Jaki chipset będzie lepszy? B550 vs. X570 do RAID0 dwóch dysków PCIex4.0

Jaki chipset będzie lepszy? B550 vs. X570 do RAID0 dwóch dysków PCIex4.0 ?

W przypadku chipsetu X570 problem jest taki że chyba każda płyta główna jaką widziałem ma tylko jedno gniazdo M.2 które podpięte jest bezpośrednio pod procesor (Ryzen3900x). Drugie i kolejne są przez chipset.

W przypadku chipsetu B550 w płycie gównej Gigabyte B550 Aorus Master AM4 wszystkie 3 sloty M.2 są podłączone do CPU zatem żaden nie idzie przez chipset.

Pytanie do Was Szanowni Użytkownicy, który sceniariusz da mi najszybszy transfer w Linuxie (głównie liniowy ale nie kosztem pogorszenia innych parametrów - jakichkolwiek o których mogę nie wiedzieć):

  1. Gdy podłączę oba dyski do wyżej wymienionej płyty z chipsetem B550 i utworzę RAID0?
  2. Gdy podłącze jeden dysk do linii CPU a drugi do linii chipsetu X570 i utowrzę RAID0?
  3. Gdy podłączę oba dyski pod chipset X570 i utworzę RAID0 i żaden z nich nie będize siedział w slocie M.2 który jest bezpośrednio podłączony do procesora.
  4. Gdy zrezygnuję z tworzenia RAID0 i podłączę tylko jeden dysk do slotu M.2 który w płycie X570 bezpośrednio łączy się z procesorem bez udziału chipsetu?

Karta graficzna to jakaś byle jaka będzie za 500 zł (komp nie do grania).
Pamięć: 4 sloty zajęte, 32, 64 lub 128 GB RAM razem (nie wnikajcie dlaczego tyle ramu bo niepotrzebna głupia dyskusja wyjdzie piszę tylko czy to by miało negatywny wpływ.

Wszystko będzie się odbywać w Linux Mint.

Hej,

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz tworzyć RAID będzie podłączenie obu dysków do chipsetu na płycie. Tak wskazywałaby logika, ale wiadomo, że w przypadku różnych chipsetów, różnych dysków może być… różnie. Trzeba by to po prostu sprawdzić w środowisku testowym. Wiem, trudno to zrobić próbując wybrać jedną, konkretną płytę.

Pozdrawiam,
Dimatheus