Jaką wersję systemu wybrać, 32 czy 64-bitową?

Ram 3GB

karta graficzna Asus EAH4350 series

Procesor AMD athlon II X2 245 Processor

Płyta główna NVidia nForce 520LE

Na taki komputer lepiej 32/64 bity?

Jeśli to procesor 64b to system 64b.

Kompetnie nie widzę zalet systemu 64 bit poza tą, że może obsługiwać więcej pamięci niż 4GB, co czasmi oczywiście jest przydatne np. przy obróbce filmów czy tworzeniu pulpitów wirtualnych, ale nie wszystkim jest to potrzebne.

Poza tym ze starszym sprzętem mogą być same kłopoty bo drukarki, skanery, karty muzyczne, graficzne itd muszą mieć wowczas sterowniki 64 bit, również z niektórymi programami mogą być też kłopoty, a programów 64bit jest jak na lekrstwo.

Zwolennicy systemów 64 bit często mówią: “…ale w przyszłości…”

Z tą przyszłością komuterową, to jest jednak tak, że po 5 latach komuter uznajemy za staruszka i kupujemy nowy bo stary w żaden sposób nie przystaje do rzeczywistości.

Zdecydowanie wersję x64

Wybierz wersję x86-64 bitową. To jest już wystarczająco dużo pamięci dla takiej wersji systemu. O sterowniki nie musisz się martwić są już dawno dostępne.

“…Dawno dostępne…” dobry dowcip, to może wskażesz mi sterowniki do mojej DAWNEJ, chyba 8-letniej karty muzycznej: SoundBlaster Live! i jeszcze do drukarki: HP DeskJet 720C. Mogę sobie oczywiście kupić nową drukarkę lub nową kartę muzyczna ewentualnie korzystać z beznadziejnej karty zintegrowanej, ale jak na razie nie mam na to ochoty.

Oczywiście ani mi w głowie odradzanie komuś instalacji systemu 64bit, a tylko informuję o możliwych komplikacjach.

Owszem nie do każdego archaicznego sprzętu są sterowniki pod nowsze systemy.

A po co mu 64bit? Nie to że odradzam, ale nie ma aż tak super hiper ultra megaśnego sprzętu żeby taką wersję instalować. Gdyby miał więcej niż 4 gb ramu to nie ma wątpliwości. Ja ostatnio na podobnym sprzęcie (miał 4 gb ram) dorzuciłem drugą kość(i było 2x4 gb) to musiałem przejść z 32 bity na 64 bity. Nie widzę żadnej różnicy, a sterowniki… tak. Sterowników jest mało, a te z 32bity nie zawsze działają.

Jednym słowem… 32 BITY!!

Pod koniec ery archaicznej powstało dopiero życie na Ziemi więc nic dziwnego. :slight_smile:

Ciekawe, że określenie ‘dawno’ jest określeniem bardzo względnym.

‘Dwa lata temu’ dla 4latka to jest bardzo, bardzo dawno i prawie nie pamięta. Dla 15latka ‘dwa lata temu’, to jest właśnie dawno, a dla 30latka, to nie tak bardzo dawno. Z kolei dla 80latka ‘dwa lata temu’, to jest prawie jak wczoraj. :slight_smile:

Z najnowszy sprzętem też są nieraz problemy jeśli chodzi o sterowniki i widziałem wiele takich pytań z prośbą o pomoc. Ostatnio choćby tutaj:

http://forum.dobreprogramy.pl/klawiatura-genius-12e-usb-win-brak-sterownikow-t479576.html#p3024350

Może coś doradzisz?

Ja mam bardziej wymagający OS bo Server W2K8 R2 X64 i 2GB ram i jakoś nie narzekam (nawet podczas zabawy w MS FSX nie bierze więcej jak 1.7GB), podczas normalnej pracy czy obróbce grafiki [amatorskiej] nie mam problemów z wydajnością więc nie widzę sensu bawić się w 32Bity jak można x64 miec.

[problemy z driverami to kwestia certyfikatów bo nie wszystkie stery są podpisane cyfrowo i nie instalują się automatycznie]

Tylko 64 bit,

to że działa na słabszych maszynach gorzej to mit. Sam pamietam wzrost wydajności w 64 bitowym ubuntu 7.04 czy 7,10 na sepronie 3000

idź i kup oryginał warto