Jaką wybrać przepustowość łącza?

Witam.

Poradźcie jaką przepustowość łącza mam wybrać, do wyboru mam 2 Mb lub 4 Mb. Teoretycznie wiadomo, że im więcej tym lepiej, tylko pytanie czy w tym przypadku między 2 a 4 będzie jakaś znacząca różnica, np. w otwieraniu jakiejś strony, czy to jednak wszystko zależy z jakiego serwera się korzysta. Wiadomo przy ściąganiu plików będzie to widoczne, więc czy jest sens brać coś niby większego, lecz nie koniecznie szybszego niż te 2, jeśli w 90% u mnie to przeglądanie stron internetowych, radio, ewentualnie jakiś film online, ściąganie bardzo sporadycznie. Jak wy sądzicie? Aha różnica cenowa to około 8 zł.

Z góry wielkie dzięki.

Jeśli różnica to tylko osiem złotych, to zdecydowanie bierz 4 Mbit. Różnica w szybkości łącza będzie widoczna zwlaszcza jeśli chodzi o strumienie video z internetu.

Zgadzam się z poprzednikiem, jeśli różnica to 8zł to nie ma co się zastanawiać i brać 4Mb.

Przy przeglądaniu stron to praktycznie nie odczujesz różnicy (sam niedawno się przesiadłem z 2Mb na 4Mb) a do słuchania radia internetowego to by ci starczyło nawet jakbyś miał tylko 192Kb (średnia jakość strumienia w stacjach internetowych to 128Kb).

Oczywiście rzeczywista prędkość ładowania stron czy ściągania pliku zależy od prędkości w tzw “najwęższym gardle” czyli jak ściągasz z wolnego lub mocno obciążonego serwera to nic ci to nie da jeśli twoje łącze będzie miało większą przepustowość niż łącze serwera.

Dodam jeszcze że istotna też jest prędkość wysyłania (zwykle w reklamach podaje się tylko prędkość pobierania), najlepiej jak jest łącze symetryczne oferujące taką samą prędkość wysyłania jak i pobierania (mało dostawców oferuje takie łącze).

A jeszcze ważniejsza od prędkości łącza jest jego jakość, na http://www.pingtest.net/ można sprawdzić czy łącze jest stabilne i czy nie gubi pakietów (prędkość najlepiej mierzyć na http://speedtest.net/).

Oferuje dużo, tyle że za dużo wyższą cenę.

lepiej brać 4Mb raz taki download i upload chyba że chcesz zaoszczędzić naprawdę i mało kiedy coś pobierasz i wysyłasz to wtedy 2Mb ci wystarczy spokojnie do radyjka czy jakiegoś filmu online :smiley: strony tak samo będą się otwierać.teraz takie czasy że każdy chce mieć jak najwięcej nawet jesli nie jest w stanie wykorzystać swojego łącza

*Przy cięższych stronach jest spora różnica między 2-4 mega… na pewno większa niż przy 4-8.