Jaki do sieci włączyć drukarkę bez użycia komputera

Witam

Mam w domu małą sieć bezprzewodową (router WiFi EdiMax) na trzy laptopy i pod jeden z nich jest podłączona drukarka. Ponieważ laptopy często zmieniają miejsce użytkowania dość uciążliwe jest bieganie do drukarki i podłączanie jej do któregoś z laptopów aby coś wydrukować. Chciałbym aby drukarka była niezależna od komputera i mogła drukować bez podłączenia do komputera. Z tego co się orientuję to jest mi potrzebny serwer druku, dzięki któremu będę mógł podłączyć drukarkę do sieci i drukować z dowolnego miejsca w domu.

Niestety nie jestem pewien czy rozwiązanie z serwerem druku jest optymalne dlatego proszę o poradę zarówno w metodzie połączenia jak i wyborze sprzętu (zależy mi na niskim nakładzie finansowym).

Dodam jeszcze, że posiadam drukarkę Samsunga ML-2010 która nie jest w tym samym pokoju co router więc wchodzi w grę jedynie połączenie WiFi.

Z góry dziękuję za poradę.

Rozwiązania są dwa zmiana routera z opcją print serwera lub zakup dodatkowego print serwera do routera

http://qoop.pl/Sieci/PrintSerwer-Serwery-wydruku

kszulca , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Wymiana routera jest interesująca ponieważ obecny się sypie i będzie mnie czekać zmiana. Ale pytanie brzmi jak podłączyć drukarkę do routera jeżeli nie chcę ciągnąć kabelków? Dlatego oprócz routera konieczne będzie jakieś urządzonko przy drukarce. Tylko jakie? kolejny serwer druku?

Hej,

Po pierwsze wtedy nie opłaca się inwestować w router z serwerem wydruku - print server w takich rozwiązaniach to wyprowadzenie w routerze dodatkowego złącza USB, do którego bezpośrednio podłącza się drukarkę; konieczne jest więc ciągnięcie kabli. A interfejsów USB nie przekazuje się drogą radiową.

Jeśli koniecznie chcesz obyć się bez kabelków, to kupujesz print server WiFi, tak jak na przykład ten lub ten. Przy jego zastosowaniu konieczna jest obecność w sieci routera WiFi, który nie musi być wyposażony w print server. Urządzenie łączy się z siecią lokalną i jest widoczne jako drukarka sieciowa.

Przy wymaganiach, o których napisałeś, jest to jedyne sensowne rozwiązanie. Z własnego przykładu powiem, że rozwiązania oparte o print server są bardzo funkcjonalne - sam takiego używam w sieci domowej - tyle że kablowego Linksys’a. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wielkie dzięki za pomoc :slight_smile:

Generalnie najbardziej atrakcyjne ekonomicznie jest po prostu podłączenie drukarki pod jeden z komputerów i udostępnienie jej w sieci.

Co prawda jeden komputer musiałby być wtedy uruchomiony i “uziemiony” do biurka ale dla 2 stówek chyba warto tym bardziej że chyba nie drukujesz 24h/dobę.

Hej,

Nie ma sprawy. :slight_smile:

Wszystko zależy od tego jaki komputer i jak często byłby faktycznie wykorzystywany tylko w celu puszczenia drukowania. Może się bowiem okazać, że prąd potrzebny do jego działania będzie kosztował więcej niż zakup print servera. Pytanie tylko komu chciałoby robić się takie wyliczenia… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

A jak jest zasilany taki PRINT SERVER, np. taki wspomniany wcześniej? Mają własny zasilacz czy pobierają napięcie przez USB z drukarki?

Hej,

Nie, urządzenie to ma swoje własne, niezależne źródło zasilania. Drukarki bowiem rzadko są wyposażane w zasilacze dysponujące dodatkową mocą. Zresztą w aukcji jest dokładnie to podane:

Pozdrawiam,

Dimatheus