Jaka różnica pomiędzy rozdzielczością a rozmiarem monitora


(Djzon) #1

Jaka różnica pomiędzy rozdzielczością a rozmiarem monitora?

Przykład monitor 23" Full HD 1920x1080 a monitor 27" Full HD 1920x1080. Czy zauważe różnice w jakości obrazu o rozdzielczości max. o takiej samej jaką ma monitor?


(Paluszekmich) #2

Proponuję zapoznać się z definicją rozdzielczości: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozdzielcz ... %87_ekranu


(ra-v) #3

Jakość jakością, a rozdzielczość to tylko ilość "szczegółów" na ekranie.


(Djzon) #4

paluszekpl - wiem coś na ten temat jednak nie o to mi chodzi.

Przykład jakiś obrazek dajmy na to, że jest słabej jakości(ziarnistość, artefakty kolorowe). Wiadomo im większe powiększenie tym gorsza jakość. Czy tak samo będzie, że większa powierzchnia ekranu "powiększy obrazek" i będzie jeszcze gorszej jakości?


(system) #5

Tak! Na monitorze 27'' jakość obrazka (tego samego) będzie gorsza.


(Djzon) #6

Poraj - właśnie o taką odpowiedż mi chodziło. Które przeglądarki grafiki mogą korygować to podczas przeglądania. Jakieś ustawienia mogą to zmienić?

Jednak może tą niedoskonałość(gorszą jakość) zniwelować zmiana monitora z LCD na LCD-LED (bo akurat na taki chcę zmienić)


(Kpc21) #7

Różnica będzie, ale jej nie dostrzeżesz. To jest rozdzielczość Full HD, którą stosuje się w kilkudziesięciocalowych telewizorach. Bez lupy albo dokładnego przyglądania się nie zauważysz żadnej różnicy między nimi poza tym, że na 27-calowym grafika będzie większa.


(Djzon) #8

A zbaczając trochę na inny temat. Czy da się przekonwertować rozmiar zdjęcia 2560x1920 na 1920x1080? Czy odbędzie się to kosztem obcięcia pewnych szczegółów zdjęcia?


(system) #9

Da się, ale góra i (lub) dół zdjęcia będą musiały być obcięte.


(Djzon) #10

Poraj - To fakt. Zmieniłem kadr obrazka w IrfanView i tak jak mówisz obcięło górę i dół. Jednak przy innych rozmiarach może być inaczej.


(system) #11

Istotne jest zachowanie proporcji zdjęcia. Jeśli nie ma być zniekształcone, to proporcje zmienianej rozdzielczości muszą być takie same.


(Djzon) #12

Poraj - no tak. Podobnie jak mozna zmienic proporcje 4:3 na 16:9 (pomnożenie wartości)


(ra-v) #13

Na dobrym HD 23" będzie lepsza jakość niż na gorszym HD 27" i vice versa. Zależy jaki model.


(Kpc21) #14

Można je przeskalować, albo tak jak już ktoś wspomniał, wykadrować. W pierwszym przypadku stracisz na dokładności, w drugim pozbędziesz się części zdjęcia.