Jaka wielkość plików stronnicowania (wymiany)?

Mam dwa dyski, 4 GB RAM i Win 7 64bit. Szukałem w internecie, ale tyle opinii co postów. Co radzicie?

Kiedyś się używało przelicznika SWAP=2 lub 3 x RAM, czyli w Twoim przypadku SWAP to 8 lub 12 GB.

Myślę jednak, że wiele zależy od tego, jakich programów używasz i do czego służy Ci ten komputer. Jeśli brakuje ci pamięci RAM, warto pomyśleć o jej dołożeniu.

Zgadzam się z przedmówca ale jeżeli nie masz jak narazie zamiaru dokupywać pamięci ram to możesz ustawić na każdym z dysków po 4 Gb dla pagefile (czyli właśnie 8gb razem). Takie coś usprawni dodatkowo wymianę dysk - system gdyż będą pracować 2 dyski *chyba ze 1 to ssd to nie opłaca się go ,marnować’’ *

Oba to “normalne” twardziele. A nie lepiej ustawić tylko na dysk, który nie jest systemowy. W końcu dysk C zwasze ma coś do roboty, a na komputerze robie strony internetowe i grafikę. Nie zdarza mi się używać więcej niż 2,5 GB, czasami skoczy do 3GB, ale to jak się np. pętla nie zamknęła i serwer mieli xD

http://techformator.pl/ustawienia-pamieci-wirtualnej-w-windows/

Obecnie mam tak:

pamiwirtualna.png

Gdy natomiast usuwam plik wymiany z partycji systemowej to pojawia się komunikat:

waciwocisystemu.png

A dlaczego zaczęło Cię to interesować?

Czy system zaczął Cię informować o problemach z plikiem wymiany albo brakiem pamięci?

Plik stronicowania masz ustawiony fatalnie! Na partycji C ustaw “Rozmiar niestandardowy” początkowy i maksymalny = 512 MB, na partycji D ustaw “Bez pliku stronicowania” i restart komputera. Przy 4 GB pamięci fizycznej będzie Ci to działało optymalnie.

Dla upewnienia się radzę pobrać i uruchomić ten gadżet: http://majorgeeks.com/System_Monitor_II_d6944.html i poobserwować kilka dni pracę pliku stronicowania (Page). Jeśli nie będzie bliska 100% przy mocno obciążających aplikacjach (np. grach), to plik stronicowania (jego wartość) jest OK.

R@z0r , ja na twoim miejscu zostawiłbym to w spokoju i po prostu dołożyłbym RAMu jeżeli brakuje.

Chyba nie rozumiesz zasady działania tego pliku. Plik najlepiej umieszczać na dysku innym niż dysk systemowy gdyż ten pracuje cały czas, trzymając go na innym zapewniamy sobie szybszy odczyt.

Jest tu ktoś po Systemach Operacyjnych, który by się na tym znał czy domysły? Jak nie to czekam do czwartku i po problemie więc jak nie ma nikogo takiego to do zamknięcia od razu. :stuck_out_tongue:

Kompletne nieporozumienie! Rób, jak uważasz. Powtarzam, ustawienia pliku stronicowania masz fatalne!

A umiesz to technicznie wyjaśnić czy takie przeczucie? Co nie zmienia faktu, że dysk nie obciążony jest szybszy od obciążonego xD

R@z0r , po co sobie ubzdurałeś ustawianie tego pliku? Już Ci pisałem, zostaw to w spokoju i jeszcze raz powtarzam: jak brakuje Ci RAMu, to zamiast majstrować przy swapie, dokup kolejne 4GB RAM i będziesz miał spokój. Ja mam właśnie 8GB RAMu, to Windows wykorzystuje mi 20% z tego.

@Piotr92 , też już pisałem, że nie potrzebuje więcej ramu, a plik wymiany jakoś ustawiony musi być więc się chciałem dowiedzieć jak jest optymalnie ale tutaj już raczej się nie dowiem. A rada dokup ram to coś w stylu: “Nie tiuninguj samochodu, jak jest za wolny to kup Veyrona!” albo “Jak nie działa Windows to rób formata!”

Jak sam widzisz, każdy pisze co innego. Ja na swoim laptopie (z 4GB ram) plik stronnicowania pozostawiłem pod kontrolą systemu:

capturexsv.jpg

Dopóki wszystko działa nic nie zmieniam. Tobie też proponuję takie rozwiązanie.

No ale ty w laptopie nie masz 2 dysków…

Nie ma potrzeby ustawiać go, bo Windows samodzielnie sobie ustawia min. i max. rozmiar i potem sam sobie go powiększa jak jest taka konieczność.

System sam zarządza tym plikiem i wie ile mu potrzeba. Ja mam u siebie 4GB i mój plik wymiany ma ponad 6GB. Próbowałem go ostatnio wyłączyć całkowicie i gry uruchomiłem GTA IV zabrakło mu pamięci, różne ceregiele się na ekranie wyrabiały.

Zostaw tak jak jest i nie kombinuj. Ewentualnie ogranicz plik do 512MB, zobacz czy komputer będzie chodził normalnie (powinien działaś szybciej a przynajmniej się włączać). Jeżeli coś będzie nie tak (komunikat od systemu, ze brakuje pamięci i prosi o zamknięcie danej aplikacji w celu zwolnienia wymaganej ilości RAM do poprawnego działania systemu). Ustawisz tak jak było albo dołożysz mu RAMu.

Pozdrawiam,

Xemidra

Im więcej fizycznej pamięci RAM tym ustawienie pliku swap staje się mniej istotne, dla XP przy 3GB RAM i pracy przy plikach graficznych (Photoshop, Corel i często Sony Vegas do wideo) optymalny plik wymiany to u mnie 3500 do 4000MB max. Wtedy nie ma komunikatów o małej ilości pamięci, co działo się przy rozmiarze ok. 2000MB i w czasie pracy przy sporych objętościowo grafikach.

Na laptopie z 1GB pamięci rozmiar pliku wymiany ustawiony na 1200MB jest w tym przypadku z dużym zapasem, dałoby się co prawda obejść na mniejszym pliku, ale po co? System i tak jeśli może korzysta z fizycznej pamięci, a wirtualna przeznaczona jest na mniej istotne elementy programów, nieużywane już biblioteki itp.

Jego całkowite wyłączenie daje więcej szkody niż pozytywnych efektów. Podobnie wygląda sprawa z ustawianiem małego i sztywnego rozmiaru. Korzystniej zrobić mały plik z ewentualną możliwością rozszerzenia np. do 1500MB, wtedy system automatycznie dopasuje jego wielkość gdyby swapu brakło. Nie wpływa to na zwiększony poziom fragmentacji jak niektórzy uważają i zalecają ustawianie sztywnych wartości.

Bardzo dobry efekt daje przeniesienie pliku stronicowania do pamięci RAM, jednak jest to rozwiązanie gdy korzystamy w sposób mało-pamięciożerny z komputera i mamy sporo RAM (zalecane 3-4GB dla XP, 6GB i więcej dla Vista/7). Przyspieszenie pracy jest jednak wyraźnie widoczne.

Pozostała jeszcze kwestia gdy mamy 2 dyski w PC. Wtedy zalecane jest umieścić swap na dysku niesystemowym, o ile nie jest on drastycznie mniej wydajny. Słyszałem nawet teorię, że gdyby tak było to korzystniej system postawić na wolniejszym HDD, a dla pliku stronicowania pozostawić wydajniejszego twardziela.

Ustawianie rozmiaru i miejsca nie jest więc jednoznaczne dla każdego komputera i zależy od ilości pamięci RAM oraz sposobu pracy. Ze względu na mniejszą wydajność nie jest polecane pozostawianie ustawiania pliku wymiany systemowi. Z tego samego względu nie jest to ustawienie domyślne w Windows i polecane wyłącznie do komputerów używanych w firmach, gdzie nie wiemy do końca jakie aplikacje będą uruchamiane i przez to nie możemy optymalnie skonfigurować pliku wymiany. W domowych PC używanych do internetu przy wystarczającej ilości pamięci wystarczy nawet kilka set MB, ale dla optymalnej wydajności (przypominam mały plik nie równa się szybszej pracy PC - można sprawdzić, zapewniam że tak jest) dobrze jest ustawić go w okolicach 1GB do 1,5GB. Nie grozi nam wtedy crash systemu w wyniku małej ilości pamięci, a tak się dzieje gdy jest mało RAM i systemowi brakuje też swapu.

Na potwierdzenie moich słów powyżej jeszcze teoria z wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_wymiany