Jaką przekątną ekranu wybrać do laptopa gamingowego

Z jaką przekątną ekranu wybralibyście do laptopa gamingowego 15,6" czy 17,3"?Jaką polecacie?

17" na 15" trochę męka, ale w strategie pogra. Ewentualnie za różnicę w cenie monitor.

17 i więcej, byleby podzespoły dały radę :slight_smile:

Do grania codziennego 17
Do niedzielnego grania 15
A jeśli 17 to za mało warto pomyśleć o dodatkowym monitorze.

17tka to zawsze nieco przestronniejsza obudowa (ciepło, ciepło…).

Zależy czy musisz nosić,
jeżeli wcale, to desktop :wink:
Jeżeli rzadko, to 17, ergonomia + pewnie lepsza wentylacja.
Jak codziennie, to cierp z 15 i w domu monitor dodatkowy :wink:
Ogólnie sugeruję 17, jest mało poręczne, ale komfort jest lepszy przy długiej pracy.

Na chwilę obecną zakładam, że ze starym lapkiem będę podróżował, a ten postawiłbym jako bardziej stacjonarnie w domu, ewentualnie żeby zabrać go do drugiego mieszkania i odwrotnie.

Monitora na chwilę obecną nie przewiduję, ale w pokoju mam TV 40" 200Hz czy na takim telewizorze można się pokusić aby podłączyć Lapka i na nim grać… Czy ktoś z was próbował tak robić, żeby zaadoptować TV jako monitor…?

Oczywiście, że tak. W takim razie olej rozmiary ekranu, 15" będzie mocniejszy w tej samej cenie (w ogóle są najtańsze).
Najlepiej poszukaj laptopa z i5 8300h i GTX 1650 (chyba że masz większy budżet) i fajnie pograsz na tym TV.

Bez problemu, tylko na taka okoliczność spraw sobie jakiegoś pada na usb, inaczej będzie kiepsko :wink:
Nie wiem tylko jak (bardzo okropnie) będzie wyglądało HD/Full HD , dla uzyskania 100+ FPS, rozciągnięte na 40 cali. Może linijka będziesz mierzył piksele;)

W chwili obecnej mam rozkminkę którego lapka wybrać parametry takie jak wspomniałeś:
https://www.x-kom.pl/comparison/502017,503100,501720

Pojawiło mi się jeszcze jedno pytanko… Czy jeśli sparuję lapka z TV poprzez WiFi to czy nie będzie dużych opóźnień? Czy lepiej połączyć poprzez HDMI?

Swoją drogą co sądzicie o ww. MSI?

8300h vs 9300h róznica minimalna, syntetycznie rzędu 5% , ta sama architekrura etc. https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i5-8300H-vs-Intel-i5-9300H/3254vs3448 Reszta elementów identyczna :wink: W tym układzie więcej bym dał mu zysku po wzięciu 8300 i dokupieniu za zaoszczędzone 200 zł drugiej kości pamięci 8 GB :wink:

PS. I jeszcze rada dot. anonimowości w sieci, niech sąsiad wklejając porównania laptopów nie podaje punktu odbioru w Sz.:wink:

Marcin dobrze gada! Bierz z 8 generacja i 16 GB :slight_smile: ramu nigdy nie za mało

Pojawiło mi się jeszcze jedno pytanie odnośnie baterii i czasu pracy na niej. W sieci nie znalazłem jednoznacznej informacji. Czy bateria li-polymerowa będzie 2 razy dłużej działała niż bateria li-jonowej przy tej samej pojemności?

Nie. Polimerowa różni się od jonowej tylko tym, że elektrolit jest w stanie stałym, a nie ciekłym - dzięki temu bateria może mieć niemal dowolny kształt. Różnica może by też w objętości. Bateria po-li 3000 mah jest mniejsza niż li-ion. Różnicy w długości działaniu przy fabrycznie nowej baterii zero.

1 polubienie

15 calowe są z reguły tańsze patrząc na konfiguracje. Nie podałeś informacji jakie masz wymagania.

  1. Kwota przeznaczona na zakup:

  2. Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość):

  3. Główne zastosowanie (np. gry, inne multimedia, praca biurowa, konkretny program itp.)

  4. Wymagania specjalne (np. matowa matryca.):

  5. Osobiste preferencje:

  6. System operacyjny (laptop z systemem bądź bez niego)

Patrząc na wcześniejsze porównanie to zgaduje że około 3,5k bez systemu, do gier.
Z alternatyw dla MSI jest jeszcze kadłubek na bazie Clevo
Dream Machines G1650-15 i5-9300H/8GB/480 GTX1650

Ewentualnie ASUS TUF Gaming FX505 R5-3550H/8GB/512/Win10
Matryca z odświeżaniem 120hz dodatkowo system o wartości 400-500 zł w cenie.

  1. Kwota wstępnie planowałem 3k, ale nic sensownego za tę cenę nie znalazłem więc chciałbym zamknąć się w 3,5k PLN
  2. Nad matrycą się zastanawiam… kusi mnie 17,3, ale może okazać się on nie praktyczny przy tym rozmiarze,
  3. Zastosowanie praktyczne do pracy biurowej, obsługa multimediów, ale i żeby poszły takie gry jak Frostpunk, Witcher, itp.
  4. Matryca antyrefleksyjna/matowa, ze względu że mam pokój od południa to słońce towarzyszy mi od południa do wieczora.
  5. Obsługa jakiegoś programu graficznego typu GIMP
  6. W10, ale to osobno dokupię

DM to całkiem ciekawa propozycja…

W Twoim budżecie nie ma nic sensownego z ekranem 17 cali. Najtańszym, ale przekraczającym budżet o 100 zł wydaje się ten laptop:

Problemem może być pojemność dysku - tylko 512 GB, ale to SSD więc na plus. Zawsze idize dołożyć HDD później.

Jednakże jeżeli Twój budżet wychodzi w tym momencie ok 4k, bo system chcesz dokupić osobno, co imo jest nieopłacalne to możesz patrzeć już na ekrany 17 cali czy 16 GB RAM:

Bierz laptopa z sytemem, bo wychodzi taniej.

praktyczny bezie, jego rozmiar to jakieś 5cm więcej na bok i z 500 gr, czyli szafy całej nie zajmie. Większy problem, to co Lordek napisał, koszt. Musi być 1650 jak chcesz pograć, nie popróbowaćgrać :wink:

Bierz 17tkę - inaczej od razu planuj kupno monitora. Skoro miejsce nasłonecznione to sugeruję wybór matrycy IPS, w miarę “jasnej” (>300 cd/m2). Informacje/testy konkretnych modeli laptopów znajdziesz na notebookcheck i laptopmedia.