Jaki chipset Intela - H97 czy może Z97 ? Rekonesans

Czołem Wszystkim !!

 

Otóż przyszedł u mnie czas na zmianę płyty i procesora. Jeśli chodzi o procesor sprawę mam mniej więcej “obcykaną”. Mój wybór padł na coś w okolicach Intel Pentium G3220 na podstawce 1150. Problem natomiast pojawia się przy wyborze płyty microATX i może w jakiś sposób będziecie mogli mi pomóc. Nie chodzi mi stricte o podanie konkretnego modelu, lecz o pomoc w wyborze chipsetu. I tak właśnie co wybrać ? Czy coś opartego na H97 czy może nieco wyżej na Z97 ?

Czy możecie pokrótce wymienić jakie są największe różnice patrząc na te dwa rodzaje chipsetów Intela? Wiem, że Z97 raczej dla entuzjastów, natomiast H97 dla userów domowych. Generalnie komp będzie mi potrzebny do prac domowych, może od czasu do czasu jakaś gierka. Chciałbym jednak aby płytka posłużyła mi nieco dłużej. Być może za jakiś czas wymienię procesor na coś z rodziny CORE. Będę wdzięczny za porady.

 

Pozdrawiam: Fixxxer

tutaj wystarczy płyta B85

http://pclab.pl/art55229.html

 

H97

Z97

możliwości podkręcania procesora z odblokowanym mnożnikiem, dodatkowo zgodna podstawka z procesorem Brodwell (możliwość wymiany na ten procesor)

Dzięki za odpowiedź. 

Myślałem nad B85, lecz jak wspominałem nie wiem jak sytuacja będzie wyglądać za jakiś czas, kiedy będę chciał wymienić procesor. Nie chciałbym wówczas wymieniać również płyty. Procek o którym wspominałem, czyli Intel Pentium G3220 jest, że tak powiem, tymczasowo. Nie stać mnie od razu na CORE. Chciałbym zatem płytę, która posłuży mi na raczej dłuższy czas niż na krótszy ;-).

PS. Czy przy H97 również mam odblokowany mnożnik ? W takim razie jakie są najbardziej spektakularne różnice porównując H97 z Z97 ?

 

Fixxxer.

zrozumiała sprawa :slight_smile:

http://www.dobreprogramy.pl/Intel-Z97-czipset-dziewiatej-generacji-dla-Haswelli.-Czego-sie-spodziewac-po-nowych-plytach-glownych,News,56393.html

 

jak chcesz mieć pełną możliwość podkręcania  bez ograniczenia to płyty Z97 wybieraj.

 

Płyty na chipsecie H97 - pamięci do  1600 MHz

Płyty na chipsecie Z97 - pamięci do  3200 MHz 

lepsza sekcja zasilania

lepsza karta dzwiękowa przeważnie Realtek ALC1150 vs Realtek ALC-892 (H97)