Jaka powinna być szybkość transmisji danych?

Witam.

Do mojego nowego komputera z chęci zaoszczędzenia kupiłem taki sobie dysk Western Digital Black 500GB 7200rpm 32MB cache SATAII [WD5001AALS]. Pierwsze co zruciło na mnie uwage to to, że podczas pracy jest strasznie głośny. Według indeksu wydajności systemu Windows w moim komputerze dysk ma najniższą wartość tj. 5,9.

ale przejdźmy do sedna. Jaka powinna być prędkośc przesyłana danych głównie z partycji na partycję w obrębie tego jednego dysku? Według producenta “Szybkość transmisji Bufor-host (Serial ATA) 3 Gb/s (maks.)” - nie wiem jak to rozumieć. Na stronie esc.pl (tam też to kupiłem) “Szybkość interfejsu dysku: 300 MB/s”. Wszystkie ładne liczby ale jak to sie ma do praktyki jeśli przesyłam z partycji A do B plik ponad 7GB z prędkością nie przekraczającą 20 MB/s i potrzebuję na to parę minut. jest to normalne? Dołączę screen żeby jakos to udowodnić.

beztytuumlo.th.png

Czy może to być zależne od rodzaju partycji, chodzi mi o te partycje dynamiczne, które tak trochę niechcący ustawiłem. No i jak najlepiej podzielić dysk na partycje(kiedy rozszerzona, logiczna itp)?

Oznacza że wykonany jest w standardzie 300MB/s czyli typowe SATA II.

Co do prędkości najlepiej pobrać program HD Tech lub HD Tune i wykonać test prędkości.