Jaką płytę wybrać?

(niceboy) #1

WItam i proszę o pilną pomoc. W desktopie padła płyta główna MSI B75 MA-E33 (socket 1155) https://www.msi.com/Motherboard/B75MA-E33/Specification
Na “już” potrzebuję ją wymienić na jakąś “nie gorszą”. Głównie dla syna, fana Fortnite unieszczęsliwionego na starcie wakacji :wink:
Chciałbym aby ta nowa płyta (z 2-letnią gwarancją) miała USB 3.0, Sata 3 i dały się na nią przełożyć pozostałe komponenty (procek i5 3450). Nie używamy ssd a mam 2 dyski twarde 1 TB (Toshiba P3 i stary Sygate). Grafiki wbudowanej nie używamy tylko 750Ti.
Podkręcania nie musi być.
Cena… jeśli to możliwe do 300 PLN. Da się istotnie taniej? :wink:
Totalnie nie mam rozeznania więc bardzo proszę o pomoc (linki?).

(panicagaming) #2

Nie ma czegoś takiego jak nowa ośmioletnia płyta główna, ale wybieraj:

https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-komputerowe-plyty-glowne-4228?string=b75&bmatch=baseline-n-cl-dict4-eyesa-bp-ele-1-5-0626&stan=nowe&order=d

1 Like
(marcin20000) #3

Nie ma, i jest ryzyko, ze “nowa płyta” unieszczęśliwi go podwójnie 30 sierpnia odchodząc w ślad poprzedniczki :wink:

(niceboy) #4

OK rozumiem że to płyty nie nowe nawet jeśli sprzedawca pisze że nowe. Stąd zapewne problem z gwarancją na 2 lata… ale są gwaracje na rok a w przypadku płyt nie nowych to też ryzyko sprzedawcy…
Jaka zatem inna płyta (z tańszych) na 1155 aktualnie naprawdę “nowa” mogłaby być rozważana?

(marcin20000) #5

Naprawde nowe to musiałbyś poszukać na Morelach, Xkomie, redconie, sferisie, euroagd i innych czy tam gdzies nie maja leżaka. Czasami takie outlety wystawiają na Allegro (popatrz kto sprzedaje komis, os. prywatna, czy znany sklep). Jeżeli jakakolwiek trafisz, to 1 lub 2 będziesz miał do wyboru, nie 10 :wink:

1 Like
(niceboy) #6

Dzięki za odp ale nie o to mi chodziło… jaka inna aktualna płyta zamiast tej na B75 spełnia moje powyższe wymagania (1155, Sata3, Usb3, wspołpraca z i5 3450)?

(BloodyEyes) #7

Żadna, a wszystko za sprawą tego, co napisał @panicagaming - ten rodzaj gniazdka nie jest już wspierany.

1 Like
(marcin20000) #8

Szukasz w zła stronę, zamiast pytać “co spełnia moje wymagania”, zobacz “co jest” lista będzie znacznie krótsza. Szukaj po czipie b75+ i tyle :wink:

(niceboy) #9

thx. No to musze zaryzykowac któregoś Asusa … a nuż się uda :wink: Szkoda że płyta padła teraz (southbridge ponoć) bo za rok syn dostanie laptopa. Ale dopiero za rok (będzie okazja) :wink:

(BloodyEyes) #10

Na pewno się uda - wystarczy, że kupisz, a następnie przełożysz wszystkie podzespoły zgodnie ze sztuką. Zakładając, że awaria płyty nie była spowodowana wadą innego podzespołu (na przykład uszkodzony zasilacz), nie powinno być żadnych problemów :slight_smile:

1 Like
(panicagaming) #11

Na rok to bym kupił najtańszą…

(niceboy) #12

to że planujemy zakup dla niego laptopa za rok nie oznacza że nie bedzie siedział i na desktopie… poza tym jeszcze inni z rodziny bywają na nim :wink: tyle że tylko syn gra :slight_smile: a poza tym najtansza to mi sie kojarzy z… najgorszą :wink: a róznice cenowe nie są gigantyczne :slight_smile:

(marcin20000) #13

Niekoniecznie :wink:
Najtańsze płyty teoretycznie i praktycznie w wielu przypadkach …mają zablokowane OC, w tych droższych, te lepsze kondensatory itp., można katować :wink:

(sensu) #14

Akurat te asusy są nowe.

(niceboy) #15

Dzięki. Serwisant polecił mi tą płytę: https://allegro.pl/oferta/nowa-plyta-glowna-acer-q77h2-am-s1155-dp-usb3-32gb-8125352159 . Mam nadzieję że będzie OK.

(sensu) #16

Kupiłeś już?

(niceboy) #17

Tak. Jest w drodze. A dlaczego pytasz?

(sensu) #18

Ta płyta wygląda bardzo podobnie do ECS Q77H2-M, a ECS podobno nie miał najlepszej jakości. Wg mnie Asus jest pewniejszy, no ale miejmy nadzieję, że będzie ok.

(niceboy) #19

Thx. Też mam taką nadzieję. Tym bardziej że kupuje mi ją i komponenty że starej przeniesie serwisant.
Ale z ciekawości zapytam: a czym się objawiala ta nie najlepsza jakośc? Jakieś typowe dolegliwości?

(sensu) #20

Nie wiem, tylko tak gdzieś słyszałem.