Jaka wersja windows jak sprawdzić

Witam.

Chcę się dowiedzieć jakiej wersji systemu używam, mam XP Professional i procesor AMD 64 X2 Dual Core 4400+ lecz nigdzie nie mogę znaleźć wersji systemu 32 czy 64 bit.

Pytam bo podobno różnica w działaniu systemu 64 bitowego na procesorze 64 bitowym jest większa niż działanie 32 bitowego systemu na 64 bitowym procesorze.

Próbowałem już z wiersza poleceń:

winver

Mój komputer>Właściwości>System

i nigdzie nie pisze jaki system, dodam jeszcze, że posiadam wersję PL.

Win XP 64 jest mało popularny i nigdy oficjalnie nie było w języku polskim. Jestem przekonany, że posiadasz wersję 32 bit.

Tak na szybko?

Jeżeli przy starcie systemu pojawia Ci się logo “Windows XP x64 Edition” i posiadasz dwa foldery: “Program Files” oraz “Program Files (x86)”.

Jak napisał Cedar, nie ma wersji PL.

Windows XP x64 jest tak naprawdę trochę zmienionym Windows Serwer 2003 (Windows NT 5.2) - więc widać to w winver.

Tak powtórzę to co mówili poprzednicy w przypadku Windows XP od razu widać, że używasz 64 bitowej edycji Windows XP - już przy starcie pojawia się komunikat - Windows XP x64bit. Więc jestem pewien, że korzystasz z tradycyjnej 32 bitowej edycji tego Windowsa…

Zwłaszcza, że spolszczenie XP’ka x64 w oficjalnej wersji nie zostało nigdy wydane, co utwierdza mnie w przekonaniu, że korzystasz z XP x32bit…

Ale zawsze możesz sam to sprawdzić tworząc plik z rozszerzeniem .nfo, gdzie pokaże Ci się wtedy pełna specyfikacja komputera i nazwa Windowsa z którego korzystasz

Ok dzięki czyli zostanę przy wolnym systemie na szybszym procesorze.

Można temat zamknąć.

Zawsze możesz zmienić system na nowszy, jak np. Windows Seven - jeśli masz duży dysk, 2 i więcej GB ram i dobry procesor, to spokojnie możesz się na ten systemik przesiąść. Tam już nie ma takich ceregieli przy używaniu 64bitowych edycji systemu:)