Jaka szkoła po gimnazjum i na czym się teraz skupić?

(Cyganek 1920) #1

Witam,

Interesuje mnie informatyka i chętnie bym został informatykiem lub coś w tym stylu, bo tylko to mnie kręci, a jakoś muszę w przyszłości na chleb zarobić.

Jestem uczniem pierwszej klasy gimnazjum i mam kilka pytań na temat informayki.

Na czym mam się teraz (w gimnazjum) skupić. Chodzi mi o to, że słyszałem coś na temat fizyki, języków obcych i matemetyki.

Jaką szkołe mam wybrać po gimnazjum? Technikum jakieś czy licemu?

I coś dokładniej na ten temat. Przykładowo teraz kumpel jest w technikum (kierunek grafika), a jest też programista i inne chyba jakieś kierunki.

Chciałbym się coś na ten temat dowiedzieć.

Co wy polecacie?

Czemu piszę dopiero teraz skoro mam jeszcze tyle czasu?

Bo chcę sie dowiedzieć na jakich przedmiotach mam się skupić, bo to raczej ważne.

(Zbyszek Pyttel) #2

Nie wiem jak będzie u Ciebie, ale słysząc opowieści o naszym technikum informatycznym, zaczynam wątpić w sens jego istnienia. U nas jedną lekcję ktoś robi, reszta na CS-ie, później siecią przesyłają między sobą i dwie lekcje grają w CS-a...

(Cyganek 1920) #3

Generalnie chodzi mi o to, aby nie mieć za dużo fizyki, matmy ani innych taki przedmiotów, bo zabardzo nie chce mi się uczyć, a informatyka może być, bo to mnie kręci, a jakąś pracę mieć muszę.

(Frankfurterium) #4

Ucz się wszystkiego. Lepiej być informatykiem mądrym niż głupim. Potem ucz się tego, co będziesz zdawał na maturze. A dopiero w domu po lekcjach baw się w informatyka. Rób strony w HTML, potem spróbuj jakiegoś języka programowania (Python?).

(krzysiekx) #5

Ja myślę, że teraz w gimnazjum powinieneś nabyć trochę wiedzy ogólnej i do tego dodać coś od siebie z wybranej dziedziny np. jakiś język kodowania jako hobby - będziesz miał później lepszy start w szkole średniej. A do szkoły średniej idź na to co naprawdę Cię interesuje - jeśli jest to informatyka i poważnie masz do tego "bakcyla" to śmiało. W szkole średniej radziłbym się skupić bardziej na przedmiotach zawodowych by odpowiednio przygotować się do egzaminu zawodowego - teraz potrzebujemy specjalistów w danych dziedzinach a nie ludzi "co wiedzą wszystko a tak naprawdę nic". Niestety fizyka, matematyka etc. jest wszędzie, system edukacji pod tym względem kuleje. Będziesz je musiał jakoś odbębnić niestety. Oczywiście jestem bardziej za technikum niż za liceum, zawsze po zdaniu egzaminu zawodowego jeden papier więcej.

(lith) #6

jak masz marne technikum w mieście to nawet na nie nie patrz, tylko LO i studia. jak masz jakieś technikum na dobrym poziomie to możesz rozważyć, ale np. ja bym celował w wyższe od razu. Na pewno bym nie robił najpierw technika, potem studia, bo to niepotrzebne przeciąganie.

(Cyganek 1920) #7

Raczej wybiorę technikum, ale co dokładniej mi możecie na ten temat powiedzieć? I co po technikum?

I czy znajdę jakąś pracę?

(system) #8

Kolo ja mam prawie magistra i nie mam pracy odpowiedniej

Ucz się a później spadaj za granice bo tylko tam się dorobisz kasy ... za granica pracując nawet fizycznie zarobisz tyle co w Polsce informatyk

(Black Belfegor) #9

Jesteś w pierwszej klasie gimnazjum, sporo może się jeszcze zmienić przez 2 kolejne lata, choć ja wiedziałem, że jak nie informatyka to nie mam pojęcia co innego.

Skończyłem technikum, obecnie studiuje na PG niejako kontynuując wybrany w gimnazjum kierunek.

W technikum okazało się, że sporo osób które uważały, że kręci ich informatyka minęło się z powołaniem i po pierwszym roku pozostało im obębnić pozostałe 3 lata.

W technikum niby zmarnowałem rok, na zdobycie zawodu, ale za to mogę sporo wpisać do CV (umiejętności po zakończeniu praktyk, przygotowanie zawodowe, naprawdę całkiem spoko to CV wygląda wypisując umiejętności które posiadłęm), ułatwiło mi start na PG z przedmiotów informatycznych, niestety przynajmniej w moim technikum fizyka i matma była dosłownie kpiną i jej poziom odbił mi się na studiach, ale się trzymam 3ci rok :smiley: .

W technikum nigdy nie przemęczałem się, powiedziałbym, że się obijałem się przez 4lata, takie wydają mi się wszystkie technika :wink: choć egzamin zawodowy zaliczyłem bez problemu.

W liceum raczej większość sam będziesz musiał chcieć robić, programować itd.

Takie jest moje skromne zdanie.