Jaka różnica w x32 a x64

(Adrianek) #1

Chciałbym sobie kupić ten nowy Windows 7. Mój komputer spełnia wymogi Windows 7 x64. Czym one się różnią, czy jest dużą różnica w cenie, który sobie wybrać? Dziękuję !!

(muchozol) #2

Rożnicę w cenie sprawdź w sklepie, w którym chcesz kupić system (generalnie cena przeważnie jest taka sama). W przypadku windowsa 32 bitowego możesz korzystać z aplikacji 32 bitowych, a w przypadku 64 bitowego zarówno z 32 jak i 64 bitowych. Wersja x64 obsługuje także więcej ramu. Przed zakupem systemu sprawdź dostępność sterowników, żebyś później nie żałował.

(p@wel) #3

Jak przeszukasz forum to na pewno znajdziesz mnóstwo informacji na ten temat.

Zacznij od tego tematu

Jak wpiszesz w Google coś w stylu Windows 7 32bit VS 64bit, to dowiesz się jeszcze więcej.

Milej lektury!

(Potato10) #4

Obsługa ramu to najmniejszy plus korzstania z 64bitów (przynajmniej dzisiaj kiedy mało kto używa dziesiątek gigabajtów. Ale jeżeli znajdziesz sterowniki do sprzętu, to zdecydowanie 64bity (nawet jeżeli będziesz musiał ciut więcej wydać).

(Gorgoroth) #5

Po pierwsze to nie x32, a x86.

Po drugie kupując Win 7 w wersji BOX dostaniesz 2 płytki - jedna z wersją 32-bit, natomiast druga z systemem 64-bit. Więc czego dotyczą wasze dywagacje na temat różnicy w cenie systemów x86 i x64? Czyżbym czegoś nie rozumiał?

Dodam również, iż na x64 nie wykonasz aplikacji 16-bitowej oraz 64-bitowy system może pożerać ciut więcej RAMu :wink:

Od 24 lipca korzystam z Siódemki w wersji x64 i jest wszystko ok tak więc nie znam przeciwwskazań dla tego systemu jeśli uważasz, ze Twój komp spełnia wymagania.

Co do sterowników to tak jak mówią koledzy - muszą być obowiązkowo pod architekturę x64, gdyż inne nie "podejdą". Sterowniki muszą współpracować z jądrem systemu i dlatego m. in. właśnie muszą być odpowiednie.

(p@wel) #6

Moim zdaniem obsługa powyżej 4GB RAM-u przez system 64 bitowy jest ogromną przewagą nad systemem x86 i jedną z większych zalet (przynajmniej na dzień dzisiejszy). Może nie używamy jeszcze dziesiątek gigabajtów, ale 4GB to już chyba minimum a bardzo często spotyka się 6-8BGB RAM-u.

(Gorgoroth) #7

Zgadza się, x64 jest po prostu przyszłościowy i bardziej uniwersalny choćby ze względu na obsługę większych ilości RAMu. Teoretycznie może się zdarzyć aplikacja, które nie uruchomi się na takim systemie, jednak ja z takim programem nie spotkałem się.

(p@wel) #8

I wątpię żebyś się kiedykolwiek spotkał, chyba ze jesteś fanem klasycznych, ale i starych aplikacji... Systemy 64-o bitowe nie obsługują aplikacji 16-to bitowych...

(Gorgoroth) #9

Czyżbym tego nie napisał wcześniej? :stuck_out_tongue:

(MaRa) #10

A ja mam 2GB i jeszcze nigdy całości nie wykorzystałem.

(p@wel) #11

Ajjj, sorry! Naprawdę mi to umknęło. :wink:

A jak to się ma do tematu?

(Adrianek) #12

A ile tak naprawdę pamięci RAM obsługuje system o architekturze x86? Pytam, ponieważ czytając na ten temat spotkałem się z różnymi wielkościami - 4 GB, 3,5 GB, 3,25 GB.

(Gorgoroth) #13

Z mojej wiedzy wynika, iż jest to 3,25 GB.

Podobno Vista widzi np. 4 GB, ale nie wykorzystuje całej dostępnej pamięci.

(somekind) #14

Posiada 4GB pamięci adresowej, z której część jest przeznaczona na zaadresowanie sprzętu innego niż RAM, więc ostateczny wynik zależy od podzespołów w konkretnym komputerze.