Gigabyte GA-P35-DS3L), komputer raz się załącza, a raz podczas uruchamiania słyszę 3 dźwięki 1 długi i 2 krótkie, system się załącza ale nie ma obrazu, więc zastanawiam się nad wymianą płyty. Sprawdzałem podzespoły i są sprawne, rozmawiałem również z dobrym informatykiem/elektronikiem i stwierdził on że na 95% jest to pęknięcie między przewodami na płycie głównej. Socket 775 i minimum 1 gniazdo PCI-E_16 (mam kartę NVIDIA Geforce 8600 GTS). Jakie płyty pod ten socket polecacie ? Reszta cfg: RAM DDR2 Kingmax 667Mhz, procesor Intel Core 2 Duo E6550. Czekam na sugestie.

Pozdrawiam

…1 długi, 2 krótkie mogą sygnalizować uszkodzenie RAM-u jak i karty graficznej.  Karta Geforce 8600 GTS należy do grupy kart najbardziej “awaryjnych” - odklejające się układy BGA. Sprawdź ją w innym komputerze czy na pewno nie jest uszkodzona.

Oznacza błąd karty graficznej (potencjalną przyczynę podał kolega wyżej).

Sprawdź komputer na innej/sprawnej karcie graficznej.

Udzielający się chyba nie doczytali mojego posta do końca - sprawdzałem podzespoły, RAM jak i karta graficzna zostały sprawdzone są sprawne, gdyby były trwale uszkodzone komputer nie załączyłby się wcale, a jeszcze dzisiaj byłem w stanie uruchomić go 2 razy. A dźwiękami z głośniczka naprawdę nie warto się sugerować.

Jak czytam zdania o znajomym informatyku, to zawsze mam ochotę coś ironicznego napisać :wink:

 

 

W jaki sposób sprawdziłeś RAM? Przeleciałeś memtestem po kilka godzin dla każdej kości?

 

Kartę graficzną sprawdziłeś pod dłuższym obciążeniem?

 

Dźwiękami z głośniczka jak najbardziej należy się przejmować, gdyż mówią nam one zazwyczaj co dolega komputerowi.

Nie twierdzę, że nie należy się nimi przejmować, ale sugerować z pewnością nie bo mogą dotyczyć każdego podzespołu. Sprawdzanie RAMu memtestem jest przereklamowane (moim zdaniem) i jest stratą czasu. Po prostu wziąłem RAM i sprawdziłem na innym komputerze, działa bez problemu, przyniosłem sprawny RAM od kolegi, wsadziłem do kompa - to samo, czyli brak obrazu. Po wyjęciu karty graficznej występuje ten sam dźwięk. Nie wiem gdzie wyczytałeś, że jest to znajomy informatyk :slight_smile: gość siedzi w temacie od 20 lat, polecił mi go pewien kolega który również zajmuje się serwisowaniem różnych sprzętów… Może powtórzę pytanie: jaką płytę główną z socketem 775 i DDR2 oraz min. 1 PCI-E_16 polecacie ?

Śmiało kupuj sobie płytę skoro twierdzisz, że “skoro się później włączał” to na pewno grafika jest sprawna :wink:

http://allegro.pl/nowa-plyta-intel-dq965gf-lga-775-ddr2-promocja-24h-i4286258322.html np ta.

a później będziesz mieć 2 sprawne płyty :slight_smile:

A czy po tym “wyjęciu” wkładałeś jakąś inną kartę graficzną?

 

Jak napisał @falcon89 ta sygnalizacja Biosu “oznacza błąd karty graficznej” a to niekoniecznie musi być jej uszkodzenie. Przyczyna tego błędu może leżeć po stronie niestabilnego zasilania spowodowanego albo dogorywającym (i/lub marnej jakości) zasilaczem, albo wysychaniem kondesatorów. Możliwe też jest zanieczyszczenie lub mechaniczne uszkodzenie slotu PCI-E. Zakładam, że karta była za każdym razem dobrze osadzona w slocie. “Pęknięcie ścieżki” jest dużo mniej prawdopodobne (no, chyba że płyta była baaardzo mocno wyginana przy montażu w obudowie).

 

Owszem, próbowałem wkładać działającą kartę graficzną i nic. Skończyły mi się już pomysły. Raz nawet było tak że przełożyłem kości RAMu w inne sloty i komputer się załączył - nie wiem to cuda jakieś, ale po ponownym uruchomieniu już nie działał. Niemożliwe aby to był RAM - nierealne aby wszystkie sloty na płycie głównej na raz padły poza tym pisałem już że RAM jest sprawny. Zanieczyszczenie slotu wykluczam, jest czysty, uszkodzenie slotu - być może, ale jeśli tak to pozostaje wymienić płytę, bo co innego w takiej nawet sytuacji ??

Jeśli sprawdzałeś już zasilacz podmieniając go na inny, pożyczony od kolegi, to rzeczywiście przyczyną uszkodzenia najprawdopodobniej  będzie płyta główna.

Jeśli odpowiada ci taka sama płyta, to propozycja, którą przedstawił @DiamondBack, będzie najkorzystniejsza pod względem ceny.

Lepiej tą:

http://allegro.pl/gigabyte-ga-ep43-ud3l-8-1-8-usb-lga-775-ddr2-i4300983298.html

Sprawdzałem, niestety, ale od początku wiedziałem, że nie jest to zasilacz bo komputer się włącza (słychać dźwięk windowsa) tylko obrazu nie ma :confused: jeszcze pomyślę i jutro zamówię jakąś płytę, dam znać jaką i jak ta cała sprawa się zakończy, dzięki za odpowiedzi !