Jaką wersję Ubuntu wybrać? 32 bitową czy 64 bitową


(Lukasdrw) #1

Witam! Oto specyfikacja mojego laptopa:

ASUS K70IO

Procesor: Intel Core 2 Duo T6400 ~ 2 GHz

Karta graficzna: NVIDIA GeForce GT120M (1GB pamięci video)

Pamięć RAM: 4GB

Dysk: 320GB

Zastanawiam się nad zmianą systemu operacyjnego na Linux Ubuntu i tu pojawia się moje pytanie: jaką wersję wybrać? 32 bitową czy może jednak 64 bitową? Chodzi mi głównie o to, która wersja jest stabilniejsza w codziennym użytkowaniu i czy nie ma problemów z uruchamianiem programów z Windows na wersji 64 bitowej? Z góry dzięki za odpowiedzi.


(Mutant5) #2

Osobiście bym instalował 64 bitową. Obydwie wersje są stabilne, żadna nie sprawia problemów z programami jak i w codziennym użytku. Sam na moim netbooku miałem i tą i tą, ale ze względu na małą ilość ram wybrałem 32 bitową.


(Severus) #3

x64


(RubasznyRumcajs) #4

Jeżeli zależy ci na odpalaniu programów windowsowych to polecam zostać przy Windowsie. WINE i inne rzeczy to zabawki jeżeli zależy ci na stabilności i niezawodności.


(IrasB) #5

Przy takim sprzęcie spokojnie 64-bit, co do uruchamiania programów Windows bywa różnie, pomocne bywają Wine i PlayOnLinux.


(Lukasdrw) #6

A jak wygląda sprawa z zużyciem energii w Linuxie? Tzn. czy czas pracy na akumulatorze jest podobny jak czas pracy na Windows? Pytam, ponieważ czytałem że na Linuxach są problemy z krótko działającymi akumulatorami w laptopach.


(Mutant5) #7

Dokładnie. Mi Ubuntu trzyma zauważalnie gorzej od siódemki. Tak na oko o dobre 30% gorzej.

Jak zależy Ci na baterii pozostań przy Windowsie, siódemka naprawdę dobrze zarządza baterią.


(Admin) #8

U mnie niestety to się potwierdza. Lenovo G770 - Win7 - 4h, Ubuntu 11.10 i 12.04, Mint 12 i 13, Lubuntu 13 - 3 godziny to marzenie:( Na tym polu jednak Windows dużo lepiej - tzn. może nie Windows ale wsparcie…


(mistrz1) #9

A u mnie nie zauważyłem szybszego zużycia baterii na Kubuntu 12.04 w porównaniu do Visty. Pewnie to zależy od indywidualnej konfiguracji systemu. Przy parametrach Twojego laptopa sugeruję wybrać 64bity.


(Kowal155) #10

Nie wiem czy to de facto od tego zależy, ale jak mój acer pod windą trzyma 2,5h tak ubuntu 12.04 trzymał rzeczywiście tylko 1,5-2h. Zmieniło się to po aktualizacji kernela (jądra systemu) do najnowszej wersji. Szybki tutorial google (również moja standardowa procedura przy windowsie, dlatego ataki na linux’y co do for i szukania po googlach jakiejkolwiek pomocy są śmieszne, bo systemowa pomoc Windowsa zawsze zatrzymuje się w punkcie nierozwiązania problemu i na pytaniu “czy to Ci pomogło?” :P, w związku z czym też zawsze kłania się wujek google), dwie-trzy komendy przekopiowane do terminala i voila. Bateria nawet kilka minut względem Windowsa zyskuje na ten moment.


(ra-v) #11

Główny problem to taki że niektóre środowiska biorą dość dużo. U mnie najwięcej Unity, potem KDE i GNOME 3.

Zdarza się że niektóre dystrybucje nie mają standardowo zainstalowanych pakietów do obsługi oszczędności energii (np. skalowania częstotliwości procesora). Osobiście nie trafiłem na taką dystrybucję w ostatnich 2-3 latach, ale na forach widzę że ludzie jakimś cudem trafiają.

Może jądro, może GUI - system 12.04 chodzi ociężale, u mnie na stacjonarce obciążenie w spoczynku nawet skakało dość mocno, dlatego też mogło brać prąd niepotrzebnie.