Jaką płytę główną wybrać B550 vs X570

Nie tyle nieporozumienie, co niższy pułap cenowy.

Spora cześć jest bardzo dziwnie wyceniona. To jest moim zdaniem największa wada.

Nie będzie różnicy, bo RTX 2080Ti nie jest kartą obsługującą PCI-e 4.0.

Które można wydać na procesor lub kartę graficzną. Obudów ogólnoużytkowych w których mieści się 5 dysków nie ma aż tyle. Moim zdaniem zarzut na wyrost.

Obecnie kupowałbym coś takiego:

Sekcja zasilania 12+2 + LAN 2,5Gbe, który może wyrosnąć na nowy standard w NASach konsumenckich. I prawie 200zł mniej niż Asus. No i nie ma aktywnego chłodzenia.

Piszesz to do gościa, który ma 5 dysków. I to nie jest moje ostatnie słowo :wink:

zaraz się przeloguję i sprawdzę. … Bo Linux w temperatury nie potrafi
B450:


Te AUX ignorujemy

Jeden diabeł. Na 5 lat? Buda z dużymi wiatrakami, zasilacz taki z 4 kg.(tagan) A potem myśl o sprzęcie.

Co do komputera przyszłościowego to chodziło mi o płytę która ma PCI e 4.0 do nowych kart graficznych z rodziny AMD które w tym roku będą mieć swoją premierę i procesory chyba ostatnie pod podstawkę AM4 no i z dobrą sekcją zasilania i M2 też na PCI-E 4.0 bo to chyba już niebawem standard. Oczywiście też jakość i ilość RAMu najlepiej już 64 i częstotliwością powyżej 3600 a CL na poziomie minimum 16.
I myślę że to sprzęt na parę ładnych lat bo jakoś już nie uśmiecha mi się zmieniać podzespołów co 2 lata a tak naprawdę jakość wydajność zwiększa się o kilka procent.
Zresztą długo trzeba będzie czekać żeby komputer za 7-8 tyś nie radził sobie z najlepszymi produkcjami na ultra przy minimum 100FPS w UHD - chyba że sie mylę.
Gry i tak z reguły te najlepsze z wodotryskami na ekranie są robione z myślą o konsole a jak wiemy konsole nowych generacji to komputer no średnio za 4-5tyś.

Dwa lata i z ultra przestawisz na high. Grafiki starzeją się szybciej niż myślisz.

Dlatego bierz X570. B550 obsługują PCI-e 4.0, ale tylko dla jednego portu m.2 - a na płytach zazwyczaj będą dwa.

Wątpię żeby grafika w ciągu dwóch lat tak mocno skoczyła do przodu no chyba że myślisz o jakiś nowych wodotryskach typu Ray Tracing i tego typu bajery które pożerają pamięć karty graficznej a co do samej grafiki to nie może ona zbyt mocno wyprzedzić konsole, dużo osób mówi że hamulcem rozwojowym grafiki w grach są konsole. Dla tego wydaje mi się że przy dobrym komputerze na FHD 100FPS ustawienia ultra to pociszniesz ładnych lat oczywiście jeśli ktoś chce mieć grę w 2K to wtedy może sie pojawić problem ale tak naprawdę to po jakiego grzyba wydawać tyle pieniędzy żeby zobaczyć grę w 2K w która pograsz 50h i tyle. Myślę że sens będzie wtedy kiedy 2K stanie się standardem w grach a na to zbyt szybko się nie zanosi.

2K już jest standardem, granie w FHD modne było pięć lat temu. Nie po to kupuje się najmocniejsze RTXy, żeby je dusić w 1080p.

A to nie po to kupuje się mocniejsze RTX, żeby mieć wincyj fpsów w CSGO? :joy:

U mnie tylko “dwójki”: DOOM2 i ETS2 XD

Kumpel niedawno kupił xbox one x (w limitowanej serii cyberpunk :joy:) i powiem ci, że myślisz się i to bardzo. Jak widzę u niego gry, które sam przechodziłem, to różnica w grafice jest kolosalna.

Dlaczego konsolowcy przechodzą na drugą stronę ulicy?

… żeby im się budynki wyrenderowały :smiley:

1 polubienie

Nie wiem jak tam na najnowszym sprzęcie, ale dobrze skonfigurowany (na starszym) potrafi jak najbardziej. Spróbuj w gkrellm.

B550 miałby sens, gdyby kosztował połowę ceny X570.

Ale ja nie mówię że będę dożywotnio grał w FHD po to składam nowy komputer żeby grać spokojnie w 2K minimum 60 FPS ale tak na serio to różnica między tymi dwoma rodzielczościami to nie jest zbyt duża zdecydowanie większa jest 4K no ale do tego trzeba miec spokojnie sprzet za minimum 9-10 tyś a kto tyle wyda na komputer by zagrać w kilka gier w takiej rozdzielczośći???
No ale przechodząc do tematu na dzień dzisiejszy rozmyślam nad 3 płytami.
Asus TUF GAMING X570-PLUS
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
ASRock X570 STEEL LEGEND

Po przesłuchaniu i zobaczeniu kilkunastu testów rankingów itd wybrałem te trzy karty jednak B550 nie wchodzi w grę myśląc o przyszłościowym komputerze i o jego pełnej wydajności chodzi szczególnie o sloty na M2 i możliwości podkręcenia 16 rdzeniowca bez obaw o problemy z zasilaniem.
Którą płytę wybrać ?? chyba że jeszcze macie jakąś inną której nie zauważyłem a jest godna uwagi.

Odpowiedź dostałeś na początku tego wątku.

Z tych trzech brałbym:
X570 TOMAHAWK WIFI bo najlepsza płyta z całej trójki ale Asus też nie jest zły.

Kiedyś też chciałem płytę ze zintegrowanym wifi dla wygody, ale to przemyślałem i teraz wybrałbym bez. Po pierwsze, że taniej, po drugie, że jak coś padnie, to wymieniasz tylko moduł, a nie cały zestaw :slight_smile:

Tam jest trochę więcej rzeczy niż wbudowane wifi 6: lan 2,5Gbe i lepsza o klasę od Asusa sekcja zasilania. To wszystko będzie okupione zużyciem prądu jak znam życie, no ale coś za coś.

Ale ja nie muszę mieć z wifi mi to jest nie potrzebne bo i tak neta mam po kablu