Jaką zakupić kartę graficzną Radeon czy Geforce

Witam chciałbym szanownych forumowiczów zapytać która karta pod linuxem będzie lepiej działać czy Radeon 7770 czy Geforce GTX 650, otóż pod windowsem wyższą wydajność ma Radeon ale wszyscy wiemy jakie sterowniki AMD są pod Linuxem i tutaj mam pytanie co bardziej opłaca się wziąć. Może ktoś z was zna jakieś testy tych kart pod Ubuntu 12.04 lub nowsze ewentualnie pod inną dystrybucją ?

Jak dla mnie na Linuxa to tylko GeForce, ale mimo że dokładnie tego modelu Radka nie ma w zestawianiu to może sam coś wywnioskujesz

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=nvidia_geforce_gtx650&num=1

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd_nvidia_10cl&num=1

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=27way_linux_gpus&num=1

A ja bym wziął Radka bez zastanowienia.

Kart nVidii nigdy nie miałem, za to z Radeonami nie mam problemów.

Mam Radeona 7670M w lapku i na sterowniki OTWARTYM działa wyśmienicie. Nawet lepiej, niż na zamkniętym.

Radeona bym wziął bo ma właściwie za tę samą cenę dużo większą wydajność, ale AMD dość szybko porzuca wsparcie dla swoich kart i tutaj mnie nie przekonuje do kart AMD

Mieszane uczucia. Na większości dystrybucji mój Radeon chodzi spoko, tylko strasznie się grzeje. Problem naprawia instalacja zamkniętych sterowników. Jest nadzieja, że nowe jądro 3.12 ukróci proceder. Ale… Ubuntu z Compizem wytrzymuje u mnie max parę dni. Potem wszystko się sypie i trzeba ratować system.

NVidia ze względu na support - producent wydaje nawet sterowniki do archaicznych kart.

bzdura zależy od modelu i półki cenowej oraz zastosowania

 

ze sterownikami na Linuksa to tylko nvidia a kolega raczej kupi jakiś nowszy model dostępny na rynku a nie używany

 

co to są słabe karty? zarówno nvidia jak i AMD wydają w każdej nowej linij swoich kart modele bardzo słabe jak i bardzo mocne nawet nowy GT610 będzie wydajnościowo słabszy od 8800GT a ten drugi jest starszy jakieś chyba 7 lat

**** z tymi zamkniętymi sterownikami… Lipa gorsza, niż flash od Adobe. No i od wersji 3.11 kernela jest radeon.dpm , czyli od dobrych kilku miesięcy.

 

___________________________________________________________________________________________

Bez przesady…

 

 

Chodziło mi o ten konkretny przypadek różnica między GTX650 a radeonem 7770 i tutaj mam dylemat bo ten akurat Geforce jest sporo słabszy (a kosztują własciwie tyle samo) od Radeona ale tutaj znowu mam problewm taki że AMD nie daje tak długiego wsparcia do swoich kart jak Nvidia i dodatkowo muszę powiedzieć że parę tutułów włączam przez wine i tutaj znowu Nvidia na tym polu wygrywa moim zdaniem (chociaż może ostatnio się coś zmieniło) i tutaj miałbym pytanie czy ktoś ma radeona z Serii 7750 lub 7770 i napisałby jak te karty się spisują pod Linuxem. Ja generalnie nie jestem przywiązany do żadnej marki i kupuje naprzemian raz Radeony raz coś ze stajni Nvidii.

Wiem że na jądrze 3.12 Geforcy jak i Radeony dostają niezłego kopa wydajnościowego zresztą obecnie taki kernel siedzi w moim systemie. Rozchodzi mi się o to czy kupować Radeona 7770 który na papierze jest kartą bardziej wydajną od Geforca GTX 650 i najprawdopodobniej zrezygnować z dłuższego wsparcia producenta (Nvidia daje dłuższe wsparcie) i trochę liczyć na szczęście że pod Radeonem będzie wszystko mi chodzić jak należy.

Miałem dwie karty od ati i nigdy więcej nie kupię tego szajsu!

Okres wsparcia dla zamkniętych sterowników, to kpina.

Mam od niedawna “podrasowaną” kartę Nvidia Gtx 650 Ti boost i nie ma żadnych problemów w Debianie, Arch Linux, PCLinuxOS, Fedora 19 - bierz śmiało.

 

Wersja sterowników:

Uzupełniając - sterownik 319.17 i obsługiwane karty, m.in. ta w opisie.

 

@up - jakie jądro?

@up

W archu takie:

 

 

Ja korzystam z ATI i nie narzekam - na otwartych sterach. Ostatnie jądra dały ogromny boost dla sterownika radeon oraz rozwiązały problem z zarządzaniem energią także warto.

 

Co do ustawienia zarządzania energią to tutaj jest wszystko ładnie opisane:

https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver