Jaka to wersja windowsa

Czy to jest pełna wersja windowsa http://www.novatech.co.uk/novatech/prod … 00001.html ,bo sama wersja 64bit oem jest droższa http://www.novatech.co.uk/novatech/prod … 00977.html .

OEM kupuje sie tylko do nowego sprzętu, drugi link to BOX w cenie preorder, a więc niższej od ceny retail. I to tego BOXa możesz jedynie legalnie zainstalować na kompie starszym niż 3 mce

A czy ten za 69.99 bede mogl zainstalować przy zmianie kompótera czy zostanie przypisany tylko do jednego na którym go aktywuje

Niestety tylko do 1 PC

W takim razie czy wogle jest taka wersja windowsa 7 którą mogłbym instalować przy zmianie komputera, czy wszystkie są na stałe przypisywane do jednej płyty głównej, bo chciałbym go teraz kupic ,ale za miejwięcej pół roku chce zmienic płyte główną procesor pamięć ram i grafike

Czemu nie może zainstalować tego OEMa? Skąd ktoś będzie wiedzieć jaki stary mam komputer? Komputer poskładałem dobre 2 miesiące temu i planuję dopiero gdzieś za pół roku przejść na Windows 7 to muszę kupić wersje box? Czy ktoś by wyjaśnił dokładnie o co w tym biega?? Bo mnie też to interesuje!!

Takie są zasady licencjonowania w Microsofcie ( tak wiem, chore). Ale właśnie cena OEM jest niższa od BOX dzięki umowom z producentami sprzętu*, integratorami* i resellerami*. Zniżka ta stanowi w zasadzie formę łapówki, ale to sprawa na odrębny temat. Natomiast BOX jest produktem dla tych, którzy mają już komputer od pewnego czasu. M.in po to wprowadzili sobie termin 3 mcy jako ważności prawa do licencji OEM. Ostatnio miałem taką sytuację. Kobieta nie mogła kupić licencji na office 2k7 w wersji Basic OEM i wciągnąć to na firmowy komputer. Musiała ze wgledów wymagania _absolutnej_ legalności kupić wersję BOX, przepłacając prawie dwukrotnie.

Wracając do pytania @klaudek1974. Nikt nie zabrania sprzedać tobie OEMa. Ty instalując go na starszym komputerze łamiesz licencję tegoź OEMa, chcąc być legalnym musisz kupić wersję box.

@scisly, po zmianie gratów w komputerze klucz siódemki użyty wcześniej co prawda wpiszesz, ale nie aktywujesz już go legalną metodą. W bios każdej płyty gł. umieszczone są informacje, które aktywator wykorzystuje generując klucz produktu i wysyłając wynik końcowy aktywacji na serwery microsoftu ( google —> SLIC). Ratuje ciebie wersja box, z tym że na 3 bądź 5 komputerów, standardowo box jest tylko na 1PC.

* Jestem jednym z nich.

Rozumiem. Teraz mam zainstalowany kupiony ponad 3 lata temu XP OEM. Jest już na 3 komputerze zainstalowany. Czyli mogę powiedzieć ze mam legalny system nie legalnie? A z tym Windows 7 to naprawdę jak zmienię komputer to mogę go już wyrzucić? Pozdrawiam!!

To co na używanym kompie kupionym od kolegi i kupionym Windowsem OEM w sklepie nie mogę sobie zainstalować tego systemu? Skąd Ty takie informacje masz, bo jestem bardzo ciekawy?

Skąd Ty w ogóle takie informacje masz, podziel się źródłem?

Tak, istnieje, jeśli chcesz zmieniać kompa i korzystać z tego samego systemu musisz kupić wersję na licencji BOX.

Tylko OEM przywiązuje się do komputera. Jeśli planujesz zmienić jednorazowo płytę główną a chciałbyś zaoszczędzić i kupić tańszą wersję, to poczekaj te pół roku i dopiero wtedy kup nowy system. Jeśli potrzebujesz systemu “na biegu” to zainstaluj sobie jakiegoś Linuksa na przykład Ubuntu “a nóż, widelec” Ci się spodoba i stwierdzisz, że można żyć bez Windowsa :slight_smile:

Pozdrawiam!

PS. Co do Ubuntu, nie zamierzam nikogo namawiać ale wspominam, bo warto znać alternatywy :slight_smile:

Źródłem jest szkolenie licencyjne :slight_smile:

Oczywiście wyrwałeś zdanie z kontekstu. OEM dla nowych PC, BOX też, ale w Polsce nikt nie kupuje Boxa razem z komputerem bo to idiotycznie niemądra decyzja. Cena jest głównym czynnikiem ;]

Co do przywiązywania licencji do sprzętu. _KAŻDA_ wersja aktywuje się tylko raz na danym sprzęcie, wymieniasz płytę główną —> masz problemy z aktywacją. Nawet jeżeli jest to ta sama płyta tego samego producenta. Za wszystko odpowiada zawarty w każdym BIOSie SLIC.

Oczywiście wiesz, że licencja OEM na komputer kolegi jest własnością tegoż kolegi ? A także to, że nie może ona być udostępniona osobom trzecim ?

Tak stanowi licencja, ale oczywiście życie pokazuje, że jest inaczej. Z automatu zapis ten w świetle naszego prawa staje się martwy.

Po pierwsze licencja nie może być własnością a właścicielem systemu jest Microsoft a nie użytkownik końcowy. Po drugie Licencja OEM przecież nie zabrania odsprzedaży systemu, warunek jest jeden, system musi być odsprzedany tylko i wyłącznie z komputerem, na którym został aktywowany.

Źródło: http://www.microsoft.com/poland/licencj … y/oem.aspx

Taki sam zapis mam w licencji na Windows Mobile w moim telefonie.

Natomiast licencja BOX owszem aktywuje się ale nie jest związana z komputerem, wymieniasz komputer po usunięciu systemu ze starego kompa możesz legalnie instalować na innym, BOX oprócz tego posiada wsparcie techniczne od Microsoftu, gdy wsparcia dla OEM zobowiązany jest udzielać nie Microsoft a producent komputera, z którym został dostarczony system, czyli jeśli kupisz system na licencji OEM bez komputera to sam sobie udzielasz wsparcia technicznego. Zresztą jakby było jak piszesz to jaki sens by było płacić 2 razy więcej za to samo, nie licząc wsparcia technicznego?

Ja nie wiem, gdzie Ty się szkoliłeś z tego licencjonowania, jeszcze jak napiszesz że w Microsoft to nie uwierzę.

Pozdrawiam!

Uświadom mnie dlaczego ??

Jeżeli ktoś często zmienia sprzęt, to bezsensownym będzie zakup za każdym razem wersji OEM, bo legalnie nie będzie mógł go zainstalować na nowym sprzęcie.

Pewnie u Stallmana się szkolił :lol: