Jaka vista do tego procesora i czym to się różni?

Witam mam laptopa z procesorem intel Core Duo 2 i mam wgraną Viste 32 bit. Nie powinna być Vista 64bit? I czym to się różni?

Różni się długością słowa wykorzystywaną przez procesor i zwiększoną przestrzenią adresową. W przypadku kiedy masz więcej niż 4GB pamięci wirtualnej system 32 bitowy nie jest w stanie zaadresować takiej ilości ramu.

Są jeszcze dodatkowe benefity wynikające z długości słowa, ale to raczej tylko specjalizowane programy wykorzystują (kodery, raytracery, inne obliczeniowe cuda)

Czyli przy 2GB ramu i tyle samo pamieci wirtualnej 32 bitowy system jest odpowiedni?

zostaw 32 bitową

http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind … -questions

troszke podpowiedzi na forum też znalazłem

vista-64bit-czy-32bit-t215447.html?hilit=vista%2032%20bit#p1428302

Mam wgranego oryginała 32 bit więc musi zostać, a czuję, że 64bit by lepiej chodzil. Ogólnie nie jestem zadowolony z tej Visty, albo zrobil bym recovery tylko musze przegrać dane na jakieś nosniki.

Daruj sobie system z recovery, lepiej od jakiegoś znajomego pożyczyć Vistę w takiej samej wersji co masz na naklejce.

Zapewniam, że po upie do SP2 będziesz szczęśliwym posiadaczem Visty.

Mam właśnie z dodatkiem SP2 zainstalowanym, problem polega na tym, że nie mam płyty oryginalnej ani kogoś kto posiada taką. Na naklejce mam serial’a Visty.

No to pozostaje internet, albo subskrypcja TechNet albo coś innego, ale uważaj na wersje podobno niemodyfikowane. Zobacz: uszkodzony-plik-factory0-fpt-jak-odzyskac-system-t490387.html, ogólnie co do przeinstalowywania systemów itp. usunieta-calkowicie-partycja-recovery-zrobic-t489674.html Ważne, żeby to była ta sama edycja (np. Home Premium), na którą posiadasz klucz na naklejce. Typ systemu (32-bitowy czy 64-nitowy) niezbyt ma znaczenie. Klucz pasuje, to użytkownik decyduje z jakiej architektury korzysta, Microsoft sam tak mówił http://www.dobreprogramy.pl/Microsoft-o … 14016.html

Możesz zainstalować system bez SP2, a potem zainstalować Service Packi.

System 32-bitowy (x86) zainstalujesz na komputerze z procesorem 32 i 64-bitowym. System 64-bitowy (x64) zainstalujesz tylko na komputerze z procesorem 64-bitowym. Czy wybrać system 32 czy 64-bitowy? Polecam temat windows-x64-czy-x86-t491075.html i forumową wyszukiwarkę.

Klucz spisz w bezpieczne miejsce, bo naklejka nie będzie możliwa do odczytu po pewnym czasie użytkowania laptopa.

Zamiast recovery z preinstalowanym oprogramowaniem producenta laptopa wykonuj kopie bezpieczeństwa poprzez narzędzia wbudowane w system (http://windows.microsoft.com/pl-pl/wind … nd-restore, więcej w Google: kopie zapasowe Windows 7), albo przy użyciu narzędzi firm trzecich, np. bezpłatny Paragon Backup & Recovery 2012 Free paragon-backup-recovery-2012-free-obrazy-dyskow-t485887.html Tak to działa; program robi obraz dysku albo partycji, a kiedy np. system padnie, to można odtworzyć ów obraz i wszystko jest w takim stanie, w jakim było w momencie tworzenia obrazu dysku lub partycji. Zobacz też tutaj: nowy-laptop-win7-duzo-zbednego-softu-jak-zrobic-recovery-t490680.html

Odnośnie czystej instalacji Visty/7, więcej na ten temat można przeczytać w felietonie “Czemu Vista chodzi wolno?” http://www.dobreprogramy.pl/Czemu-Vista … 11413.html i w mojej wiadomości tutaj: problem-uruchomieniem-systemu-t491976.html (patrz od pkt. 5).

W jaki sposób sprawdzić czy posiadamy zainstalowany system 32 czy 64-bitowy?

  1. Start - prawy przycisk myszy na Komputer - Właściwości

http://imgup.pl/di-CULT.png

  1. W oknie, które zostanie otwarte interesuje Cię pozycja Typ systemu

http://vpx.pl/i/2012/06/17/P0MJI.png

Powodzenia i pozdrawiam!