Jaka różnica w x32 a x64

Chciałbym sobie kupić ten nowy Windows 7. Mój komputer spełnia wymogi Windows 7 x64. Czym one się różnią, czy jest dużą różnica w cenie, który sobie wybrać? Dziękuję !!

Rożnicę w cenie sprawdź w sklepie, w którym chcesz kupić system (generalnie cena przeważnie jest taka sama). W przypadku windowsa 32 bitowego możesz korzystać z aplikacji 32 bitowych, a w przypadku 64 bitowego zarówno z 32 jak i 64 bitowych. Wersja x64 obsługuje także więcej ramu. Przed zakupem systemu sprawdź dostępność sterowników, żebyś później nie żałował.

Jak przeszukasz forum to na pewno znajdziesz mnóstwo informacji na ten temat.

Zacznij od tego tematu

Jak wpiszesz w Google coś w stylu Windows 7 32bit VS 64bit, to dowiesz się jeszcze więcej.

Milej lektury!

Obsługa ramu to najmniejszy plus korzstania z 64bitów (przynajmniej dzisiaj kiedy mało kto używa dziesiątek gigabajtów. Ale jeżeli znajdziesz sterowniki do sprzętu, to zdecydowanie 64bity (nawet jeżeli będziesz musiał ciut więcej wydać).

Po pierwsze to nie x32, a x86.

Po drugie kupując Win 7 w wersji BOX dostaniesz 2 płytki - jedna z wersją 32-bit, natomiast druga z systemem 64-bit. Więc czego dotyczą wasze dywagacje na temat różnicy w cenie systemów x86 i x64? Czyżbym czegoś nie rozumiał?

Dodam również, iż na x64 nie wykonasz aplikacji 16-bitowej oraz 64-bitowy system może pożerać ciut więcej RAMu :wink:

Od 24 lipca korzystam z Siódemki w wersji x64 i jest wszystko ok tak więc nie znam przeciwwskazań dla tego systemu jeśli uważasz, ze Twój komp spełnia wymagania.

Co do sterowników to tak jak mówią koledzy - muszą być obowiązkowo pod architekturę x64, gdyż inne nie “podejdą”. Sterowniki muszą współpracować z jądrem systemu i dlatego m. in. właśnie muszą być odpowiednie.

Moim zdaniem obsługa powyżej 4GB RAM-u przez system 64 bitowy jest ogromną przewagą nad systemem x86 i jedną z większych zalet (przynajmniej na dzień dzisiejszy). Może nie używamy jeszcze dziesiątek gigabajtów, ale 4GB to już chyba minimum a bardzo często spotyka się 6-8BGB RAM-u.

Zgadza się, x64 jest po prostu przyszłościowy i bardziej uniwersalny choćby ze względu na obsługę większych ilości RAMu. Teoretycznie może się zdarzyć aplikacja, które nie uruchomi się na takim systemie, jednak ja z takim programem nie spotkałem się.

I wątpię żebyś się kiedykolwiek spotkał, chyba ze jesteś fanem klasycznych, ale i starych aplikacji… Systemy 64-o bitowe nie obsługują aplikacji 16-to bitowych…

Czyżbym tego nie napisał wcześniej? :stuck_out_tongue:

A ja mam 2GB i jeszcze nigdy całości nie wykorzystałem.

Ajjj, sorry! Naprawdę mi to umknęło. :wink:

A jak to się ma do tematu?

A ile tak naprawdę pamięci RAM obsługuje system o architekturze x86? Pytam, ponieważ czytając na ten temat spotkałem się z różnymi wielkościami - 4 GB, 3,5 GB, 3,25 GB.

Z mojej wiedzy wynika, iż jest to 3,25 GB.

Podobno Vista widzi np. 4 GB, ale nie wykorzystuje całej dostępnej pamięci.

Posiada 4GB pamięci adresowej, z której część jest przeznaczona na zaadresowanie sprzętu innego niż RAM, więc ostateczny wynik zależy od podzespołów w konkretnym komputerze.