Jaką płytę na czipsecie Z590 wybrać do procesora Intel?

Jaką płytę Z590 wybrać?

Warunek: musi mieć 4 sloty DIMM na pamięć RAM, DUAL BIOS lub przycisk USB Flashback i kosztować max 1800 zł.

Preferowana firma to Asus.

Do tej płyty procesor 8rdzeniowy Intel 11 generacji z wbudowaną grafiką i możliwością podkręcania jaki polecacie? Może być najdroższy, o ile nie ma paradoksu że tańszy jest lepszy albo że poniższe chłodzenie zawiedzie. Zastosowanie: obróbka danych w pamięci RAM. Procesory AMD nie wchodzą w grę jak również platformy HEDT.
Preferowany procesor: Intel Core i9-11900K ale może z jakiś przyczyn on jest zły dlatego pytam.

Chłodzenie tylko powietrzne wchodzi w grę.
Czy moze to być Noctura NH-D15?

… w poprzednim temacie przejmowałeś się temperatura sekcji zasilania płyty przy 105 Watowym Ryzenie, teraz chcesz kupić 125 W Intela, który dodatkowo jeszcze podkręcisz…

Dla mnie jest to mało logiczne podejście, ale Twoja gotówka, Twój piecyk. :wink:

@Kuba99x
LGA1200 VRM list - Arkusze Google
Wielkiego wyboru nie masz.
Co do NH-D15 - to powinien dać radę. Przy lekkim OC. Co do CPU - nie będę nawet wróżył, bo wszystko zależy od tego co już pisaliśmy daaawno temu: czyli na czym ci zależy - wydajności pojedynczego wątku, czy wydajności wielowątkowej. W tym pierwszym przypadku - i7-11700K(F) jest lepszym wyborem od wspomnianego i9. W drugim przypadku - cóż - „obróbka danych w pamięci RAM” to tak jakby napisać: „obróbka drewna w tartaku”.

podo

Odpowiedz proszę na temat zadany w pierwszym wątku, bez docinek.

Do ramdisku wkladam VirtualBoxa na linuksie i odpalam tam maszyny wirtualne, a intel ponoc ma lepszy dostep do pamieci (o wiele mniej nanosekund niż Ryzen3900x).

… widziałem te same testy co i Ty, więc co mam Ci powiedzieć o wpływie temperatury? Krótkotrwale pewnie ujdzie, długotrwała nie będzie zdrowa. Jeżeli chcesz dokładne badania, to pewnie są, ale za research sie płaci… Mi taka wiedza wystarczy, a strata wieczoru na szukanie… :slight_smile:

No i daj sobie troszke luzu, zwrócenie uwagi, że bierzesz jeszcze bardziej gorący procek, to nie jest „docinka”, a „merytoryka”. :wink:

Doceniam każdy wpis, naprawdę jednak wiem jak to jest jeśli pierwsza odpowiedź na problem na forum jest troszkę nie na temat i jest typu „A po co Ci to? A dlaczego nie zrobisz tego lub tego? A po co ci to?” i inne które nie są 100% na temat powodują, że innym już się nie chce odpisywać i nie będzie osoby nr 2,3,4,5 która odpisała.

To jaki polecacie procek i jaką płytę Intel 590?